Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 9-13.01.2022

13.01.2023 15:10|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Odwilż na wielu rynkach, nawet tak ryzykownych jak kryptowaluty, może być oznaką rozpoczęcia nowego trendu. Bankierzy centralni wciąż mają jednak plany zacieśnienia polityki monetarnej. W Japonii może dojść do pierwszej podwyżki stóp procentowych od wielu lat. Czego mogliśmy dowiedzieć się w tym tygodniu i na co warto zwrócić uwagę w najbliższych dniach?

Dane makroekonomiczne

We wtorek poznaliśmy krótkoterminowe prognozy energetyczne od EIA. Średnia cena docelowa dla ropy Brent spadła z 92 do do 83,1 USD. Raport podaje również prognozę dotyczącą wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych w latach 2023 i 2024, gdzie przewiduje się wzrost o odpowiednio  0,5% i 1,9%. Ceny ropy naftowej i benzyny mogą spaść ze względu na coraz mocniejsze uzależnienie produkcji energii elektrycznej o tzw. odnawialne źródła.

Źródło: Conotoxia MT5, XBRUSD, Dzienny

Tego samego dnia odbyła się konferencja prezesa Rezerwy Federalnej. Jerome Powell stwierdził, że niezależność polityki monetarnej Fed jest ważnym i szeroko popieranym układem instytucjonalnym, który dobrze służył amerykańskiej opinii publicznej. Podkreślał też, że Fed musi ciągle zdobywać tę niezależność, korzystając z narzędzi do osiągania swoich przydzielonych celów, takich jak maksymalne zatrudnienie i stabilność cen oraz poprzez zapewnienie przejrzystości w celu ułatwienia zrozumienia i skutecznego nadzoru przez opinię publiczną i ich wybranych przedstawicieli w Kongresie. Wydaje się, że może to oznaczać podkreślenie wagi walki z inflacją.

W środę poznaliśmy cotygodniowy odczyt zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Prognoza zakładała spadek zapasów o 2,2 mln baryłek ropy. Tymczasem ujrzeliśmy zaskakujący wzrost o blisko 19 mld baryłek. Największy tygodniowy wzrost zapasów od marca 2021 r. może sygnalizować, że obecne wykorzystywanie większości mocy rafineryjnych przekroczyło możliwości jego zużycia.

Czwartek wydawał się kluczowy dla inwestorów z całego świata ze względu na odczyt inflacji w USA. Okazał się on zgodny z prognozami analityków. Inflacja CPI wyniosła 6,5 proc., spadając siódmy miesiąc z rzędu. Co istotne, tempo spadku inflacji wydaje się równie szybkie jak wcześniej wzrostu. 

Tego samego dnia poznaliśmy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Tu dane okazały się skromniejsze od szacunków, wynosząc 205 tys. wobec oczekiwań na poziomie 215 tys. Amerykański rynek pracy wydaje się bardzo silny i niezachwiany, co może pozytywnie wpływać na rynki finansowe. Oba powyższe odczyty ( z naciskiem na pierwszy z nich) mogły pozytywnie wpłynąć na notowania indeksu S&P 500 (US500).

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily

Na koniec tygodnia poznaliśmy odczyt PKB z Wielkiej Brytanii. Wypadł on poniżej oczekiwań, wynosząc 0,2 proc. r/r. (oczekiwano 0,3 proc. r/r.). Jest to znaczny spadek względem wcześniejszego odczytu na poziomie 1,5 proc. r/r. Wydaje się, że może być to potwierdzenie wejścia Wielkiej Brytanii w spowolnienie. Potwierdzać to może dodatkowo odczyt wielkości produkcji przemysłowej, która spadła o 0,5 proc. m/m. (oczekiwano spadku o 0,2 proc. m/m.), przy poprzednim wzroście o 0,7 proc. m/m.

Rynek akcji

Na amerykańskich giełdach oznaki optymizmu najwyraźniej zdaje się przejawiać sektor technologiczny, który rósł średnio o 8 proc. od początku tygodnia. Można było to zobaczyć w notowaniach funduszu Technology Select Sector SPDR Fund (XLK). Na drugim miejscu znalazł się sektor nieruchomości, który zwiększył swoją wycenę o 7,75 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, XLK, Daily

Dzisiaj (13.01) poznamy raporty finansowe za IV kw. 2022 r. Spółek bankowych: JPMorgan (JPMorgan), Bank of America (BankofUS), czy Wells Fargo&Co (WellsFargo). Rozpoczynamy tym samym sezon wyników za ostatni kwartał 2022 roku.

Rynek walut i kryptowalut

Wśród walut najwięcej zdawał się zyskiwać jen japoński, co mogło być spowodowane przebiciem poziomu 0,5 proc. na rentowności obligacji japońskich. Poziom ten wydaje się kluczowy po ogłoszeniu przez Bank Japonii o konieczności jego utrzymania. Wydaje się, że rynek naciska na bank centralny, aby dostosował swoją politykę monetarną do obecnych warunków rosnącej inflacji. Te gwałtowne ruchy pokazały brak funkcjonalności na rynku japońskich obligacji rządowych w ciągu ostatniego miesiąca i utworzyły niepewność przed posiedzeniem rady polityki banku centralnego Japonii w przyszłym tygodniu. 

Japoński bank centralny zmienił swoje długoletnie środki kontroli krzywej dochodowości w zeszłym miesiącu, obiecując przywrócenie porządku na rynku obligacji rządowych. Porządek ów miał zostać zniekształcony przez program, który zakładał utrzymanie rentowności długoterminowych obligacji poniżej 0,5 proc. Sytuacja ta może doprowadzić do masywnej wyprzedaży japońskich aktywów, co z kolei może drastycznie wpłynąć na zwiększenie spadków na parze z dolarem amerykańskim USD/JPY.

Źródło: Conotoxia MT5, USDJPY, Daily

Pozostałe główne waluty nie cechowała podobna zmienność. Notowania euro do dolara amerykańskiego wzrosły o 1,7 proc., przebijając poziom 1,08. Wydaje się, że jest to kontynuacja osłabienia się dolara i zmiany nastawienia inwestorów do strefy euro.

Po długich miesiącach na rynku kryptowalut można dostrzec przesłanki odwilży. Notowania bitcoina (BTCUSD) wzrosły o ponad 12 proc., a ethereum (ETHUSD) o 12,5 proc. w ciągu tygodnia. Szczególnie ta pierwsza kryptowaluta przebiła opór na poziomie 18000 USD. Czy może to być potwierdzeniem rozpoczęcia się nowego trendu dla tego rynku?

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

Czego możemy się spodziewać w przyszłym tygodniu?

Przyszły tydzień zaczniemy od poniedziałkowego odczytu indeksu nastroju wśród niemieckich przedsiębiorców ZEW. Konsensus zakłada odczyt na poziomie -15,5 pkt (poprzednio -23,3 pkt), co mogłoby być czwartym z rzędu odczytem poprawy nastrojów dla tej gospodarki. Tego samego dnia poznamy odczyt PKB z Chin. Spodziewane jest spowolnienie tej gospodarki przy odczycie 2,8 proc. r/r. (poprzednio 3,9 proc. r/r.). We wtorek poznamy odczyty inflacji dla Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Tu prognozy wynoszą kolejno 10,6 proc. r/r. oraz 8,6 proc. r/r. i są praktycznie bez zmian względem ostatnich odczytów. Szczególnie ważna dla rynków wydaje się środa, gdy napłyną kolejne odczyty inflacyjne ze strefy euro (CPI prognoza 9,2 proc. r/r.) oraz Stanów Zjednoczonych (PPI prognoza 0,2 proc. m/m.). W czwartek za to poznamy ilość wydanych pozwoleń na budowę w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik ten niemal nieprzerwanie wydaje się maleć od kwietnia 2022 roku. 

Na rynku akcji w poniedziałek poznamy raporty kwartalne z kolejnych banków, takich jak m.in.: Morgan Stanley (Morgan), Goldman Sachs (GS) czy Citizens Financial Group (CitizensFin). We wtorek wyniki przedstawi amerykański konglomerat finansowy Charles Schwab (Charles). W czwartek zobaczymy wyniki serwisu streamingowego Netflix (Netflix) oraz jednego z największych producentów artykułów codziennego użytku Procter&Gamble (ProcterGmbl).

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 sty 2023 15:22

Największy światowy producent półprzewodników Taiwan Semiconductor podał raport za IV kwartał 2022 roku. Co możemy wyczytać z danych?

11 sty 2023 15:36

W piątek wyniki sektora bankowego. Czego możemy się spodziewać i gdzie zobaczymy zaskoczenie?

10 sty 2023 14:05

Chat GPT to technologia, która może zmienić świat. Jak Microsoft może na tym zyskać?

9 sty 2023 15:41

Które sektory najbardziej się rozwijają, a które tną zatrudnienie? Raport rynku pracy

5 sty 2023 16:04

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 2-5.01.2022

5 sty 2023 10:56

Wskaźnik na giełdzie kryptowalut, który może mieć największe znaczenie. Co teraz mówi?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.