Wskaźnik ZEW to badanie nastrojów ekonomicznych ekspertów rynku finansowego w Niemczech. Mierzy się w ten sposób oczekiwania dotyczące niemieckiej gospodarki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Badanie przeprowadza Centrum Badań Ekonomicznych (ZEW). Wskaźnik oparty jest na odpowiedziach analityków i ekonomistów z banków, firm ubezpieczeniowych i innych instytucji finansowych. Jest on uważany za ważny wskaźnik oceny działalności gospodarczej w Niemczech i ściśle monitorowany przez wielu inwestorów. Obecnie wartość tego wskaźnika pierwszy raz od lutego 2022 r. osiągnęła dodatni odczyt (16,9 pkt), co mogłoby oznaczać, że sytuacja tej gospodarki może się polepszać. Czego jeszcze mogliśmy się dowiedzieć z badania?
Ocena sytuacji ekonomicznej
Styczniowe badanie zostało przeprowadzone na grupie 179 analityków i specjalistów. Niezależnie od ocenianego regionu większość specjalistów ocenia bieżącą sytuację ekonomiczną negatywnie. Najgorzej wypadają tu Chiny, gdzie aż 77 proc. respondentów postrzega obecną sytuację ekonomiczną negatywnie. Na drugim miejscu od dna są Niemcy, gdzie 60,3 proc. ocenia, źle obecną sytuację gospodarczą. Co może wydawać się ciekawe, delikatnie negatywnie oceniana jest gospodarka Stanów Zjednoczonych, obecnie wynosi minus 5 pkt, co jest spadkiem względem poprzedniego pozytywnego odczytu o 6,8 pkt.
Chin zajmują także pierwsze miejsce pod względem postrzegania przyszłości. Aż 58,9 proc. ankietowanych odpowiedziało, że sytuacja dla tej gospodarki się poprawi (poprzednio 41,9 proc.). Może być to powiązane ze spodziewanym luzowaniem polityki “zero COVID’. Podobnie ankietowani odpowiedzieli na temat zachowania się indeksu SSE Composite (56 proc. odpowiedzi pozytywnych), na którego ekspozycję moglibyśmy uzyskać za pomocą funduszu iShares MSCI China ETF (MCHI).
Źródło: Conotoxia MT5, MCHI, Weekly
Przyszłość niemieckiej gospodarki została oceniona podobnie jak całej strefy euro. Wartość wskaźnika ZEW osiągnęła odpowiednio 16,9 pkt i 16,7 pkt. Jest to znaczna poprawa względem poprzedniego odczytu, który wzrósł o ponad 40 pkt w obu przypadkach. 44 proc. specjalistów prognozuje, że wartość indeksu DAX (DE40) wzrośnie, a 38,1 proc. ankietowanych uważa, że się nie zmieni. Zauważalna jest poprawa nastrojów względem ostatniego badania dla wszystkich indeksów.
Źródło: Conotoxia MT5, DE40, Weekly
Mimo ujemnego odczytu wskaźnika ZEW dla przyszłości gospodarki Stanów Zjednoczonych, na poziomie minus 6,7 pkt, dalej zauważamy poprawę względem ostatniego odczytu, który wynosił minus 23,3 pkt. Można by wnioskować, że ważniejszy od wartości danego wskaźnika jest jego trend zmian. Bardziej optymistycznie specjaliści patrzą na przyszłość indeksu Dow Jones Industrial (US30), gdzie aż 48,2 proc. ankietowanych spodziewa się wzrostów jego wartości (poprzednio 41,1 proc.), 31 proc. za to uważa, że się nie zmieni.
Źródło: Conotoxia MT5, US30, Weekly
Rynek walut i stopy procentowe
Pytania w ankiecie dotyczyły też dwóch par walutowych: euro do dolara amerykańskiego oraz euro do juana chińskiego. W obu przypadkach specjaliści oczekują znacznego umocnienia się europejskiej waluty. Największa zmiana jest spodziewana dla pary EUR/USD, gdzie aż 53,5 proc. ankietowanych spodziewa się wzrostu (poprzednio 46,2 proc.), a 33,5 proc. zakłada brak większych zmian.
Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, Weekly
Wydaje się, że pozytywne nastawienie do umocnienia się euro jest powiązane z oczekiwaniami ws. stóp procentowych. Prawie jednogłośnie, bo aż 87,1 proc., badani opowiedzieli się za wzrostem stóp procentowych w strefie euro w krótkim terminie. Mniej pozytywnie oceniają jednak wzrosty w długim okresie (możemy zakładać, że powyżej 6 miesięcy), gdzie 48,3 proc. badanych spodziewa się wzrostu stóp, a 36,5 proc. braku ich zmian.
Na drugim miejscu względem spodziewanego wzrostu stóp procentowych są Stany Zjednoczone. 79,2 proc. ankietowanych widzi w najbliższej decyzji FOMC dalsze zacieśnianie polityki monetarnej. W długim terminie 38 proc. respondentów spodziewa się wzrostu, a 39,8 proc. braku zmian. Oczekiwania te zdaje się, że są widoczne w rentownościach obligacji amerykańskich. Długoterminowe obligacje 10-letnie mają niższą rentowność niż te krótkoterminowe (np. 2-letnie). Obecnie ta różnica wynosi 0,65 pkt proc. Może się wydawać, że sytuacja ta jest nielogiczna, bo niby czemu mielibyśmy chcieć otrzymywać mniej za trzymanie dłużej naszych środków. Historycznie podobna zależność zwykle zapowiadała okres recesji bądź spowolnienia w gospodarce, co - jak się wydaje - zaczynamy odczuwać już dziś.
Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.