Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 16-20.01.2022

20.01.2023 15:19|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wydaje się, że dożyliśmy ciekawych czasów, gdzie mimo zapowiedzi przez banki centralne niezwalniania podwyżek stóp procentowych i walki wszelkimi sposobami z globalną inflacją, analitycy prześcigają się z wyznaczeniem już pierwszych możliwych obniżek stóp procentowych. Jednak jest w tej zabawie czarna owca w postaci Banku Japonii, który mimo rosnącej inflacji nie zmienia swojej polityki. W jaki sposób może to się skończyć dla japońskiej waluty i gospodarki?

Dane makroekonomiczne

W poniedziałek było święto Martina Luthera Kinga w Stanach Zjednoczonych, z tego powodu największy rynek był zamknięty. Tego samego dnia Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey rozmawiał z rządem. "Wydaje się, że liczby dotyczące dóbr podstawowych rzeczywiście zaczynają teraz schodzić" - to był komentarz gubernatora o inflacji w Wielkiej Brytanii, której odczytu mogliśmy się spodziewać w środę. W tym samym dniu poznaliśmy odczyt PKB Chin, który pozytywnie zaskoczył analityków, wynosząc 2,9 proc. r/r. (oczekiwano 1,8 proc. r/r.). Mimo to możemy zauważyć spowolnienie względem poprzedniego odczytu wynoszącego 3,9 proc. r/r. Mimo pozytywnego zaskoczenia dopiero pod koniec tygodnia mogliśmy zobaczyć wzrosty na indeksie Hang Seng China Enterprises Index (CHINAH).

Źródło: Conotoxia MT5, CHINAH, Daily

Wtorkowe, ważne informacje obejmują odczyt inflacji CPI w Niemczech, która spada już przez trzy miesiące. Obecnie inflacja dla czwartej z największych gospodarek świata wynosi 8,6 proc., co było zgodne z oczekiwaniami (poprzednio 10 proc.). W tym dniu poznaliśmy również odczyt wskaźnika ZEW dla Niemiec, który bada oczekiwania na najbliższe 6 miesięcy wśród specjalistów z bankowości. Wartość wskaźnika pierwszy raz od lutego 2022 roku osiągnęła dodatni wynik 16,9 pkt (oczekiwano minus 15 pkt), co jest pokaźnym wzrostem względem poprzedniego odczytu: minus 23,3 pkt. Więcej o wynikach tego badania pisaliśmy w osobnym komentarzu. Wieczorem odbywało się posiedzenie Banku Centralnego Japonii. Mimo rosnącej inflacji do poziomu 4 proc. stopy procentowe w Japonii utrzymują się na drastycznie niskim poziomie minus 0,1 proc. Zaraz po decyzji BoJ mogliśmy zobaczyć nagłe osłabienie się japońskiej waluty względem dolara amerykańskiego o 2,7 proc. Kurs od razu wrócił jednak do wcześniejszych poziomów.

Źródło: Conotoxia MT5, USDJPY, H4

Środa rozpoczęła się od wcześniej wspomnianego odczytu inflacji CPI w Wielkiej Brytanii, która nieznacznie spadła do poziomu 10,5 proc. (poprzednio 10,7 proc.). Wydaje się, że inflacja dla tej gospodarki spada wolniej względem np. strefy euro, dla której odczyt tego dnia wyniósł 9,2 proc. (poprzednio 10,1 proc.). Ważny w tym dniu zdaje się też wynik inflacji producenckiej PPI w Stanach Zjednoczonych. Miesięczny spadek o 0,5 proc. m/m (oczekiwano minus 0,1 proc. r/r.) jest  najwyższy od kryzysu w 2020 roku. Zdaje się, że tak szybko, jak widzieliśmy rosnącą inflację, tak samo szybko możemy obserwować jej spadek. 

W czwartek prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde na swojej konferencji powiedziała: “Będziemy trzymać się kursu, dopóki nie uda nam się przywrócić inflacji do poziomu 2 procent w odpowiednim czasie”. Wydaje się, że w reakcji na te informacje niemiecki indeks DAX (DE40) spadł o ponad 1 proc. 

Liczba nowych pozwoleń na budowę w grudniu 2022 roku w Stanach Zjednoczonych była mniejsza od oczekiwań i wyniosła 1,33 mln (oczekiwano 1,37 mln). Jest to kolejny spadkowy odczyt od marca 2022 roku. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wyniosła 190 tys. (oczekiwano 214 tys.). Dalej widzimy silny rynek pracy w tej gospodarce, gdzie także zapasy ropy naftowej wzrosły o 8,4 mln baryłek (oczekiwano spadku o 0,6 mln b.). Jest to 4 tydzień odbudowywania zapasów tego surowca w USA.

Źródło: Conotoxia MT5, DE40, H4

Rynek akcji

Po zeszłym tygodniu, w którym prawie wszystkie sektory w Stanach Zjednoczonych zdawały się zyskiwać, doszło do odreagowania wzrostów. Najwięcej stracił w tym tygodniu sektor usług komunalnych, który spadł o 3,6 proc. Spadki te mogliśmy zobaczyć w notowaniach funduszu Utilities Select Sector SPDR Fund (XLU). Na drugim miejscu znalazł się konsumencki sektor defensywny (spadek o 3,3 proc.), a na trzecim sektor przemysłowy (spadek o 3,1 proc.). 

Źródło: Conotoxia MT5, XLU, Daily

We wtorek, po rozpoczęciu nowego sezonu wynikowego za IV kw. 2022 roku, otrzymaliśmy wyniki z dwóch największych banków inwestycyjnych na świecie. Morgan Stanley (Morgan) osiągnął zysk na akcję EPS, który był zgodny z oczekiwaniami i wyniósł 1,31 USD (oczekiwano 1,29 USD). Natomiast wyniki Goldman Sachs (GS) były negatywnym zaskoczeniem dnia, ponieważ EPS minął się z oczekiwaniami analityków o 40 proc. i wyniósł 3,32 USD, podczas gdy oczekiwano 5,56 USD. Po ogłoszeniu raportu wartość akcji tego banku spadła o ponad 6 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, GS, Daily

W środę raport kwartalny przedstawił gigant branży finansowej Charles Schwab (Charles), który specjalizuje się w usługach maklerskich, inwestycyjnych i bankowych dla indywidualnych inwestorów oraz przedsiębiorstw. Zysk na akcję wyniósł 1,07 USD (oczekiwano 1,09 USD). Konglomerat zajmujący się zarządzaniem i inwestowaniem w nieruchomości magazynowe Prologis (Prologis) miał lepszy wynik EPS od oczekiwań, wynoszący 0,63 USD (oczekiwano 0,61 USD).

W czwartek międzynarodowa korporacja, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży artykułów codziennego użytku P&G (ProcterGmb), podała wynik zysku na akcję w wysokości 1,59 USD (oczekiwano 1,58 USD) oraz spadek przychodów o 1 proc. r/r. Wyniki tej spółki historycznie mogą dość dobrze odzwierciedlać sytuację w gospodarce. Moglibyśmy wywnioskować zatem, że gospodarka Stanów Zjednoczonych rzeczywiście odczuwa spowolnienie. Negatywnym zaskoczeniem tego dnia był raport serwisu streamingowego Netflix (Netflix), którego zysk na akcję był o 80 proc. gorszy od oczekiwań i wyniósł 0,12 USD (oczekiwano 0,59 USD). Notowania akcji tej spółki od tamtego momentu spadły o 3 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, Netflix, Daily

Rynek walut i kryptowalut

Wśród walut najwięcej zdawał się zyskiwać w tym tygodniu funt szterling, którego notowania względem dolara amerykańskiego wzrosły o 1 proc. Umocnienie GBP może być powiązane z zapowiadanymi wzrostami stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Drugą walutą, która najbardziej się umacniała, jest frank szwajcarski. Notowania CHF względem USD umocniły się o 0,7 proc. Najgorzej radził sobie jen japoński. Wydaje się, że po braku decyzji o podwyżce stóp procentowych i dalszym utrzymaniu luźnej polityki monetarnej w japonii notowania pary USD/JPY wzrosły o 1,4 proc. 

Źródło: Conotoxia MT5, USDCHF, Daily

Notowania większości kryptowalut po powrocie do poziomów sprzed upadku giełdy FTX zdają się utrzymywać w miarę stały poziom. Wartość bitcoina (BTCUSD) wzrosła w przeciągu tego tygodnia o 1,2 proc. (poprzednio wzrost o 22 proc.). Przytaczany przez nas wskaźnik “ilości pieniędzy” dla tego rynku w postaci kapitalizacji stablecoinów nie wydaje się zapowiadać jeszcze stałych wzrostów dla tego rynku. Wartość rynkowa stabilnych kryptowalut spadła o prawie 2 proc. m/m.

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

Czego możemy się spodziewać w przyszłym tygodniu?

Przyszły tydzień może przynieść nieco oddechu od danych makroekonomicznych. Rozpoczniemy go od Nowego Roku w krajach azjatyckich takich jak Korea Południowa, Chiny, czy Singapur. Z tego też względu giełdy tych gospodarek otworzą się dopiero w środę. We wtorek poznamy wartości wskaźników PMI dla przemysłu w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Dla tej pierwszej oczekiwany przez analityków wzrost wskaźnika wynosi 47,8 pkt (poprzednio 47,1 pkt). W środę poznamy cotygodniowy odczyt zapasów ropy naftowej, a w czwartek wartość kwartalnego PKB dla Stanów Zjednoczonych. Oczekiwany przez analityków jest wzrost o 2,8 proc. kw/kw. (poprzednio 3,2 proc. kw/kw.).

Kontynuujemy sezon wyników. Po bankach nadchodzi czas na spółki technologiczne. We wtorek poznamy wyniki za IV kw. 2022 roku od giganta technologicznego Microsoft (Microsoft), tego samego dnia raport przedstawi producent półprzewodników Texas Instruments (TexasInst), czy producent podsystemów komputerowych Radeon (Radeon). W środę poznamy wyniki m.in. największego producenta samochodów elektrycznych Tesla (Tesla). W czwartek dwóch największych dostawców usług płatniczych Visa (Visa) i Mastercard (Mastercard) powie nam, ile wydaliśmy w okresie świątecznym. Tydzień zamkniemy raportem giganta branży paliwowej Chevron (Chevron).

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

19 sty 2023 11:41

W co inwestują i czego spodziewają się zarządzający funduszami? Globalna ankieta BofA

18 sty 2023 12:49

Czego możemy dowiedzieć się po wynikach badania wskaźnika ZEW dla Niemiec?

18 sty 2023 9:42

Wpływ podaży pieniądza na rynek akcji

17 sty 2023 13:31

Czy to jest pora na kupowanie przyszłości przez fundusze Cathie Wood?

16 sty 2023 14:59

Czy kryptowaluty pokonały klątwę upadku FTX?

13 sty 2023 15:10

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 9-13.01.2022

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.