Najmocniejsze rynki krajowe minionego roku oraz potencjalni faworyci na rok 2023

25.01.2023 15:16|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

2022 mógł być ciężkim rokiem dla inwestorów z całego świata. Nie wszystkie główne rynki zakończyły jednak ten etap na minusie. Które z nich i w jaki sposób zyskały najwięcej? Które mają z kolei potencjał, by dominować w 2023 r.? Dziś szukamy odpowiedzi na te pytania.

Co kierowało gospodarkami świata?

Wydaje się, że w minionym roku większość decyzji banków centralnych zapadała w reakcji na rosnącą inflację. Jednym z rekordzistów na tym polu była Turcja, która osiągnęła dynamikę cen CPI na poziomie 84,4 proc. Mimo to w ciągu roku bank centralny Turcji obniżył stopy procentowe z 14 proc. do 9 proc. Wzrost PKB spadł z kolei z ok. 7 do 3,9 proc. Wydaje się, że te warunki doprowadziły do osłabienia liry tureckiej, która względem dolara amerykańskiego straciła ponad 47 proc. Jest to o tyle ciekawy przypadek, że mimo tych wydawałoby się skrajnie negatywnych danych gospodarczych notowania funduszu iShares MSCI Turkey ETF (TUR) w dolarze amerykańskim wzrosły o ponad 90 proc. Był to jeden z najmocniej rosnących rynków krajowych na świecie. 

W ekonomii jest to zjawisko tzw. galopującej inflacji bądź nawet hiperinflacji. W obu przypadkach zauważalne jest zjawisko, że notowania akcji rosną szybciej niż dynamika cen. Przykładem takiej gospodarki może być Wenezuela, która doświadczyła w 2019 r. inflacji na poziomie aż 35000 proc. W tym czasie indeks Caracas wzrósł o ponad 97000 proc. Ciężko jednak określić, od jakiego poziomu inflacji możemy spodziewać się tak gwałtownych wzrostów cen aktywów. Wielu ekonomistów przyjmuje tu przekroczenie progu 20 proc. Jednak zdaje się, że ważniejsze od tego, jaki mamy poziom inflacji, jest jej przyczyna. Może nią być np. dodruk “pustego” pieniądza, tzn. bez pokrycia w żadnych dobrach.

Źródło: Conotoxia MT5, TUR, Daily

Aby tak wysoka stopa zwrotu mogła się utrzymać dla akcji tureckich, inflacja musiałaby dalej rosnąć w podobnym tempie. Obecnie inflacja w Turcji spadła jednak do 9-miesięcznych minimów na poziomie 64,3 proc. Może być to związane z ocieplającą się sytuacją na rynku paliw oraz spowolnieniem na rynku krajowym, który doprowadził do zmniejszenia się popytu wewnętrznego w tej gospodarce.

Ameryka to nie tylko Stany Zjednoczone

Obecnie największym na świecie rynkiem są Stany Zjednoczone. Według danych Statista stanowią one aż 59,9 proc. wartości światowych akcji. Okazuje się, że spośród czterech największych rynków obu Ameryk: USA, Kanady, Meksyku i Brazylii, to akcje Stanów Zjednoczonych radziły sobie najgorzej. Notowania indeksu S&P 500 (US500) spadły o 20 proc. Jedynym z tych czterech rynków, który osiągnął pozytywną stopę zwrotu, była Brazylia. Notowania funduszu iShares MSCI Brazil ETF (EWZ) wzrosły o 2,2 proc. Może to się wiązać z rekordowymi przychodami ze sprzedaży kawy, której Brazylia jest największym producentem na świecie. Wzrost przychodów ze sprzedaży kawy arabiki wyniósł 39 proc., a główną przyczyną wzrostu był korzystny kurs walutowy. Co więcej, inflacja CPI w 2022 r. miała w Brazyli tendencję spadkową - z 12 do 6 proc. Mimo to bank centralny Brazylii utrzymuje wysokie stopy procentowe, na poziomie 14 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, EWZ, Daily

Przyszłość gospodarki Brazylii może zależeć od m.in. kawy, której cena w zeszłym roku spadła o ponad 40 proc. Z tego też względu rynek ten może odczuć większe spowolnienie.

Azja i Oceania dają światło na przyszłość

Średni spadek dla siedmiu głównych rynków w Azji i Oceanii wyniósł 19 proc. w 2022 r. Najwięcej stracił rynek tajwański, który doznał przeceny na poziomie 40 proc. Najlepiej za to zachowała się giełda w Malezji, która spadła o niecałe 9 proc. Wydaje się, że notowania szczególnie tego pierwszego są powiązane ze spowolnieniem dla tego rynku, który jest jednym z największych dostarczycieli zaawansowanej technologii i mikrochipów na całym świecie. Gospodarka Tajwanu zaraportowała spadek PKB w IV kw. o 0,86 proc. r/r. względem poprzedniego wzrostu o 4 proc. r/r. Zdaje się, że zapotrzebowanie na wysokiej jakości technologie nie idzie w parze z globalnym spowolnieniem. Mimo to w przypadku scenariusza wyjścia z recesji przez największe gospodarki rynek ten może mieć jeden z większych potencjałów do wzrostu.

Źródło: Conotoxia MT5, EWT, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

24 sty 2023 13:22

Twórcy ChatGPT (OpenAI) rozszerzają partnerstwo z Microsoft

23 sty 2023 13:45

Prognozy OPEC dla rynku ropy naftowej: kryzys czy stabilizacja?

20 sty 2023 15:19

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 16-20.01.2022

19 sty 2023 11:41

W co inwestują i czego spodziewają się zarządzający funduszami? Globalna ankieta BofA

18 sty 2023 12:49

Czego możemy dowiedzieć się po wynikach badania wskaźnika ZEW dla Niemiec?

18 sty 2023 9:42

Wpływ podaży pieniądza na rynek akcji

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.