Największy deficyt w historii oraz poprawa sytuacji epidemicznej w Chinach. Co nas czeka w przyszłości?

31.01.2023 14:01|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Pod koniec minionego roku mogliśmy się dowiedzieć, że od stycznia do listopada 2022 r. deficyt budżetowy Chin osiągnął rekordowe wartości. Mogły się do tego przyczynić: kryzys na rynku nieruchomości oraz polityka zerowej tolerancji dla COVID-19. Wydatki fiskalne przewyższyły dochody o 1,1 biliona USD i były dwa razy większe niż rok wcześniej. Wydaje się jednak, że obecnie możemy zauważyć światełko w tunelu w postaci poluzowania polityki pandemicznej. Czy to znaczy, że warto zainwestować w akcje chińskich spółek?

Dane makroekonomiczne z Chin

Oficjalne dane z Chin mówią, że wzrost deficytu spowodowany był spadkiem sprzedaży gruntów, spadkiem wpływów podatkowych oraz wzrostem wydatków na opiekę zdrowotną i socjalną, co wiązało się z epidemią koronawirusa. Wydaje się, że obecnie władze Państwa Środka są pod presją, aby ograniczać wydatki, ponieważ cel dotyczący deficytu pozostał niezmienny. Prognozuje się, że finanse publiczne poprawią się w 2023 r., gdy Chiny wyjdą całkowicie z polityki “zero COVID”. To można zauważyć po ostatnich odczytach wskaźnika nastrojów PMI dla sektora przemysłowego, który przekroczył oczekiwania i wzrósł do poziomu 50,1 pkt (oczekiwano 49,8 pkt), w porównaniu z 47 pkt w poprzednim miesiącu. Przyszła perspektywa wydaje się poprawiać, co widać po wzrostach cen akcji chińskich spółek. Indeks ChinaH (CHINAH) wzrósł o 50% od swoich październikowych dołków. To wydaje się przerwać 2-letnią bessę. Mimo to można spodziewać się korekty w najbliższym czasie, należy zatem zachować ostrożność przy inwestowaniu na tym rynku.

Źródło: Conotoxia MT5, CHINAH, Daily

Sytuacja pandemiczna

Według danych WHO tygodniowy rekord potwierdzonych zakażeń wynoszący ponad 40 mln przypadków przypadł w drugiej połowie grudnia 2022 roku. Od tamtej pory liczba tygodniowych zakażeń spadła do 175 tys. przypadków odnotowanych w zeszłym tygodniu, co oznacza zmniejszenie o 99,5 proc. Należy jednak zwrócić uwagę, na fakt, że władze chińskie zakończyły program masowych testów, przez co najnowsze dane mogą być mało miarodajne.

W pełni zaszczepionych jest aż 89,5 proc. chińskiego społeczeństwa. Według oficjalnych danych z listopada 2022 r. chińskie służby zdrowia zaszczepiły już 40% osób powyżej 80. roku życia, podając dwie dawki szczepionki i dawkę przypominającą. Obecnie za cel Chiny wyznaczyły zaszczepienie 90% osób starszych do końca stycznia. Różnica procentu w pełni zaszczepionej populacji była wynikiem skupienia się na szczepieniu w pierwszej kolejności osób w wieku produkcyjnym. Zdaje się, że poprzez zmniejszenie liczby wykonywanych testów oraz ilości nowych szczepień Chiny mogą optymistycznie patrzeć w przyszłość sytuacji pandemicznej.

Źródło: WHO, China confirmed Cases

Co nas czeka?

Patrząc m.in. na zakupy największych funduszy inwestycyjnych, które w ostatnim raporcie badawczym Bank of America deklarowały, że najbardziej przeważają u nich w portfelach akcje rynków rozwijających się, w tym chińskie, możemy zakładać, że w długim terminie akcje te wydają się atrakcyjną inwestycją.

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

30 sty 2023 12:46

Jak wartość akcji Tesli wycenia profesor Uniwersytetu Nowojorskiego, jeden z największych specjalistów w tej dziedzinie?

27 sty 2023 14:24

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach

27 sty 2023 14:15

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 23-27.01.2022

26 sty 2023 15:11

Koncerny zbrojeniowe mogą mnożyć zamówienia i zyski, ale wydaje się, że to niepewna inwestycja

25 sty 2023 15:16

Najmocniejsze rynki krajowe minionego roku oraz potencjalni faworyci na rok 2023

24 sty 2023 13:22

Twórcy ChatGPT (OpenAI) rozszerzają partnerstwo z Microsoft

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.