Amerykański Urząd Statystyk Pracy poinformował w piątek (3.02), że w styczniu liczba zatrudnionych poza rolnictwem wzrosła o 517 tys. osób (oczekiwano 185 tys. osób), a stopa bezrobocia spadła do poziomu 3,4 proc. Wydaje się, że dane te przerosły nawet najbardziej optymistyczne prognozy. Jak może to wpłynąć na poszczególne branże?
Gospodarka Stanów Zjednoczonych silna jak nigdy mimo kryzysu?
Średni wzrost zatrudnienia w relacji rok do roku w styczniu 2023 r. wyniósł 3,55 proc. i 0,32 proc. m/m. Aż 87,3 proc. branż dla tej gospodarki zanotowało wzrost zatrudnienia rok do roku i 78,7 proc. m/m. Wzrost zatrudnienia wystąpił w wielu sektorach. Największe odnotowano w: branży wydobywczej – o 9,9 proc. r/r., opiece zdrowotnej – o 7,3 proc. r/r. i sektorze informacyjnym – o 4,4 proc. r/r. Ten ostatni jako jedyny odnotował spadek zatrudnienia od grudnia 2022 roku, o 0,3 proc. Do sektora informacyjnego zaliczają się przedsiębiorstwa zaangażowane w tworzenie, rozpowszechnianie i zarządzanie informacją, w tym publikowanie, tworzenie oprogramowania, telekomunikację i przetwarzanie danych. Te dane mogą potwierdzać głośne ostatnimi czasy doniesienia o zwolnieniach w firmach technologicznych. Z tego też względu wydaje się, że fundusz Vanguard Information Technology Index Fund ETF (VGT) może prosperować w najbliższych miesiącach poniżej średniej rynkowej.
Źródło: Conotoxia Mt5, VGT, Daily
Inflacja może dawać się we znaki przeciętnemu obywatelowi w Stanach Zjednoczonych. Mediana realnej płacy tygodniowej (płaca nominalna minus inflacja) spadła bowiem o 7,4 proc. od 2020 r., wynosząc obecnie 364 USD tygodniowo.
Źródło: Fred, Zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy: Mediana zwykłych tygodniowych zarobków realnych: Pracownicy zatrudnieni na etacie: 16 lat i więcej
Które branże najwięcej zatrudniają, a które zwalniają?
Największy wzrost zatrudnienia, wynoszący 3,8 proc. m/m., mogliśmy zobaczyć w branży transportu krajobrazowego i krajoznawczego (18,1 proc. r/r.), na drugim miejscu znalazła się produkcja odzieży, dla której zatrudnienie w ciągu miesiąca wzrosło o 2,3 proc. (wzrost o 3,2 proc. r/r.). W branży transportu pasażerskiego również zaobserwowano znaczący wzrost zatrudnienia o wartości 1,7 proc. w skali miesiąca (wzrost o 7,6 proc. r/r.). Wydaje się, że przemysł turystyczny ma się coraz lepiej, a przeciętny Amerykanin postanowił wyjść z domu i zacząć podróżować. Z tego też względu optymistycznie wydaje się rysować przyszłość dla funduszu Consumer Discretionary Select Sector SPDR Fund (XLY).
Źródło: Conotoxia MT5, XLY, Daily
Największe cięcia zatrudnienia odnotowaliśmy w: branży komunikacyjnej, np. przy produkcji i sprzedaży telefonów komórkowych, – spadek o 1,29 proc. m/m. (spadek o 2,2 proc. r/r.), branży pośredników kredytowych – spadek o 0,7 proc. m/m. (4,8 proc. r/r.), branży kurierskiej – spadek o 0,3 proc. m/m. (1,8 proc. r/r.). Z tego też względu wydaje się, że gorzej mogą performować takie spółki jak np. Apple (Apple).
Źródło: Conotoxia MT5, Apple, Daily
Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.