Akcje tzw. meme stock BED BATH & BEYOND rosną o 92 proc. Czy spółce uda się uniknąć bankructwa?

07.02.2023 14:01|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Akcje firmy Bed Bath & Beyond (BedBath) wzrosły o 92% w trakcie poniedziałkowej sesji. Firma jest zagrożona bankructwem z powodu narastającego długu i strat, a także zawiadomienia o niewywiązaniu się z zaległości względem JPMorgan. Spółka ta ogłosiła w poniedziałek na zamknięcie sesji, że planuje zebrać 1,025 mld USD w drodze sprzedaży akcji. Po czym ich cena w handlu pozasesyjnym spadła o ponad 30 proc. Czy spółce uda się wyjść z ciężkiej sytuacji?

Czym zajmuje się spółka BED, BATH & BEYOND

Bed Bath & Beyond działa od 1971 r., najpierw jako sklep specjalizujący się w sprzedaży artykułów do łazienki w New Jersey. W ciągu kilku następnych dekad firma rozszerzyła swój asortyment o produkty do sypialni, kuchni i dekoracji wnętrz, stając się jednym z największych detalistów w branży artykułów do domu w Stanach Zjednoczonych. Obecnie Bed Bath & Beyond posiada ponad 1 000 sklepów stacjonarnych oraz sklep internetowy, a jej produkty są dostępne na całym świecie. W ciągu ostatnich kilku lat spółka zmaga się z trudnościami związanymi z rosnącą konkurencją ze strony sprzedawców internetowych, takich jak m.in. Amazon, co wprowadziło ją w trudną sytuację finansową.

Określenie "meme stock" odnosi się do akcji spółek, które stały się popularne wśród inwestorów za pośrednictwem internetowego forum “wallstreetbets”. W przypadku Bed Bath & Beyond, nazwa "meme stock" pojawiła się w 2021 r., kiedy to grupa młodych inwestorów zaczęła kupować akcje tej spółki w ramach zorganizowanej kampanii na platformie Reddit. W efekcie cena akcji Bed Bath & Beyond wzrosła, doprowadzając do przymusowych wykupów akcji przez fundusze, które miały krótką pozycję na akcjach spółki tzw. short squeeze. Działania te przyciągnęły uwagę szerszej publiczności i mediów, co spowodowało określenie spółki jako "meme stock".

Ciężka sytuacja spółki

Jak podaje portal Bloomberg: “Detalista, który przygotowuje się do złożenia wniosku na mocy przepisów rozdziału 11. po tym, jak kredytodawcy ogłosili, że nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań w zeszłym miesiącu, planuje wyemitować zamienne preferencyjne papiery wartościowe i warranty, powiedział w oświadczeniu w poniedziałek, w transakcji, która ostatecznie zebrałaby ponad 1 miliard dolarów”. Dodatkowo firma ogłosiła pobranie dodatkowej pożyczki o wartości 100 mln USD typu “first-in-last-out”, która zapewniłaby pierwszeństwo w spłacie dla firmy Sixth Street. Bed Bath & Beyond mianował również Holly Etlin, eksperta w dziedzinie upadłości, na tymczasowego dyrektora finansowego. Mimo to w styczniu, po ogłoszeniu 500 milionów dolarów nowego finansowania i redukcji zatrudnienia oraz zamknięcia 150 sklepów, firma wyraziła wątpliwość co do swojej zdolności do kontynuowania działalności.

Z ostatniego raportu za III kw. 2022 r. mogliśmy się dowiedzieć, że spółka posiadała 153 mln USD w gotówce oraz aż 2,5 mld USD w zobowiązaniach z okresem zapadalności poniżej 12 miesięcy i ponad drugie tyle w długim terminie. Spółka posiada 1,05 mld USD w aktywach trwałych w postaci nieruchomości i 1,4 mld USD w postaci asortymentu gotowego do sprzedaży. Sprzedanie majątku po takiej wartości w tak krótkim czasie wydaje się jednak niemożliwe. Pozwoliłoby jednak spółce na spłacenie wszystkich krótkoterminowych zobowiązań. Nie pomaga dodatkowo fakt, że spółka w ciągu 4 kwartałów średnio traci 151 mln USD kw. na swojej działalności podstawowej.

Co Wall Street sądzi o cenie akcji BED, BATH & BEYOND?

Jak podaje portal Market Screener, spółka posiada 13 rekomendacji, a wśród nich przeważają takie o treści: „Sprzedaj”. Średnia cena docelowa jest wyznaczona na poziomie 1,58 USD, czyli o 73  proc. poniżej ostatniej ceny zamknięcia. Najwyższa cena docelowa znajduje się na poziomie 4 USD, a najniższa wynosi 0,00 USD, zakładając bankructwo spółki.

Źródło: Conotoxia MT5, BedBath, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

6 lut 2023 12:47

Największe zatrudnienie w sektorze pozarolniczym od 1968 roku w USA! Czego mogliśmy się dowiedzieć z raportu o zatrudnieniu?

3 lut 2023 9:27

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach: 6-10.02.2023.

2 lut 2023 14:04

Możliwe konsekwencje podwyżki stóp procentowych w USA i wystąpienia prezesa Fed

31 sty 2023 14:01

Największy deficyt w historii oraz poprawa sytuacji epidemicznej w Chinach. Co nas czeka w przyszłości?

30 sty 2023 12:46

Jak wartość akcji Tesli wycenia profesor Uniwersytetu Nowojorskiego, jeden z największych specjalistów w tej dziedzinie?

27 sty 2023 14:24

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.