Skąd spadki na rynku kryptowalut i czego możemy oczekiwać?

13.02.2023 15:40|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kraken, jedna z największych giełd kryptowalutowych została oskarżona przez SEC (Komisje Papierów Wartościowych i Giełd) o brak rejestracji oferty i sprzedaży swojego programu "staking-as-a-service". W efekcie zgodziła się natychmiast zaprzestać oferowania usługi stakingu w Stanach Zjednoczonych i zapłacić 30 milionów dolarów odszkodowania. Dodatkowo Departament Finansów Stanu Nowy Jork kazał zaprzestać tworzenia nowych stablecoinów BUSD, czyli tokenów powiązanych z największą giełdą kryptowalut Binance.

Ofensywa SEC na giełdę kryptowalut Kraken

Już od ponad roku możemy zauważyć liczne pozwy Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w Stanach Zjednoczonych dotyczące giełd kryptowalut. Gary Gensler, prezes SEC, ogłosił, że uważa, że większość tokenów i usług giełdowych kryptowalut spełnia prawne definicje testu Howey’a, który określa, czy inwestycja jest uznawana za papier wartościowy.

Test Howey’a składa się z 4 założeń, które pozwalają sprawdzić, czy dana inwestycja jest papierem wartościowym. A co za tym idzie, wymaga rejestracji i podlegania regulacji. 

  1. Czy mamy do czynienia z inwestycją pieniężną?
  2. Czy inwestycja jest nastawiona na zysk?
  3. Czy zysk jest uzależniony od działań innej osoby lub podmiotu?
  4. Czy inwestycja nie jest udziałem w trwającym biznesie?

Jeśli transakcja spełnia wszystkie cztery kryteria, jest uznawana za sprzedaż papierów wartościowych i podlega regulacji przez SEC. 

Kraken, po tym jak został oskarżony przez SEC o brak rejestracji oferowania i sprzedaży swojego programu "staking-as-a-service" (zablokowania kryptowalut na koncie w zamian za wynagrodzenia), zgodził się na natychmiastowe zaprzestanie oferowania usługi stakingu w USA i zapłacenie 30 milionów dolarów odszkodowania. Należy zaznaczyć, że na razie zawieszona została tylko usługa stakingu, a nie funkcjonowanie samej giełdy. Jeśli usługa ta zostanie zablokowana przez większość giełd, może to zauważalnie zmniejszyć liczbę stakowanych tokenów. Mogłoby to doprowadzić do zwiększenia podaży dla wielu takich kryptowalut, które są w systemie “proof-of-stake”, takich jak m.in. druga co do wielkości kryptowaluta ethereum (ETHUSD).

Źródło: Conotoxia MT5, ETHUSD, Daily

BUSD zawiesza dodruk

Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, poinformowała, że Paxos Trust Co., firma świadcząca obsługę stablecoina BUSD, została poinstruowana przez Departament Finansów Stanu Nowy Jork, aby przestać drukować token Binance, który jest trzecią największą stabilną monetą. BUSD ma wartość rynkową 16 miliardów dolarów i pełni funkcję w ekosystemie Binance. W rezultacie wartość rynkowa BUSD będzie stopniowo maleć, ale Paxos będzie nadal obsługiwać produkt i zarządzać wypłatami zapewniając, że fundusze są bezpieczne i w pełni pokryte rezerwami na ich kontach. Binance Coin (BNBUSD), token giełdy Binance, spadł o ponad 10 proc. w zeszłym tygodniu.

Źródło: Conotoxia MT5, BNBUSD, Daily

Mimo ostatnich wzrostów brak napływu nowych środków na rynek kryptowalut

Można powiedzieć, że Stablecoiny stanowią ilość pieniądza gotową do inwestycji na rynku kryptowalut. Z tego też względu, patrząc na ich ilość, możemy ocenić, czy obecnie jest więcej środków do inwestycji na tym rynku, czy też nie. Ich ilość od maja 2022 r. nieustannie maleje. Obecnie spadek ten wynosi 22,6 proc. w relacji rok do roku oraz 1 proc. w relacji miesiąc do miesiąca. Z tego też względu nie wydaje się, by ostatnie wzrosty mogłyby być utrzymane. A przebicie na cenie bitcoina (BTCUSD) poziomu 21000 USD zdaje się kwestią czasu.

Źródło: https://btctools.io/stats/market-cap

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

10 lut 2023 12:25

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 6-10.02.2023

9 lut 2023 13:27

Nowe dostawy na front HIMARS-ów oraz systemów Patriot. Czy inwestycja w akcje ich producenta dalej się opłaca?

8 lut 2023 13:54

Jak trzęsienia ziemi w Turcji mogą wpłynąć na rynki?

7 lut 2023 14:01

Akcje tzw. meme stock BED BATH & BEYOND rosną o 92 proc. Czy spółce uda się uniknąć bankructwa?

6 lut 2023 12:47

Największe zatrudnienie w sektorze pozarolniczym od 1968 roku w USA! Czego mogliśmy się dowiedzieć z raportu o zatrudnieniu?

3 lut 2023 9:27

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach: 6-10.02.2023.

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.