Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 6-10.02.2023

10.02.2023 12:25|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Sytuację na rynkach zdominowały: tragedia w Turcji spowodowana największym od dekady trzęsieniem ziemi oraz wystąpienia prezesów największych banków centralnych. Wydaje się też, że rozpoczęliśmy wyścig na najlepszą sztuczną inteligencję. Czego jeszcze mogliśmy się dowiedzieć w tym tygodniu?

Dane makroekonomiczne

Poniedziałek rozpoczęliśmy od doniesień z Turcji, która została nawiedzona przez trzęsienie ziemi. Co chwilę dowiadujemy się o kolejnych potwierdzonych zgonach, a trzęsienie ziemi o sile 7,8 magnitudy poważnie uszkodziło infrastrukturę energetyczną kraju, w tym główną linię przesyłową gazu ziemnego w południowo-wschodniej części kraju. 

Reakcję na to wydarzenie mogliśmy zobaczyć m.in. w akcjach tureckich. Notowania funduszu iShares MSCI Turkey ETF (TUR) spadły o ponad 12 proc. od poniedziałku, a w czwartek giełda w Stambule wstrzymała handel. 

Źródło: Conotoxia MT5, TUR, Weekly

Tego samego dnia poznaliśmy odczyt nastrojów gospodarczych wskaźnika PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii. Spadł on do poziomu 48,4 pkt (oczekiwano 49,6 pkt) względem poprzedniego odczytu 48,8 pkt. Pozytywnym zaskoczeniem okazał się wynik tego samego wskaźnika dla Kanady, gdzie odczyt wyraźnie przebił oczekiwania analityków, rosnąc do 60,1 pkt (prognoza 42,3 pkt) względem poprzedniego odczytu 49,3 pkt. Zakończyć ten dzień mogliśmy przemówieniem Christine Lagarde, prezes EBC, która podkreśliła konieczność trzymania się kursu podwyżek stóp w strefie euro.

Wtorek rozpoczął się od nowego raportu krótkoterminowych perspektyw energetycznych od EIA. Agencja zmieniła swoje prognozy cen energii, przyjmując, że ceny, zwłaszcza ropy naftowej, pozostaną względnie niezmienne, a średnia cena ropy Brent w 2023 r. wyniesie 83,6 USD. Tego samego dnia Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, przekazał w swoim wystąpieniu, że inflacja w USA spowalnia, ale ostrzegł, że dalsze podwyżki stóp procentowych są nadal prawdopodobne. Podobnie do Fed zachował się bank centralny Indii, który na koniec dnia podniósł stopy procentowe o 0,25 pkt proc., do poziomu 6,5 proc. 

Źródło: Conotoxia MT5, XBRUSD, Daily

W środę poznaliśmy decyzję NBP w sprawie stóp procentowych, które od września 2022 r. pozostały na niezmienionym poziomie 6,75 proc. Wydaje się, że mamy do czynienia z kontynuacją strategii “wait and see”. Prezes Adam Glapiński powiedział na konferencji prasowej, że inflacja jest obniżana przez działanie podwyżek stóp procentowych. Gospodarka na świecie słabnie, ale w Polsce rząd robi wszystko, co może, aby ceny produktów niezbędnych do życia rosły jak najwolniej. Prezes NBP podkreślił, że w Europie zmalało ryzyko niedoboru gazu, co dodatkowo pomaga w walce z inflacją. Dodał jeszcze, że dynamika cen zacznie spadać od marca.

Czwartek przyniósł nam styczniowy odczyt inflacji CPI z Niemiec. Okazał się on niższy od konsensusu analityków, wynosząc 8,7 proc. (oczekiwano 8,9 proc.). Wydaje się to chwilowym wyhamowaniem spadku wzrostu cen dla tej gospodarki. W tym samym dniu poznaliśmy liczbę złożonych nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Było ich  196 tys. (oczekiwano 190 tys.). Obecnie ilość zarejestrowanych bezrobotnych w USA jest najniższa od 2000 r.

Źródło: Fred

Rynek akcji

Mimo skrajnie jastrzębiego podejścia banków centralnych inwestorzy zdają się ignorować zapowiedzi kolejnych podwyżek stóp procentowych. Notowania indeksu S&P 500 (US500) pozostają powyżej poziomu 4100. W kończącym się tygodniu najwięcej zyskał sektor spółek technologicznych. Notowania funduszu Technology Select Sector SPDR Fund (XLK) urosły o ponad 1 proc. Mógł na to wpłynąć wystrzał wycen spółek, które mogą być w jakiś sposób powiązane ze sztuczną inteligencją po zamieszaniu na rynku, jakie zrobił ChatGPT.

Źródło: Conotoxia MT5, XLK, Daily

Najwięcej – ok. 4 proc. – stracił z kolei sektor usług telekomunikacyjnych.

Raport za IV kw. 2022 r. przedstawił jeden z największych producentów gier komputerowych Activision Blizzard (Blizzard). Dane pozytywnie zaskoczyły analityków, przebijając ich prognozy zysku o 23 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, Blizzard, Daily

W środę raport podała spółka Disney (Disney), która również przebiła prognozy zysków o 25 proc. Mimo to notowania akcji po otwarciu na dużym plusie spadły do poziomów sprzed raportu.

Źródło: Conotoxia MT5, Disney, Daily

Czwartek przyniósł nam raport m.in. producenta napojów PepsiCo (Pepsi). Tu wynik finansowy za IV kw. był o 1 proc. lepszy od prognozy analityków, podobnie jak w przypadku spółki medycznej i producenta leków i szczepionek AstraZeneca (Astra).

Źródło: Conotoxia MT5, Pepsi, Daily

Tydzień nie mogą uznać za udany inwestorzy Google’a (Alphabet) i Amazona (Amazon), których akcje potaniały o ponad 12 proc. Szczególnie tego pierwszego spadki wydają się spowodowane narastającą presją od konkurenta Microsoftu (Microsoft), który wdraża do swojej przeglądarki sztuczną inteligencję od twórców ChatGPT.

Źródło: https://finviz.com/map.ashx?t=sec&st=w1

Rynek walut i kryptowalut

Na rynku walutowym mogliśmy obserwować relatywnie ograniczoną zmienność mimo licznych wystąpień prezesów banków centralnych.

Notowania euro do dolara amerykańskiego po korekcie z poziomu 1,1 do poziomu 1,07 wydają się nie przerywać jeszcze swojego trendu wzrostowego. Warto pamiętać, że mimo niższych stóp procentowych w strefie euro znacznie mimo niższych obecnie stóp procentowych inflacja jest wyższa niż w Stanach Zjednoczonych. Wydaje się, że pozostałe główne pary walutowe pozostają w swoich niezmienionych trendach.

Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, Daily

Rynek kryptowalut mógł przebić swoje poziomy wsparcia, spadając od początku tygodnia o ponad 6 proc. i pociągając za sobą spadki ethereum – o 7 proc. Wydaje się, że mimo wzrostów w ostatnim miesiącu na tym rynku nie pojawiły się nowe środki. Kapitalizacja rynku stablecoinów spadła o 0,8 proc. m/m., co jest jednak najmniejszym spadkiem od 12 miesięcy.

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

9 Feb 2023 13:27

Nowe dostawy na front HIMARS-ów oraz systemów Patriot. Czy inwestycja w akcje ich producenta dalej się opłaca?

8 Feb 2023 13:54

Jak trzęsienia ziemi w Turcji mogą wpłynąć na rynki?

7 Feb 2023 14:01

Akcje tzw. meme stock BED BATH & BEYOND rosną o 92 proc. Czy spółce uda się uniknąć bankructwa?

6 Feb 2023 12:47

Największe zatrudnienie w sektorze pozarolniczym od 1968 roku w USA! Czego mogliśmy się dowiedzieć z raportu o zatrudnieniu?

3 Feb 2023 9:27

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach: 6-10.02.2023.

2 Feb 2023 14:04

Możliwe konsekwencje podwyżki stóp procentowych w USA i wystąpienia prezesa Fed

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.