Te dane makroekonomiczne z USA mogą zaskoczyć! Analizy danych analityków ekonomicznych z Fed’u

03.03.2023 10:29|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

W celu dokładniejszego przewidywania przyszłości gospodarki i rynków finansowych ważne jest nie tylko korzystanie z wykresów i analiz technicznych, ale również zrozumienie obecnej sytuacji gospodarczej i wpływających na nią czynników. W niniejszym tekście skupimy się na analizie szczegółowych danych oraz ich interpretacji, aby odpowiedzieć na pytanie, jaki może być wpływ tych czynników na rynki finansowe.

Inflacja w cenach usług, nie produktów

Źródło: FRED, Inflacja cen produktów i usług

Powyżej kolorem zielonym została przedstawiona inflacja CPI w USA. Kolor niebieski wskazuje zmianę cen w sektorze dóbr trwałych, a kolor czerwony inflację sektora usług. Jak wynika z powyższych danych podczas pandemii popyt na dobra trwałe drastycznie wzrósł, co skutkowało wzrostem inflacji w tym sektorze. Jednakże w ostatnich miesiącach sytuacja zaczęła się odwracać, a ceny w sektorze dóbr trwałych zaczęły spadać o ponad 1 proc. r/r. W październiku 2022 r. inflacja sektora usług przewyższyła inflację w sektorze dóbr trwałych po raz pierwszy od początku pandemii. Wydaje się, że dalszy kierunek zmian w inflacji może zależeć od dostosowania się sektorów do zmieniających się nawyków konsumpcyjnych.

Źródło: FRED, Zmiana wielkości wydatków konsumentów

Nawyki konsumpcyjne po pandemii przeniosły się z usług na dobra trwałe w sposób wcześniej niespotykany. Konsumpcja dóbr trwałych i usług spadła znacząco w pierwszych miesiącach pandemii. Różnica ta wydaje się, że wynikała ze wsparcia fiskalnego i zmiany nawyków konsumentów spowodowanych pandemią, przenoszącej popyt z usług, takich jak m.in. jedzenie w restauracjach i podróże, na zakupy mebli i sprzętu fitness. Wykres powyżej przedstawia zmiany wydatków na konsumpcję indywidualną, gdzie popyt na dobra trwałe oznaczony jest kolorem niebieskim, a usługi kolorem czerwonym. Możemy jednak zauważyć ponowną zmianę trendów w nawykach konsumentów z dóbr trwałych, których popyt praktycznie nie wzrósł, do usług, na które popyt rośnie nieprzerwanie od początku 2021 roku. Potwierdzałoby to rosnącą inflację w sektorze usług i spadającą dla dóbr trwałych.

Źródło: FRED, Inflacja cen dla rynku najmu i bez niego

Zmiany w indeksie cen towarów konsumpcyjnych CPI prezentuje ciekawą tendencję cenową na rynku najmu. Zgodnie z danymi, od stycznia 2022 roku do stycznia 2023 roku wskaźnik kosztów wynajmu wzrósł o 7,9 proc., co stanowi wzrost o ponad 2 punkty procentowe powyżej ogólnej stopy inflacji wynoszącej 6,3 proc. W przypadku wszystkich innych rodzajów kosztów niż najem, wskaźnik cen zaczął maleć od czerwca 2022 roku. Może to oznaczać, że najwyższy epizod inflacji dobiega końca, przynajmniej jeśli chodzi o ceny poza rynkiem najmu. Oznaczać to może również, że inwestycja w nieruchomości pod wynajem jest jednym z najskuteczniejszych sposobów w walce z inflacją.

Prawdopodobieństwo recesji ciągle niskie

Źródło: FRED, Wygładzone prawdopodobieństwo recesji

Jednym z modeli umożliwiającym szacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia recesji w Stanach Zjednoczonych jest model Markova, w którym wykorzystuje się cztery miesięczne zmienne: zatrudnienie w sektorze pozarolniczym, indeks produkcji przemysłowej, rzeczywisty dochód osobisty bez transferów i rzeczywiste obroty w handlu i przemyśle. Wydaje się, że rosnące prawdopodobieństwo recesji może oddziaływać na indeks S&P 500 (US500) w negatywny sposób. Mimo to obecne wartości na poziomie prawie 5 proc. mogą oznaczać małe prawdopodobieństwo wystąpienia recesji. Możemy z tego wnioskować, że dołki na wcześniej wspomnianym indeksie mogą być już za nami.

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily

Rynek pracy, czyli firmy nie chcą zatrudniać?

Źródło: Fred, zmiana liczby aktualnych i nowych ofert pracy w porównaniu do 2020 roku

Na powyższym wykresie kolorem czerwonym zaznaczono liczbę aktualnych ofert pracy wystawionych na rynku względem poziomu z roku 2020, a kolorem niebieskim zmianę nowych ofert pracy na rynku. Możemy zaobserwować, że po pandemicznym załamaniu na rynku pracy jesteśmy obecnie powyżej poziomów sprzed pandemii. Mimo to od początku 2022 roku zauważyć możemy stagnację na rynku ofert pracy.

Źródło: FRED, Liczba osób nieaktywnych zawodowo

Siła robocza obejmuje osoby, które są obecnie zatrudnione lub aktywnie poszukują zatrudnienia. Pandemia spowodowała, że znaczna część siły roboczej straciła pracę. Powyższy wykres pokazuje skokowy wzrost liczby osób poza siłą roboczą wiosną 2020 roku, który od tego czasu spadł, ale nadal jest wyższy niż poziom sprzed pandemii. Rozszerzona czerwona linia trendu pokazuje, że obecnie jest około 2,2 miliona osób poza siłą roboczą więcej, niż oczekiwano na podstawie trendów prowadzących do pandemii, przyczyniając się do obecnych braków w sile roboczej.

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

1 Mar 2023 16:18

Które branże mają największy potencjał wzrostu zysków? Analiza danych profesora Uniwersytetu Nowojorskiego

28 Feb 2023 13:06

Gra „Hogwarts Legacy" od Warner Bros przyniosła ponad 850 mln USD, osiągając sukces na całym świecie. Jak może to wpłynąć na akcje wydawcy?

27 Feb 2023 13:50

Nokia odkrywa nowe logo i plan rozwoju. Co to może oznaczać dla akcji spółki?

24 Feb 2023 14:29

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 20-24.02.2023

23 Feb 2023 13:05

Adani Group, czyli największe oszustwo finansowe tej dekady? Wpływ jednej grupy na całą indyjską giełdę 

21 Feb 2023 14:48

Fundusze hedgingowe stawiają na odżywającą branże edukacyjną w Chinach

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.