Dla których gospodarek wskaźniki wyprzedzające koniunkturę się poprawiają i co to oznacza dla rynków finansowych? 

08.03.2023 13:55|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Wskaźniki wyprzedzające koniunkturę (Leading Indicators) wskazują na przyszłe zmiany w cyklu koniunkturalnym gospodarki. Innymi słowy, dają one sygnał, czy gospodarka zaczyna się rozkręcać, czy też zwalniać, zanim dane otrzymane z raportów gospodarczych potwierdzą te zmiany. Wskaźniki wyprzedzające koniunkturę są często uważane za bardziej znaczące niż wskaźniki opóźnione (np. PKB), ponieważ dają wczesne ostrzeżenie przed nadchodzącymi zmianami w gospodarce. Historycznie dość dobrze radziły sobie one z przewidywaniami sytuacji gospodarczej na kilka najbliższych kwartałów, niemniej jednak należy brać pod uwagę ich ograniczenia i możliwości błędu. Czego mogliśmy się dowiedzieć z ostatnich odczytów?

Czym jest wskaźnik OECD (CLI)?

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zrzesza 38 państw członkowskich, w tym większość krajów rozwiniętych na świecie, m.in.: USA, Kanadę, Japonię, Francję, Niemcy czy Wielką Brytanię.

Composite Leading Indicator (CLI) to wskaźnik ekonomiczny wykorzystywany do przewidywania zmian w cyklu koniunkturalnym gospodarki. Jego wartość może wskazywać na zmiany w przyszłych trendach ekonomicznych. CLI jest opracowywany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i opiera się na danych gospodarczych: produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, wskaźnikach zaufania konsumentów (CCI) i producentów (BCI), a także na indeksach akcji i inwestycji zagranicznych. Przykładowo wartość wskaźnika 100 pkt oznacza długoterminową średnią dla danego rynku.

Odczyty CLI dla krajów G20 w lutym br. spadły po raz 20. z rzędu i osiągnęły najniższy poziom od 31 miesięcy. Spadek ten z miesiąca na miesiąc staje się jednak coraz mniejszy, co może wskazywać na stopniowe wygaszanie negatywnego trendu w danych gospodarczych państw OECD i sugerować możliwe przyszłe odbicie. Wartość wskaźnika obecnie bardziej odpowiada spowolnieniu związanemu z bańką na firmach technologicznych z 2000 r. niż kryzysem na rynku nieruchomości z 2008 r.

Źródło: Dane OECD, CLI G20

28 proc. z badanych państw odnotowało wzrost tego wskaźniki w relacji miesiąc do miesiąca. Jest to poprawa względem 22 proc. w poprzednim odczycie. Od maja do października zeszłego roku żadne z badanych państw nie wykazywało wzrostu tego wskaźnika. Zdaje się, że może to być zapowiedź końca globalnego spowolnienia.

Źródło: Opracowanie własne, dane OECD

Dla których państw wskaźnik OECD (CLI) rośnie najbardziej?

Wskaźnik CLI najmocniej rośnie w przypadku gospodarki Niemiec. Jest to trzeci miesiąc wzrostu tego wskaźnika dla tego państwa, co może pozytywnie wpłynąć na niemiecki indeks DAX (DE40).

Źródło: Conotoxia MT5, DE40, Daily

Źródło: Dane OECD, CLI, Niemcy

Na drugim miejscu pod względem wzrostu tego wskaźnika m/m jest gospodarka Włoch. Podobnie jak w przypadku Niemiec odnotowuje ona trzeci miesiąc z rzędu wzrost tego wskaźnika. Wydaje się, że z tego też względu możemy oczekiwać wzrostu wartości funduszu Ishares Msci Italy ETF (EWI).

Źródło: Conotoxia MT5, EWI, Daily

Źródło: Dane OECD, CLI, Włochy

Ostatnią gospodarką na podium pod względem wzrostu wartości wskaźnika wyprzedzającego gospodarkę w OECD jest Wielka Brytania. Z tego też względu ciągle atrakcyjnym może wydawać się indeks 100 największych spółek z tego państwa UK100.

Źródło: Dane OECD, CLI, Wielka Brytania

Źródło: Conotoxia MT5, UK100

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

7 Mar 2023 14:15

Co mówi statystyka o rynku kryptowalut?

6 Mar 2023 14:35

Czy posiedzenie chińskiego rządu „Two sessions" wpłynie na rynek surowców, podobnie jak „New Deal" wpłynął na politykę gospodarczą Stanów Zjednoczonych?

3 Mar 2023 15:45

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 27.02-3.03.2023

3 Mar 2023 10:29

Te dane makroekonomiczne z USA mogą zaskoczyć! Analizy danych analityków ekonomicznych z Fed’u

1 Mar 2023 16:18

Które branże mają największy potencjał wzrostu zysków? Analiza danych profesora Uniwersytetu Nowojorskiego

28 Feb 2023 13:06

Gra „Hogwarts Legacy" od Warner Bros przyniosła ponad 850 mln USD, osiągając sukces na całym świecie. Jak może to wpłynąć na akcje wydawcy?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.