Czy posiedzenie chińskiego rządu „Two sessions" wpłynie na rynek surowców, podobnie jak „New Deal" wpłynął na politykę gospodarczą Stanów Zjednoczonych?

06.03.2023 14:35|Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Conotoxia Ltd.

Już 10 marca rozpocznie się coroczne spotkanie chińskiego rządu, znane jako „Two Sessions". Jest to coroczne posiedzenie dwóch ciał ustawodawczych w Chinach: Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (NPC) oraz Komitetu Stałego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Ludowego (CPPCC). W ramach tych posiedzeń politycy, urzędnicy i przedstawiciele różnych sektorów omawiają najważniejsze kwestie związane z rozwojem kraju, przedstawiają i zatwierdzają plany i ustawy, a także podejmują decyzje dotyczące polityki społecznej i gospodarczej. Czego możemy się spodziewać w tym roku i jaki może mieć to wpływ na rynek surowców?

Wycofanie się z polityki zero-Covid”

Eksperci przewidują, że Chiny ogłoszą cel wzrostu PKB wynoszący ok. 5 proc., co oznacza zdecydowany wzrost w porównaniu z ubiegłorocznym wzrostem o 3 proc. Li Qiang, który ma zostać nowym premierem kraju, postanowił uruchomić plany otwarcia gospodarki wcześniej, niż pierwotnie zakładano, aby zminimalizować koszty ekonomiczne polityki zero-COVID” i zareagować na społeczne protesty. Wydaje się, że obecnie Chiny rozpoczęły swoją wersję amerykańskiej polityki New Deal”, czyli licznych interwencji rządowych, aby wspierać gospodarkę.

Obecnie Chiny planują inwestycje w infrastrukturę, w tym w sieci kolejowe, drogi, porty i lotniska w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Władze wprowadziły też szereg środków mających wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), które ucierpiały na skutek pandemii. Wsparcie to obejmuje m.in. obniżenie kosztów pożyczek i ubezpieczeń oraz zwolnienia z podatków. Trzecim działaniem, jakie podejmuje rząd Chin, jest kontynuacja procesu liberalizacji swojego rynku, m.in. poprzez zmniejszenie ograniczeń dla inwestycji zagranicznych i ułatwienia dostępu do rynków finansowych.

Rynek gazu ziemnego

Wydaje się, że otwarcie przemysłu oraz intensyfikowanie wydatków na infrastrukturę może prowadzić do wzrostu popytu na wiele surowców. Możemy zaobserwować to m.in. po wskaźnikach nastrojów wśród przedsiębiorstw przemysłowych PMI, który po raz pierwszy od lipca zeszłego roku osiągnął wartość powyżej 50 pkt. Zdaje się, że chiński smok zaczął się już wybudzać, ponieważ już 2 tygodnie temu mogliśmy usłyszeć doniesienia, że firmy z tego kraju zawierają rekordową ilość nowych kontraktów na dostawę skroplonego gazu. Zdaje się, że może to wpłynąć na zmianę trendu spadkowego tego surowca. W 2021 r. import gazu ziemnego stanowił 2,6 proc. całości importu dla tej gospodarki. Wydaje się jednak, że udział importu tego surowca może wzrosnąć w najbliższych latach.

Źródło: Conotoxia MT5, XNGUSD, Daily

Chiny największym konsumentem wielu surowców

Pierwsze miejsce wśród surowców importowanych przez Chiny zajmuje ropa naftowa – 9,6% całego importu w 2021 r. Z tego powodu można przypuszczać, że jeśli wewnętrzny popyt w kraju znacznie wzrośnie, będzie to miało wpływ na globalne ceny ropy naftowej. Istnieje jednak ryzyko ze strony dostawców, a zwłaszcza Rosji, która eksportuje do Chin coraz więcej ropy, w tym odmiany Ural (z reguły tańszej niż odmiany WTI czy Brent). 

Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 mar 2023 15:45

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 27.02-3.03.2023

3 mar 2023 10:29

Te dane makroekonomiczne z USA mogą zaskoczyć! Analizy danych analityków ekonomicznych z Fed’u

1 mar 2023 16:18

Które branże mają największy potencjał wzrostu zysków? Analiza danych profesora Uniwersytetu Nowojorskiego

28 lut 2023 13:06

Gra „Hogwarts Legacy" od Warner Bros przyniosła ponad 850 mln USD, osiągając sukces na całym świecie. Jak może to wpłynąć na akcje wydawcy?

27 lut 2023 13:50

Nokia odkrywa nowe logo i plan rozwoju. Co to może oznaczać dla akcji spółki?

24 lut 2023 14:29

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 20-24.02.2023

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.