Co obecnie kieruje rynkiem złota i dlaczego możemy spodziewać się korekty?

22.03.2023 14:09|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

W poniedziałek (20.03) cena uncji złota krótkoterminowo przebiła poziom 2 tys. USD. Podobne poziomy widzieliśmy tylko dwa razy w historii: w sierpniu 2020 r. oraz marcu 2022 r. Omówmy jednak, jakie czynniki kierują obecnymi wzrostami cen kruszcu oraz czego możemy spodziewać się po przyszłości?

Problemy w sektorze bankowym

Wydaje się, że problemy szwajcarskiego banku Credit Suisse oraz obawy o kryzys w amerykańskim systemie bankowym, o których mieliśmy okazję pisać we wcześniejszych komentarzach, spowodowały wzrost awersji do ryzyka u inwestorów, co mogło napędzić popyt na tzw. bezpieczne aktywa, czyli m.in. złoto.

Po upadku trzech amerykańskich banków oraz utracie płynności przez Credit Suisse zareagował Fed, wspierając płynnościowo system bankowy. Zawarł umowę o wsparcie płynnościowe z największymi bankami centralnymi. Przejęcie Credit Suisse ogłosił z kolei jego główny rynkowy konkurent, gwarantując tym wsparcie wypłacalności. Te działania mogły nieco uspokoić sytuację, co zdają się obrazować notowania funduszu Financial Select Sector SPDR Fund (XLF), który daje ekspozycję na spółki z sektora bankowego ze Stanów Zjednoczonych. 

Wydaje się, że kluczowym czynnikiem dla sytuacji w sektorze finansowym będzie dzisiejsza decyzja Fed ws. stóp procentowych oraz konferencja prezesa Jerome’a Powella. Jak podaje FedWatch, zbierając przewidywania analityków, aż 87 proc. z nich oczekuje dziś podwyżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych, do poziomu 5 proc. W związku z rosnącym ryzykiem kluczowego dla gospodarki sektora bankowego większość analityków zaledwie w ciągu dwóch tygodni zmieniła oczekiwania odnośnie do terminu osiągnięcia szczytu podwyżek stóp procentowych przez Fed z września na maj br. Co więcej, 46 proc. z ankietowanych analityków uważa, że pierwszą obniżkę stóp możemy zobaczyć już w lipcu br. Wydaje się, że wyższe od oczekiwań podwyżki mogą negatywnie wpłynąć na sektor bankowy, a – co za tym idzie – moglibyśmy wtedy spodziewać się dalszego wzrostu awersji do ryzyka, a to mogłoby być korzystne dla cen złotego kruszcu.

Źródło: Conotoxia MT5, XLF, Daily

Zakupy banków centralnych 

Centralne banki odgrywają istotną rolę w zarządzaniu rezerwami złota i są znaczącymi posiadaczami tego kruszcu. Dane dotyczące rezerw złota, kompilowane z wykorzystaniem statystyk Międzynarodowego Funduszu Walutowego, śledzą raportowane przez banki centralne zakupy i sprzedaż złota oraz procentowy udział złota w ich rezerwach międzynarodowych.

W 2022 r. Chiny i Turcja były największymi nabywcami złota, jednak Turcja zmaga się z problemami gospodarczymi i inflacją. W Chinach natomiast bank centralny dokonał kolejnych zakupów złota, ale cykl ten może się skończyć lub zostać ograniczony, ponieważ rząd ogłosił oczekiwane tempo wzrostu gospodarczego na poziomie 5 proc. oraz spodziewane ożywienie gospodarki po odejściu od restrykcyjnej polityki zero COVID". Te czynniki mogą wpłynąć na spadek popytu na złoto.

Źródło: Zmiany w IV kw. 2022 r. rezerw złota, https://www.gold.org/goldhub/data/gold-reserves-by-country?gclid=Cj0KCQiA-oqdBhDfARIsAO0TrGFBGpXIevzQzm3eU3oSb35CrWrgLw-h445BSQNAiWhLcZfNW4UQyQYaAsvTEALw_wcB

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 mar 2023 15:00

Mayday, Mayday Fed, czyli problemy kolejnego banku ze Stanów Zjednoczonych

20 mar 2023 13:46

Jaki wpływ na UBS będzie miało przejęcie Credit Suisse?

10 mar 2023 14:03

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 6-10.03.2023

10 mar 2023 9:28

Firma badawcza Spruce Point odkrywa ukryte problemy spółki zajmującej się m.in. ściekami

8 mar 2023 13:55

Dla których gospodarek wskaźniki wyprzedzające koniunkturę się poprawiają i co to oznacza dla rynków finansowych? 

7 mar 2023 14:15

Co mówi statystyka o rynku kryptowalut?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.