Czy kryzys sektora bankowego ze Stanów Zjednoczonych przeleje się na Japonię?

30.03.2023 13:58|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Bank Japonii (BoJ) skupił ponad połowę rządowych obligacji z rynku, aby realizować swoja polityke finansową. BoJ jest teraz największym posiadaczem zagranicznego długu, w tym obligacji Stanów Zjednoczonych. Problemy amerykańskiego sektora bankowego mogą jednak stać się kolejnym argumentem do zmiany polityki japońskiego banku centralnego. Jak to mogłoby wpłynąć rynek finansowy?

Rośnie odpływ kapitału z Japonii

Od wprowadzenia w 2016 r. polityki kontroli krzywej rentowności przez Bank Japonii stało się jasne, że może to się wiązać z interwencjami na operacjach otwartego rynku. Obligacje rządowe Japonii to jednak nie jedyne aktywa, które pośrednio kupował BoJ. Według portalu Bloomberg podczas szalejącego popytu za japońskie drukowane pieniądze, lokalne fundusze wraz z BoJ stały się m.in. największymi posiadaczami długu amerykańskiego (ok. 3 proc. O wartości ok. 1 bln USD). Skupiły także ok. 10 proc. długu Australii, 8 proc. papierów wartościowych Nowej Zelandii oraz 7 proc. długu Brazylii.

Sprawia to, że w przypadku pojawienia się wzrostu rentowności japońskich obligacji mogłoby dojść do pojawienia się zagrożenia dla globalnych rynków finansowych. Obecny gubernator BoJ Kazuo Ueda prawdopodobnie rozmontuje dziedzictwo swojego poprzednika, przygotowując grunt pod odwrócenie odpływu inwestycji z kraju. Mimo to od lutego br. wydaje się nasilać odpływ kapitału z inwestycji w tym kraju. Czy to może być kolejna oznaka, że jedynym kupującym na tym rynku pozostanie bank centralny?

Źródło: TradingEconomics, Inwestycje w akcje przez obcokrajowców

Czy możemy spodziewać się zmiany polityki BoJ?

Wygląda na to, że światowe banki centralne zaostrzą swoją politykę, a rosnąca inflacja w Japonii (przekraczająca 3 proc.) oznacza, że inwestorzy powinni przygotować się na koniec dekady ultraniskich stóp procentowych, które negatywnie wpłynęły na oszczędzających w Japonii i przyczyniły się do wyjścia znacznej ilości pieniędzy za granicę. Gubernator Ueda może nie mieć wyboru i zakończyć eksperyment z tzw. Tanim pieniądzem, co z kolei zwiększy kontrolę BoJ nad krajowymi bankami, szczególnie po zamieszaniu w tym sektorze w USA i Europie. Wzrost stóp procentowych w Japonii również może narazić sektor bankowy na ryzyko i zagrażać globalnej stabilności finansowej. Wydaje się, że mogłoby to doprowadzić do jeszcze większego odpływu kapitału z tego kraju, doprowadzając tym do przeceny indeksu Nikkei (JP225).

Źródło: Conotoxia MT5, JP225, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 mar 2023 13:37

Jak podział Alibaba Group może przełożyć się na ceny akcji spółki oraz sytuację na chińskim rynku?

28 mar 2023 13:55

Szwajcaria traci rolę centrum światowej finansjery? Co to może oznaczać dla rynków finansowych?

27 mar 2023 12:33

Deutsche Bank i jego problemy. Czy obawy są wyolbrzymione?

23 mar 2023 14:27

Czy ceny ropy naftowej mogą nadal spadać?

22 mar 2023 14:09

Co obecnie kieruje rynkiem złota i dlaczego możemy spodziewać się korekty?

21 mar 2023 15:00

Mayday, Mayday Fed, czyli problemy kolejnego banku ze Stanów Zjednoczonych

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.