Jak podział Alibaba Group może przełożyć się na ceny akcji spółki oraz sytuację na chińskim rynku?

29.03.2023 13:37|Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Conotoxia Ltd.

Alibaba Group Holding Ltd. zapowiada restrukturyzację poprzez podział na sześć niezależnych firm – każda z własnym dyrektorem generalnym i zarządem. To reakcja na antymonopolowe działania chińskich władz. Doprowadziły one do rekordowej kary w wysokości 18,2 mld juanów dla giganta technologicznego. Czy ta decyzja może wywołać powrót hossy na chińskim rynku?

Kilka słów o Alibaba Group

Misją Alibaba Group, międzynarodowej firmy zajmującej się technologią i handlem, jest ułatwienie prowadzenia biznesu na całym świecie. Umożliwia ona przemianę sposobu prowadzenia marketingu i sprzedaży mniejszym podmiotom oraz poprawę ich wydajności. Alibaba Group zapewnia infrastrukturę technologiczną i zasięg marketingowy, aby pomóc sprzedawcom, markom, detalistom i innym firmom wykorzystać moc nowych technologii. W skład biznesów Alibaba wchodzą: handel w Chinach, globalny handel elektroniczny, chmura obliczeniowa, usługi lokalne, logistyka i rozrywka. Te segmenty spółka chce teraz przekształcić w oddzielne, niezależne biznesy.

Obecnie głównym modelem biznesowym jest promowanie produktów stworzonych przez inne firmy (np. producentów) i dostarczanie ich klientom. Alibaba ma wielostronny model biznesowy, co daje jej znaczną przewagę na rynku krajowym. Największą część przychodów generuje chiński e-commerce. W 2022 r. sprzedaż detaliczna w Chinach stanowiła 67 proc. przychodów firmy. Międzynarodowa sprzedaż detaliczna wyniosła 42,67 miliarda juanów rocznych przychodów. Model monetyzacji grupy opiera się w dużej mierze na usługach marketingu internetowego, w tym usługach marketingu P2P, marketingu wyświetlania i promowanej sprzedaży, a także prowizjach z transakcji i opłatach za sklepy.

Podział spółki ożywił rynek chiński

Wczorajsze (28.03) ogłoszenie przez prezesa spółki Jacka Ma podziału – podyktowanego zwiększeniem potencjału oraz odblokowaniem możliwości inwestycyjnych z kapitału zachodniego – mogło doprowadzić do wzrostu wartości indeksu Hang Seng o 2 proc. 

Źródło: Conotoxia MT5, HK50, Daily

Sytuacja finansowa spółki

Przychody spółki ze względu na jej wielkość i udział w chińskim rynku zdają się dość dobrze odzwierciedlać sytuację rozwoju tamtejszego społeczeństwa. Raport za IV kw. 2022 r. przyniósł spadek wielkości przychodów spółki o 5,6 proc. Wydaje się jednak, że obecnie najważniejszym problemem finansowym jest spadająca marżowość spółki. Przez minione dwa lata marże spadły z 25 proc. do obecnych 4,6 proc. Największą zaletą, choć w pewnym wymiarze także i wadą, spółki jest jej nisko kapitałowy model biznesowy oraz bycie monopolistą na rynku chińskim. Alibaba sama w sobie nie zajmuje się produkowaniem i oferowaniem produktów dla klientów detalicznych. Z tego też względu uzależniona jest od szeroko pojętej sytuacji sprzedawców. Mimo wszystko zdaje się, że w najbliższym raporcie za I kw. br. zobaczymy ożywienie na rynku chińskim oraz wzrost przychodów.

Co sądzi Wall Street o cenie akcji Alibaba Group?

Akcje spółki po ogłoszeniu podziału wzrosły na wtorkowej sesji o 14,2 proc. Jak podaje portal Market Screener, spółka posiada 44 rekomendacje, z czego zdecydowana większość to rekomendacje kupna. Średnia cena docelowa jest wyznaczona na poziomie 146,17 USD, czyli o 48 proc. wyżej od ostatniej ceny zamknięcia. Najwyższa cena docelowa znajduje się na poziomie 219,92 USD, a najniższa wynosi 99,36 USD.

Źródło: Conotoxia MT5, Alibaba, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 Mar 2023 13:55

Szwajcaria traci rolę centrum światowej finansjery? Co to może oznaczać dla rynków finansowych?

27 Mar 2023 12:33

Deutsche Bank i jego problemy. Czy obawy są wyolbrzymione?

23 Mar 2023 14:27

Czy ceny ropy naftowej mogą nadal spadać?

22 Mar 2023 14:09

Co obecnie kieruje rynkiem złota i dlaczego możemy spodziewać się korekty?

21 Mar 2023 15:00

Mayday, Mayday Fed, czyli problemy kolejnego banku ze Stanów Zjednoczonych

20 Mar 2023 13:46

Jaki wpływ na UBS będzie miało przejęcie Credit Suisse?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.