Ceny ropy wzrosły o ponad 5 proc. w poniedziałek (3.04), gdy kartel OPEC ogłosił nieoczekiwane cięcie produkcji. Arabia Saudyjska poprowadziła zmniejszenie wydobycia o 500 tys. baryłek na dobę, pozostałe kraje również zredukowały wydobycie. Przedstawiciele OPEC stwierdzili, że ruch ten ma na celu zapewnienie stabilności rynku. Jak to może wpłynąć na cenę surowca?
Dane OPEC
Ogłoszone ograniczenie wydobycia przez kartel OPEC o 1 mln b/d zmieniło oczekiwania dotyczące niedoboru ropy naftowej. Przed cięciem, zgodnie z marcowymi projekcjami OPEC oraz na podstawie zamówień i kontraktów na świecie, oczekiwano stabilizacji popytu i podaży surowca w pierwszej połowie roku oraz lekkich niedoborów w drugiej połowie.
Jednak po uwzględnieniu cięcia przez kartel niedobory oczekiwane są w każdym kwartale, a średni niedobór może wynieść 1,4 mln b/d. Dla porównania, podobnej wielkości niedobór wynoszący średnio 1,5 mln b/d pojawił się w 2021 r., gdy cena wzrosła o ponad 50 proc.
Źródło: Dane OPEC, Opracowanie własne
Warto zauważyć, że OPEC nie przewiduje spadku popytu na ropę naftową z powodu recesji. W 2023 r. kartel oczekuje wzrostu popytu o 2,3 proc. Biorąc to pod uwagę, w najbliższych miesiącach można oczekiwać podwyżek cen ropy. Trudno jednak określić ich skalę.
Źródło: Conotoxia MT5, XBRUSD, Daily
Co to oznacza dla gospodarek?
Ceny ropy naftowej na świecie mają szczególne znaczenie dla gospodarki Stanów Zjednoczonych, gdzie inflacja w dużej mierze podąża za ich zmiennością. Z tego powodu można przypuszczać, że spowolnienie wzrostu cen ropy naftowej wpłynie na zmniejszenie dezinflacji w USA. Natomiast w Europie, w tym także w Polsce, inflacja była wywołana przede wszystkim wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. Z tego też względu dezinflacja w krajach europejskich może być szybsza względem USA. W przypadku pojawienia się powrotu wzrostu inflacji w Stanach Zjednoczonych, Fed byłby podstawiony przed ciężką decyzją o kontynuacji polityki zacieśniania, co mogłoby negatywnie wpłynąć na notowania indeksu S&P 500 (US500).
Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily
Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.