Koniec aprecjacji amerykańskiej waluty jest już bliski?

05.08.2019 15:07|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Nie ma już śladu po umocnieniu amerykańskiej waluty wywołanym przez „jastrzębią obniżkę” stóp procentowych. Do silnego zwrotu na dolarze mogła doprowadzić decyzja amerykańskiego prezydenta o wprowadzeniu nowych ceł na chińskie produkty, co zdaje się zwiększać szanse na cięcie stóp procentowych przez Fed już we wrześniu.

Donald Trump już od miesięcy narzekał na mocnego dolara i na bank centralny. Z jednej strony mówił o tym, że inne kraje osłabiają swoje waluty, aby ich eksport był bardziej konkurencyjny. Miał tu na myśli Chiny i strefę euro. Trump sugerował wręcz manipulację walutową, która była korzystna dla innych krajów kosztem Stanów Zjednoczonych. Z drugiej zaś strony prezydentowi USA nie podobała się polityka Fedu. W jego odczuciu za szybko i za mocno podniesiono stopy procentowe. Wydaje się, że teraz krytyka Trumpa wejdzie w życie i będziemy mogli mieć do czynienia ze słabnącym dolarem oraz z silniejszym łagodzeniem polityki monetarnej – wszystko dzięki eskalacji konfliktu handlowego.

Amerykańska waluta traci w sposób zdecydowany od ostatnich trzech dni. Na głównej parze EUR/USD kurs wzrósł do poziomu sprzed decyzji Fed i znajduje się najwyżej od 25 lipca. Ruch ten może mieć miejsce za sprawą zdecydowanego zwiększenia oczekiwań na cięcie stóp procentowych przez Fed już we wrześniu. Gdyby sam Fed wiedział, co wydarzy się 24 godziny po ubiegłotygodniowej decyzji, to być może również i oświadczenie byłoby w innym tonie. Teraz rynek walutowy dopasowuje się do możliwego ostrzejszego łagodzenia polityki monetarnej w USA.

Co więcej, kontrakt na indeks dolara amerykańskiego, który osiągnął ostatnio najwyższy poziom od dwóch lat, w trzy dni stracił tyle, ile wcześniej zyskał w sześć. To tylko wskazuje na dynamikę ruchu. Dodatkowo od początku lipca fundusze lewarowane zmniejszają swoją ekspozycję na wzrost wartości USD. Zdaje się, że mamy do czynienia z istotną dywergencją, gdy jest coraz mniej chętnych do inwestowania w dolara wraz z jego rosnącą ceną. Innymi słowy, wydaje się, że przy tych poziomach dolar może nie być już atrakcyjną inwestycją.

Pozycje długie netto funduszy lewarowanych

Pozycje długie netto funduszy lewarowanych a notowania indeksu dolara. Źródło: tradingster.com

Do tego wszystkiego dochodzi wątek ewentualnej wojny walutowej, którą USA mogą zacząć prowadzić z Chinami. Jeśli pojawiłby się nowy rozdział konfliktu, to jego celem byłoby doprowadzenie do osłabienia USD, ale zapewne już nie tylko do chińskiego juana, ale także do innych walut.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 sie 2019 10:39

Gorąco na rynkach wraz ze wzrostem napięcia między USA i Chinami

2 sie 2019 14:56

Kluczowe wydarzenia tygodnia

2 sie 2019 10:08

Cła – narzędzie Trumpa do wpływania na politykę Fed?

1 sie 2019 14:47

Funt nieznacznie odrobił straty po decyzji Banku Anglii

1 sie 2019 12:51

Amerykańska waluta najdroższa od ponad dwóch lat

31 lip 2019 16:14

Inwestorzy pokładają duże nadzieje w Rezerwie Federalnej USA

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.