Funt nieznacznie odrobił straty po decyzji Banku Anglii

01.08.2019 14:47|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Brytyjska waluta w relacji do dolara amerykańskiego była dziś w pewnym momencie najtańsza od stycznia 2017 r. Kurs pary GBP/USD spadł na chwilę poniżej poziomu 1,2100, aby następnie zawrócić w oczekiwaniu na decyzję Banku Anglii, która została opublikowana o godz. 13.

Zgodnie z oczekiwaniami rynku Komitet ds. Polityki Monetarnej (MPC) nie zmienił stóp procentowych. Była to jednogłośna decyzja. Główna stopa procentowa w Wielkiej Brytanii pozostała na poziomie 0,75 proc., ale w oświadczeniu zaznaczono, że przy założeniu spokojnego brexitu i pewnej poprawy w światowej gospodarce Bank Anglii (Bank of England) będzie stopniowo podnosić stopy procentowe. Niemniej jednak bank centralny zdecydował się na obniżenie prognoz na lata 2019 i 2020 ze względu na wolniejszy wzrost eksportu i słabe inwestycje przedsiębiorstw. Prognozy BoE zakładają, że Wielka Brytania uniknie szoku związanego z brexitem, ale nadal przewidują wzrost o 1,3 proc. w 2019 i 2020 r. Oznacza to obniżenie oczekiwań z 1,5 i 1,6 proc.

Mark Carney, który jest szefem Banku Anglii, dodał, że wpływ napięć w światowym handlu jest większy, niż wcześniej myślano. Tymczasem odpowiedź BoE na brexit może być w obydwu kierunkach, ale nie może powiedzieć, czy bank centralny zwiększy program stymulacyjny dla gospodarki, jeśli pojawi się twardy brexit. Reakcja polityki pieniężnej na brexit nie będzie automatyczna. Reakcja Komitetu będzie odpowiednia do tego, aby cały czas osiągać cel inflacyjny na poziomie 2 proc. – dodał szef BoE.

Rynek jednak do końca nie wierzy w obecny główny scenariusz Banku Anglii, gdyż inwestorzy dają aż 60 proc. szans na to, że za pięć miesięcy stopy procentowe w Wielkiej Brytanii zostaną obniżone. To powoduje, że pojawia się duża dywergencja między oświadczeniem BoE a rynkiem stopy procentowej. Jeśli brexit zakończyłby się dla Brytyjczyków szczęśliwie, to funt miałby co odrabiać, a szanse na cięcie stóp mogłyby istotnie zmaleć.

Kurs GBP/USD

Kurs GBP/USD, wykres tygodniowy. Źródło: platforma Conotoxia

Na wykresie kurs GBP/USD zbliża się do kluczowego wsparcia, które zostało wyznaczone przy okrągłym poziomie 1,2000. To właśnie w tym rejonie w październiku 2016 i styczniu 2017 r. notowania dwukrotnie zawróciły. Warto zatem obserwować te okolice.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

1 sie 2019 12:51

Amerykańska waluta najdroższa od ponad dwóch lat

31 lip 2019 16:14

Inwestorzy pokładają duże nadzieje w Rezerwie Federalnej USA

31 lip 2019 11:14

Inflacja w Polsce wzrosła do najwyższego poziomu od końca 2012 roku

30 lip 2019 15:49

Kontynuacja fatalnych danych z Europy

30 lip 2019 9:50

Decyzja Fed już jutro – sprawdzamy oczekiwania instytucji finansowych

29 lip 2019 17:54

Funt tonie wraz ze wzrostem obaw o twardy brexit

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.