Funt brytyjski traci dziś względem wszystkich głównych walut świata, a w relacji do dolara osiąga najniższe poziomy od ponad dwóch lat. Za przeceną funta zdają się stać kolejne wypowiedzi polityków, które mogą przybliżyć kraj do opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy pod koniec października.
Do końca przedłużonego terminu opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię zostały trzy miesiące. Nowemu premierowi zostało zatem niewiele czasu na ewentualne negocjacje, gdyż jego głównym celem jest wyjście ze Wspólnoty bez wydłużenia po raz kolejny terminu rozstania. W związku z tym Boris Johnson podjął kroki, które mogą przygotować kraj do wyjścia bez umowy, co mogło wpłynąć na notowania brytyjskiej waluty.
Dziś premier Wielkiej Brytanii zapytany o to, czy dąży do bezumownego brexitu, odpowiedział, że absolutnie nie jest to jego celem. Niemniej jednak, jako odpowiedzialny polityk, musi przygotować kraj na taką ewentualność. Głównym celem Johnsona, jak sam mówił, jest przygotowanie nowej umowy. Jednak, jak dodał Dominic Raab, minister spraw zagranicznych, to Unia Europejska musi zmienić swoje stanowisko, aby uniknąć twardego brexitu w październiku. W najbliższych dniach ma dojść do spotkania z większą liczbą europejskich przywódców.
Na rynku brytyjskim, oprócz silnej wyprzedaży funta, mogliśmy zobaczyć silny wzrost cen akcji na giełdzie w Londynie. Indeks FTSE 100 dostępny na platformie Conotoxia pod symbolem UK100 wzrósł do najwyższego poziomu od sierpnia 2018 r. Tylko dzisiejszy wzrost wyniósł ponad 2 proc., co jest największą dzienną zwyżką od sześciu miesięcy. Dzieje się tak za sprawą tego, że wymieniony indeks skupia w dużej mierze spółki będące eksporterami. Słaby funt może przynieść potencjalnie większe zyski dla spółek z brytyjskiego indeksu giełdowego.
Emocji związanych z funtem brytyjskim może również w tym tygodniu dostarczyć posiedzenie i decyzja Banku Anglii. Rynek stopy procentowej szacuje, że na początku przyszłego roku możemy zobaczyć obniżkę stóp procentowych z prawdopodobieństwem większym niż 50 proc. Aktualnie Bank Anglii może wstrzymywać się z jakimikolwiek decyzjami do października, ale w międzyczasie może pokazać swoje najnowsze obawy i stanowisko.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.