EUR/USD najniżej od siedmiu tygodni

23.07.2019 14:04|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kurs głównej pary walutowej spadł dziś do najniższego poziomu od początku czerwca. Łącznie od szczytu, który został wyznaczony miesiąc temu, kurs spadł już o ponad 230 pipsów, a ostatniej przecenie euro zdają się sprzyjać spekulacje o działaniach Europejskiego Banku Centralnego, które mogą zostać podjęte już w czwartek.

Wyprzedaży euro wraz z oczekiwaniem na decyzję banku centralnego towarzyszy wzrost oczekiwanej zmienności obserwowany na rynku opcji walutowych. W ten sposób inwestorzy mogą zabezpieczać się przed większymi zmianami na rynku Forex w rezultacie bardziej zaskakujących wydarzeń. We wtorek oczekiwana zmienność dla opcji tygodniowych na parę EUR/USD wzrosła do najwyższego poziomu od końca czerwca. Stąd warto zwrócić uwagę na czwartkową decyzję EBC i konferencję prasową Mario Draghiego, szefa EBC.

Konsensus rynkowy zakłada, że na posiedzeniu w tym tygodniu EBC nie zdecyduje się jeszcze na zmiany w polityce monetarnej i nie obetnie stóp procentowych. Taki scenariusz jest wyceniany przez rynek na jedynie 38 proc. Jednak już teraz bank centralny zapowie taką możliwość w najbliższym czasie, celem zachowania odpowiedniej komunikacji z inwestorami. Wydaje się zatem, że do obniżki stopy depozytowej o 10 punktów bazowych z -0,4 do -0,5 proc. dojdzie najprawdopodobniej we wrześniu. Niemniej jednak na rynku pojawiły się już plotki mówiące o tym, że złagodzenie polityki pieniężnej EBC może nastąpić w najbliższy czwartek, co miało wywierać presję na euro.

Zdaje się, że to tylko kwestia czasu, kiedy koszt pieniądza spadnie ku uciesze giełdowych byków i kredytobiorców, ponieważ inflacja w strefie euro pozostaje poniżej celu, a oczekiwania co do poziomu cen w długim terminie znajdują się przy 1,3 proc. Trwająca wojna handlowa dodatkowo wpływa na spowolnienie gospodarcze, co tym bardziej może prowadzić do łagodzenia polityki monetarnej. Jednak samo cięcie stóp procentowych może nie wystarczyć i coraz więcej mówi się o wznowieniu programu skupu aktywów. Jeszcze w ubiegłym miesiącu, według szacunków agencji Reuters, szanse na QE 2.0 wynosiły 15 proc. W tym miesiącu sięgają już 40 proc.

Wygląda na to, że EBC w przeciwieństwie do Fed nawet nie zdążył podnieść stóp procentowych, a już będzie musiał je obniżać, celem wsparcia gospodarki i inflacji. Pytanie tylko, czy skutecznie, ponieważ już teraz instytucje finansowe zaostrzają warunki udzielania kredytów, gdyż obawiają się tego, że właśnie przez nadchodzące spowolnienie gospodarcze kredytobiorcy będą mieli problemy z ich spłatami. Strefa euro nie ma problemu z tanim pieniądzem, ale zdaje się mieć problem z celem jego pożyczenia i perspektywami kredytobiorców, a to już nie jest zależne od banku centralnego.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 lip 2019 10:55

Kolejny bank centralny z luźnym podejściem do polityki monetarnej

22 lip 2019 14:47

Wielka Brytania czeka na nowego premiera. Jak jego wybór może wpłynąć na funta?

22 lip 2019 10:33

Dolar umocnił się wraz ze spadkiem oczekiwań na głębokie cięcie stóp w USA

19 lip 2019 15:52

Kluczowe wydarzenia tygodnia

19 lip 2019 10:50

Złoto i srebro w natarciu. Ceny szybko pną się w górę

18 lip 2019 15:57

Europejski Bank Centralny rozważa zmianę celu inflacyjnego

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.