Temat banków centralnych, stóp procentowych i polityki monetarnej może powoli już nudzić inwestorów, ponieważ nie ma chyba dnia, aby o tym nie wspominać. Dziś w roli głównej wystąpią Bank Rezerw Nowej Zelandii i spadek notowań dolara nowozelandzkiego.
Dolar nowozelandzki uległ dziś deprecjacji po informacjach z banku centralnego, który oświadczył, że rewiduje swoją strategię dotyczącą niekonwencjonalnej polityki pieniężnej. To z kolei mogło skłonić niektórych inwestorów do spekulacji, że stopy procentowe w Nowej Zelandii pozostaną niskie przez dłuższy czas. Bank Rezerwy Nowej Zelandii w tym roku „rozpoczął prace nad projektem odświeżenia naszej niekonwencjonalnej strategii i wdrażania polityki pieniężnej” – podano w oświadczeniu.
Wśród gospodarek krajów rozwiniętych długoterminowa zależność kursów walut od polityki monetarnej wydaje się bardzo istotna. Z reguły w długim terminie przy podobnym stopniu ryzyka inwestycyjnego kapitał może płynąć tam, gdzie stopy procentowe są wyższe, bo i oprocentowanie waluty i obligacji jest wyższe, co jest korzystniejsze dla inwestorów. Z kolei tam, gdzie stopy procentowe są niższe lub mają być potencjalnie niższe, inwestorzy mogą wyprzedawać walutę takiego kraju, ponieważ opłacalność jej posiadania spada lub spadnie w najbliższej przyszłości.
W Nowej Zelandii w maju doszło już do obniżki stóp procentowych z 1,75 do 1,5 proc. Według szacunków ekonomistów kolejna obniżka będzie mieć miejsce w przyszłym miesiącu – do 1,25 proc. Tymczasem inwestorzy na rynku stopy procentowej zakładają, że do pierwszego kwartału 2020 r. główna stopa procentowa w Nowej Zelandii będzie wynosić 1 proc.
Kurs NZD/USD, D1. Źródło: platforma Conotoxia
Na wykresie możemy obserwować walkę dwóch walut, dla których stopy procentowe mogą być potencjalnie niższe. Zarówno w USA, jak i w Nowej Zelandii oczekiwane jest cięcie. Po ostatnim zdecydowanym trendzie wzrostowym NZD/USD obecnie obserwujemy korektę, dla której najbliższym wsparciem może być poprzedni szczyt oraz linia trendu. W długim terminie kurs porusza się w szerokim kanale trendowym, którego górne i dolne ograniczenie wyznacza wsparcie i opór.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.