Dolar umocnił się wraz ze spadkiem oczekiwań na głębokie cięcie stóp w USA

22.07.2019 10:33|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rozważania na temat skali obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych są jednym z ważniejszych rynkowych wątków w lipcu. Nie ma w tym momencie dnia, aby nie wspominać o oczekiwaniach względem kolejnych działań Fed, gdyż to one zdają się w głównej mierze wpływać na amerykańską walutę.

Przypomnijmy, że w tym miesiącu posiedzenie Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (Federal Open Market Committee – FOMC) wypada w dniach 30-31 lipca. Warte uwagi jest to, że podczas tego posiedzenia nie zostaną opublikowane najnowsze projekcje makroekonomiczne, ale odbędzie się konferencja prasowa. Wcześniej konferencje odbywały się tylko podczas posiedzeń z publikacją projekcji makroekonomicznych. Zatem gdyby nie wprowadzone zmiany, że konferencja odbywa się teraz co posiedzenie, to być może do obniżki doszłoby w innym terminie.

Niemniej jednak inwestorzy spodziewają się potencjalnego cięcia stóp procentowych w USA ze 100-procentowym prawdopodobieństwem. Kwestia tylko tego, czy cięcie będzie o 25, czy o 50 punktów bazowych. Ostatnio szanse na obniżkę o pół punktu procentowego zmalały do niecałych 25 proc., co zdaje się pomagać dolarowi, który umocnił się w relacji do głównych walut. Inwestorzy są coraz mniej przekonani o dużej skali obniżek, ponieważ nawet Prezes Fed z St. Louis – James Bullard, jeden z najbardziej gołębich decydentów banku centralnego, nie poparł w piątek w wywiadzie tak mocnego łagodzenia polityki pieniężnej i powiedział, że opowiada się za redukcją o ćwierć punktu.

Co więcej, pojawiły się bardziej optymistyczne informacje ze wschodu. Według chińskiej oficjalnej agencji prasowej Xinhua niektóre chińskie firmy ubiegają się o zwolnienia z ceł, gdyż pytają o zakup produktów rolnych z USA. Według chińskich mediów państwowych negocjacje bezpośrednie między czołowymi negocjatorami handlowymi z Chin i USA mogą nastąpić wkrótce po wielu gestach dobrej woli ze strony Pekinu w weekend.

Za euro o poranku należało zapłacić 1,1220 dolara, funt brytyjski kosztował 1,2502 dolara, a dolar z kolei kosztował 3,7879 zł. Dziś w kalendarzu makroekonomicznym nie ma zaplanowanych publikacji istotnych danych z gospodarek, więc handel może przebiegać bardzo spokojnie. Dopiero druga połowa tygodnia może przynieść większą zmienność ze względu na m.in. posiedzenie i decyzję Europejskiego Banku Centralnego 25 lipca.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

19 Jul 2019 15:52

Kluczowe wydarzenia tygodnia

19 Jul 2019 10:50

Złoto i srebro w natarciu. Ceny szybko pną się w górę

18 Jul 2019 15:57

Europejski Bank Centralny rozważa zmianę celu inflacyjnego

18 Jul 2019 9:45

Szanse na cięcie stóp w USA o 50 pb. wzrosły do najwyższego poziomu od miesiąca

17 Jul 2019 17:01

Srebro najdroższe od czterech miesięcy. Złoto czeka na kolejny ruch

17 Jul 2019 9:48

Największy spadek cen ropy naftowej od początku lipca

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.