Bieżący tydzień (29 lipca – 4 sierpnia) będzie naszpikowany istotnymi wydarzeniami dla rynków, włączając w to posiedzenia i decyzje trzech banków centralnych – Banku Japonii, Banku Anglii i Rezerwy Federalnej USA oraz PKB strefy euro i dane z amerykańskiego rynku pracy. Wydarzenia te mogą wpłynąć na większą zmienność na rynku.
Głównym wydarzeniem tygodnia wydaje się być decyzja Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), który zdaniem rynku zdecyduje się na cięcie stopy funduszy federalnych o 25 punktów bazowych z 2,25-2,5 proc. do 2,00-2,25 proc. Ostatni raz Fed ciął stopy pod koniec 2008 r. Od tamtego momentu główna stopa procentowa była utrzymywana w USA blisko zera, aby pod koniec 2015 r. rozpocząć cykl zacieśniania polityki monetarnej. Na koniec 2018 r. Fed zdecydował się po raz ostatni podnieść przedział dla stopy funduszy federalnych i od tamtego czasu obserwowaliśmy stabilizację w stopach procentowych. Lipcowe posiedzenie może zatem zapisać się na kartach historii.
Mimo że kondycja amerykańskiej gospodarki wygląda dobrze, wzrost jest na zadowalającym poziomie, stopa bezrobocia jest najniższa od ok. 50 lat, a rynek akcji jest na rekordowych poziomach, to Fed może zdecydować się na cięcie. Głównym powodem jest wojna handlowa, ale także należy pamiętać o naciskach politycznych, które są ogromne. Wszystko po to, aby w zasadzie najdłuższy cykl wzrostu gospodarczego w historii USA (od momentu pomiarów) mógł trwać jeszcze dłużej. Decyzja FOMC w środę o godz. 20:00, konferencja prasowa o godz. 20:30.
Istotną publikacją będzie piątkowy odczyt danych z amerykańskiego rynku pracy, w tym popularnej zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (non-farm payrolls). Amerykański rynek pracy pozostaje silny, ale zdaje się mieć podobne problemy, jak te obserwowane w Wielkiej Brytanii czy w Polsce. Zaczyna tam brakować osób do pracy, co może powodować wzrost presji płacowej, a to z kolei może przełożyć się na wyższy odczyt płacy godzinowej. Publikacja danych w piątek o godz. 14:30.
Bank Anglii może wstrzymać się z decyzjami do października, oczekując na to, czy i na jakich warunkach nowy brytyjski premier Boris Johnson faktycznie doprowadzi w tym terminie do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Prawdopodobieństwo twardego brexitu zdaje się rosnąć, co może przekładać się na funta. Kurs GBP/USD spadł już do najniższego poziomu od pierwszej połowy 2017 r. Rynkowe prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych przez Bank Anglii w grudniu br. wynosi obecnie 50 proc. Decyzja Banku Anglii w czwartek o godz. 13:00.
Z punktu widzenia oczekiwanej zmienności na rynku walutowym oraz inwestorów na rynku opcji największej zmienności można oczekiwać w przypadku kursu GBP/USD oraz NZD/USD – w tym drugim przypadku ze względu na możliwość kolejnej obniżki stóp przez Bank Rezerw Nowej Zelandii. Wzrosła także oczekiwana zmienność dla pary USD/JPY, a dla EUR/USD pozostaje ona stabilna.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.