W ostatnich dniach amerykański dolar umacnia się w relacji do pozostałych głównych walut, a indeks dolara zbliża się ponownie do dwuletnich szczytów. Można powiedzieć, że amerykańska waluta jest silna również dlatego, że pozostałe waluty są po prostu jeszcze słabsze.
Rynek spodziewa się cięcia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, ale podobne oczekiwania są skierowane także w stronę Europejskiego Banku Centralnego, australijskiego RBA, nowozelandzkiego RBNZ, co wpływać może na słabość EUR, AUD i NZD. Funt z kolei zdaje się tracić przez rosnące obawy o twardy brexit. W takiej sytuacji inwestorzy wydają się wybierać dolara, jako główną walutę świata, gdyż pozostałe waluty wydają się mało atrakcyjne. Spójrzmy zatem, jak wyglądają oczekiwania wybranych instytucji finansowych przed środową decyzją Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku, jakie są oczekiwania inwestorów oraz jak może to wpłynąć na dolara.
Rynek stopy procentowej oczekuje z 75-procentowym prawdopodobieństwem cięcia o 25 punktów bazowych i z 25-procentowym prawdopodobieństwem cięcia o 50 punktów bazowych. Spoglądając dalej, rynek oczekuje do trzech obniżek stóp procentowych do stycznia i czterech cięć do końca 2020 r.
W opinii Capital Economics – rynek może zostać rozczarowany decyzją Fed podobnie, jak został rozczarowany decyzją EBC w ubiegłym tygodniu. Reakcja może być szczególnie istotna, jeśli chociażby jeden lub więcej z jastrzębi w FOMC się nie zgodzi z obniżką stóp. Jeśli dane z USA nie będą się poprawiać, to na Fed może spaść jeszcze większa krytyka.
Według Deutsche Bank obniżka o ćwierć punktu procentowego wraz z utrzymaniem gołębiego nastawienia może nie wystarczyć do zachowania spokoju na rynkach. Jeśli jednak Fed zapowie, że dalsze obniżki stóp procentowych będą zależeć od danych gospodarczych, to może to zostać odebrane jako bardziej jastrzębie oświadczenie.
JPMorgan pisze, że lipcowe oświadczenie nie zmieni się w relacji do czerwcowego – Fed pozostawi wskazówki dotyczące dalszego monitorowania danych gospodarczych i będzie w konsekwencji działać odpowiednio. Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej może z kolei oświadczyć, że zależność od danych będzie większa niż w czerwcu.
Wydaje się zatem, że cięcie o 25 punktów bazowych i pozostawienie zależności od danych z gospodarki to scenariusz, który może wspierać dolara amerykańskiego. Z kolei obniżka o 25 punktów wraz z gołębim nastawieniem na przyszłość może być dla dolara neutralna z lekkim osłabieniem, a cięcie o 50 punktów bazowych, to mógłby być scenariusz z silnym spadkiem dolara. Decyzja FOMC już w środę o godz. 20:00.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.