Inwestorzy pokładają duże nadzieje w Rezerwie Federalnej USA

31.07.2019 16:14|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Spoglądając na wycenę oczekiwań wobec decyzji Fed, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że rynek jest bardzo wymagający, podobnie jak Donald Trump. Gdy tylko nadarzy się okazja, prezydent USA krytykuje Fed za zbyt szybki podwyżki stóp procentowych. Teraz będzie możliwość, aby to zmienić.

Inwestorzy z rynku stopy procentowej zakładają, że bank centralny USA obniży stopy procentowe aż czterokrotnie do końca 2020 r. Oznaczałoby to zmniejszenie kosztu pieniądza o cały jeden punkt procentowy. Wymagania inwestorów są zatem dość duże i jednoznaczne. Wskazywać na to może także cały czas odwrócona krzywa rentowności amerykańskiego długo, zwłaszcza na krótkim jej końcu (dla papierów o najszybszej zapadalności).

Prawdopodobieństwo wystąpienia w 2020 r. recesji w Stanach Zjednoczonych obliczone przez oddział Fed z Cleveland wspięło się do poziomu 40 proc.

Krzywa rentowności amerykańskiego długu

Źródo: clevelandfed.org

W przeszłości taki poziom nieuchronnie prowadził do spowolnienia gospodarczego i wyhamowania gospodarki wraz z jej kurczeniem się. Wiele wskazuje na to, że Fed będzie chciał dokonać obniżek nie na podstawie bieżących danych, ale w obawie o ich pogorszenie w przyszłości.

Rynki i inwestorzy przez ostatnią dekadę tak przyzwyczaili się do tanich pieniędzy, a rządy do taniego finansowania dzięki niskim rentownościom, że trudno jest znormalizować politykę monetarną. Z kolei każda obawa o jakiekolwiek spowolnienie w gospodarce powoduje natychmiastową reakcję, aby tylko nie powtórzył się kryzys.

Rynki finansowe zdają się podchodzić do dzisiejszej decyzji z większym dystansem, a na rynku opcji walutowych nie obserwujemy istotnego wzrostu oczekiwanej zmienności. Jest ona podwyższona, jak to zazwyczaj przy decyzjach banków centralnych, ale nie ma tu przejawów oczekiwania na coś nadzwyczajnego. Inaczej może być na rynku akcji. Wall Street wydaje się bardzo mocno liczyć na gołębie oświadczenie Rezerwy Federalnej i to na amerykańskiej giełdzie dziś wieczorem emocje mogą być większe.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

31 lip 2019 11:14

Inflacja w Polsce wzrosła do najwyższego poziomu od końca 2012 roku

30 lip 2019 15:49

Kontynuacja fatalnych danych z Europy

30 lip 2019 9:50

Decyzja Fed już jutro – sprawdzamy oczekiwania instytucji finansowych

29 lip 2019 17:54

Funt tonie wraz ze wzrostem obaw o twardy brexit

29 lip 2019 10:44

Decyzje trzech banków centralnych

23 lip 2019 14:04

EUR/USD najniżej od siedmiu tygodni

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.