Cła – narzędzie Trumpa do wpływania na politykę Fed?

02.08.2019 10:08|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wczoraj prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił nową turę ceł na chińskie produkty. Zapowiedź zatrzęsła rynkami finansowymi. Na Wall Street obserwowaliśmy załamanie indeksów, cena ropy spadła najmocniej od ponad czterech lat, a na rynku walut obserwowaliśmy gwałtowne umocnienie jena i franka szwajcarskiego.

Donald Trump ogłosił, że od 1 września zostaną nałożone cła w wysokości 10 proc. na chińskie towary o wartości 300 mld dolarów. Jest to dodatkowa grupa produktów, która nie obejmuje towarów wartych 250 mld dolarów, na które już obowiązuje 25-procentowe cło. Tym samym wojna handlowa zaogniła się na nowo, a to musiało wpłynąć na rynki finansowe.

Jen umocnił się w relacji do dolara amerykańskiego do poziomów, które ostatnio obserwowaliśmy pięć tygodni temu. Stało się tak ze względu na powrót kapitału do bezpiecznych przystani. Zdecydowanie umocnił się także frank szwajcarski i tutaj należy zwrócić uwagę na kurs CHF/PLN. Złoty w relacji do franka jest najsłabszy od kwietnia 2017 r. Kurs CHF/PLN zbliża się do 3,94 zł. Amerykański dolar oczywiście też zareagował na ogłoszenie Trumpa. Inwestorzy zaczęli sprzedawać amerykańską walutę. Kurs EUR/USD wzrósł z 1,1026 do 1,1090. Na rynku surowców ropa spadała wczoraj o ponad 7 proc., a złoto podrożało w szybkim tempie z 1400 do prawie 1450 USD za uncję.

Nowe cła dotyczą towarów konsumpcyjnych, co może mieć wpływ na wydatki gospodarstw domowych, zaufanie konsumentów i rynek pracy. To z kolei może skłonić Fed do wprowadzenia istotnych zmian w ocenie perspektyw dla polityki monetarnej. W związku z tym inwestorzy są już prawie pewni, że dojdzie do cięcia stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu Fed. Wygląda na to, że polityka celna stała się narzędziem Trumpa do wpływania na decyzje Rezerwy Federalnej. Oświadczenie o nowych cłach pojawiło się dobę po niezadowalającej prezydenta USA decyzji Fed o tak małej obniżce stóp procentowych.

Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy, jeśli będą istotnie odbiegać od konsensusu rynkowego, mogą jeszcze bardziej podgrzać atmosferę. Publikacja dotycząca zmiany zatrudnienia w sektorach poza rolnictwem (non-farm payrolls), stopa bezrobocia i średnie godzinowe zarobki zostaną przedstawione o godz. 14:30.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

1 Aug 2019 14:47

Funt nieznacznie odrobił straty po decyzji Banku Anglii

1 Aug 2019 12:51

Amerykańska waluta najdroższa od ponad dwóch lat

31 Jul 2019 16:14

Inwestorzy pokładają duże nadzieje w Rezerwie Federalnej USA

31 Jul 2019 11:14

Inflacja w Polsce wzrosła do najwyższego poziomu od końca 2012 roku

30 Jul 2019 15:49

Kontynuacja fatalnych danych z Europy

30 Jul 2019 9:50

Decyzja Fed już jutro – sprawdzamy oczekiwania instytucji finansowych

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.