Koniec bieżącego tygodnia upływał pod znakiem dużego negatywnego zaskoczenia danymi makroekonomicznymi z amerykańskiej gospodarki, gdzie indeksy PMI dla przemysłu i usług oraz zamówienia na dobra trwałego użytku okazały się niższe od oczekiwań rynku. W rezultacie uwaga inwestorów może skupić się na kolejnych publikacjach z USA.
Czwartek i piątek przyniosły silny zwrot w notowaniach dolara amerykańskiego, a piątkowe dane z USA, gorsze od oczekiwań, wzmocniły wyprzedaż USD. Na wykresie mógł pojawić się kluczowy dzień odwrotu, a zatem zachowanie amerykańskiej waluty w przyszłym tygodniu będzie mogło potwierdzić lub zanegować obserwowany obecnie zwrot. W kalendarzu makroekonomicznym na przyszły tydzień z danych z USA warto zwrócić uwagę na publikację dotyczącą rewizji PKB za pierwszy kwartał, raport na temat wydatków Amerykanów, w tym wskaźniki cen PCE, czy raport Uniwersytetu Michigan na temat oczekiwań inflacyjnych.
Z kolei dla funta brytyjskiego tematem nr jeden może być walka o stanowiska premiera Wielkiej Brytanii po zapowiedzianej rezygnacji Theresy May. Jej następca prawdopodobnie może okazać się bardziej eurosceptyczny. Ostatecznie jednak nowy przywódca stanie w obliczu tych samych wyzwań, co Theresa May. Prawdopodobnie zmienność na funcie brytyjskim nadal może być podwyższona, gdyż mogą zwyżkować szanse na twardy brexit, a także spadać oczekiwania co do podwyżek stóp procentowych przez Bank Anglii. Są to czynniki, które mogą pogłębić deprecjację brytyjskiej waluty.
Warto także zwrócić uwagę w przyszłym tygodniu na notowania dolara kanadyjskiego, które znajdują się od dłuższego czasu w konsolidacji. W środę poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych, a w piątek pojawią się dane o PKB. Podczas ostatniej decyzji Bank Kanady zapewnił, że będzie oceniać odpowiedni stopień akomodacji polityki pieniężnej w zależności od rozwoju sytuacji, w tym wydatków gospodarstw domowych, rynku ropy naftowej i globalnej polityki handlowej. Bank centralny zrezygnował z forward guidance i przeszedł w tryb bieżącej reakcji na napływające informacje.
Należy także nadmienić, że poniedziałek będzie dniem wolnym w USA i w Wielkiej Brytanii, czyli dwa główne ośrodki handlu na rynku walutowym będą praktycznie wyłączone.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.