Sytuacja na amerykańskim rynku pracy jest nadal fatalna, co potwierdzają dzisiejsze dane opublikowane przez Departament Pracy USA. Wskazały one na spadek zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych w grudniu, zamiast oczekiwanego wzrostu.
Konsensus rynkowy zakładał, że w ostatnim miesiącu 2020 r. w USA powstanie ponad 70 tys. nowych miejsc pracy. Jednak według opublikowanych danych liczba miejsc pracy spadła o 140 tys. Oznacza to, że rynek pracy w Stanach Zjednoczonych skurczył się po raz pierwszy od kwietnia, kiedy mieliśmy do czynienia z największym uderzeniem ze względu na lockdown wywołany początkiem pandemii. Wtedy też z rynku zniknęło 20,787 mln miejsc pracy. Spadek zatrudnienia w sektorze rekreacji i hotelarstwa (-498 tys.), edukacji prywatnej (-63 tys.) i rządowym (-45 tys.) został częściowo zniwelowany przez wzrost w sektorze usług profesjonalnych i biznesowych (+161 tys.), handlu detalicznego (+121 tys.), budownictwa (+51 tys.) oraz transportu i magazynowania (+47 tys.) – wynika z danych BLS. W konsekwencji zatrudnienie jest o ok. połowę mniejsze niż przed pandemią, a do wyrównania strat brakuje 9,8 mln miejsc pracy. To z kolei może oznacza, że nim wszystko wróci do normy, mogą minąć jeszcze 2 lata.
Jednak dane z USA nie wydają się istotnie wpływać na rynki finansowe, a jedynie zdają się prowadzić do nieznacznego umocnienia USD oraz do cofnięcia na indeksach giełdowych w Stanach Zjednoczonych, które nadal są blisko historycznych rekordów. Rynek nadal liczy na rekordowe prognozy szybkiego ożywienia gospodarczego i większej ilości bodźców fiskalnych podczas nowej prezydentury Joe Bidena i kontrolowanego przez Demokratów Kongresu. Wydaje się więc, że rynek wraca do trybu, że im gorzej w realnej gospodarce, tym większe oczekiwania na pomoc banków centralnych i państwa, a tym samym dobre nastroje mogą się nadal utrzymywać.
Podsumowując mijający tydzień, największe wzrosty spośród popularnych indeksów giełdowych zdaje się odnotowywać japoński Nikkei, który zwyżkował w skali tygodnia o ponad 5 proc. Na miejscach drugim i trzecim ze wzrostami o ponad 3 proc. znalazły się indeksy DAX oraz Dow Jones Industrial Average, a S&P 500 oraz Nasdaq 100 zyskują ponad 2 proc.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.