Dolar ponownie najdroższy od 20 lat. Giełdy zapikowały

29.08.2022 09:13|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Oczekiwane przez inwestorów wystąpienie przewodniczącego Fed Jerome’a Powella mogło wstrząsnąć rynkami. To za jego sprawą na rynkach mogła pojawić się większa zmienność, prowadząca do wyprzedaży ryzykownych aktywów oraz do kolejnej fali umocnienia dolara.

W piątek po południu, gdy szef Fed przemawiał w Jackson Hole, dolar amerykański zdawał się umacniać i to ponownie do poziomów, które ostatni raz były obserwowane 20 lat temu. Indeks dolara amerykańskiego również dziś próbuje kontynuować wzrost z piątku, przekraczając poziom 109 pkt, co w rezultacie może oznaczać ustanowienie nowego szczytu w ostatnim trendzie wzrostowym. Jerome Powell w swojej przemowie zaznaczył, że Fed jest zobowiązany do obniżenia inflacji poprzez podnoszenie stóp procentowych oraz utrzymanie ich na wyższym poziomie przez dłuższy czas. To z kolei mogło wpłynąć na rynkową wycenę działań Fed 21 września, gdzie inwestorzy z 70-procentowym prawdopodobieństwem zdają się zakładać podwyżkę stóp o 75 pkt bazowych do poziomu 3,00-3,25 proc. Przed Jackson Hole prawdopodobieństwo to wynosiło około 50 proc.

Zdaniem Powella słuszne jest to, aby Fed kontynuował cykl zacieśniania polityki monetarnej do momentu, kiedy inflacja nie znajdzie się w celu 2 proc. Fed wydaje się patrzeć szerzej na dane niż horyzont jednego czy dwóch miesięcy, a ewentualny szczyt inflacji może tu na tę chwilę niczego nie zmieniać. Przewodniczący Rezerwy Federalnej ostrzegł także przed przedwczesnym poluzowaniem polityki monetarnej. To mogło rozwiać nadzieje rynku na tzw. pivot Fed, czyli zmianę nastawienia o 180 stopni. Według Jerome’a Powella walka z inflacją może być w pewnym stopniu „bolesna” dla gospodarki, jednak jest to mniejsze zło niż pozwolić się inflacji wymknąć jeszcze bardziej spod kontroli.

Po takich stwierdzeniach na rynkach finansowych mógł nastąpić odwrót od ryzykownych aktywów. W piątek główne amerykańskie indeksy giełdowe zanurkowały i wymazały wszystkie potencjalne zyski z sierpnia. Dow i S&P 500 straciły odpowiednio 3,03 proc. i 3,37 proc. Nasdaq Composite stracił 3,94 proc., co było największym spadkiem od połowy czerwca. Dziś o poranku kontrakty terminowe również zdają się wykazywać potencjalne straty, zniżkując od 0,7 proc. do 1,3 proc.

Rynek kryptowalut także nie pozostał obojętny na słowa przewodniczącego Fed. Bitcoin, który jeszcze w połowie sierpnia kosztował 25000 USD, na koniec miesiąca zszedł poniżej poziomu 20000 USD i zdaje się zbliżać do czerwcowego dołka. Ethereum, które kosztowało niedawno 2000 USD, obecnie jest wyceniane poniżej 1500 USD. Można zatem zauważyć, że rynek ten zaczął być zależny od wydarzeń z realnej gospodarki oraz od działań Fed, podobnie jak tradycyjne rynki finansowe, dla których przecież miał być alternatywą.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82.59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

26 Aug 2022 16:24

Kryzys energetyczny w Europie pogarsza się z każdym dniem — kolejne rekordowe zyski dla sektora energetycznego?

26 Aug 2022 13:01

Samsung planuje otworzyć giełdę kryptowalut — czy uda mu się zdominować kolejny sektor? Rynek traci po kilku dniach stabilizacji

25 Aug 2022 16:00

Podsumowanie wyników banków — czy rosnące stopy procentowe rzeczywiście sprzyjają instytucjom finansowym?

25 Aug 2022 14:59

Merge otrzymuje oficjalną datę rozpoczęcia — co należy wiedzieć?

25 Aug 2022 11:31

Protokół EBC oraz Jackson Hole kluczowe dla EUR/USD

24 Aug 2022 14:39

Podsumowanie wyników spółek energetycznych - rekordowe zyski sektora

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.