Od początku roku złoto wyrażone w dolarach amerykańskich straciło ponad 3 proc. wartości, srebro zaś ponad 7 proc. W tym czasie cena ropy naftowej wzrosła o 69 proc., a miedzi o 25 proc.
Taka dysproporcja może wynikać z cyklu koniunkturalnego i potężnej ekspansji gospodarczej po kryzysie wywołanym przez COVID-19.
Potężne działania stymulujące gospodarkę powoli się jednak zmniejszają, co może prowadzić do zmiany w fazie cyklu na kolejną, czyli gotówkową. Ceny surowców energetycznych czy przemysłowych mogą się ustabilizować lub zacząć spadać, ceny metali szlachetnych zaś mogą wzrosnąć na zasadzie przepływu kapitału.
Obecna sytuacja na rynku złota
Uncja złota podrożała we wtorek powyżej 1820 USD, osiągając 2-miesięczne maksima w obliczu rosnących oczekiwań inflacyjnych w połączeniu z gołębimi wypowiedziami banków centralnych.
Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych w USA wzrosły do rekordowego poziomu 5,7 proc. za rok, ponieważ konsumenci nadal odczuwają skutki rosnących cen żywności i benzyny, a także wyższych czynszów i czesnego za studia – wynika z poniedziałkowej ankiety nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej. Tymczasem Jerome Powell, prezes Fed, podkreślił w zeszłym tygodniu, że decydenci będą czekać na złagodzenie zakłóceń w łańcuchu dostaw i spowolnienie inflacji, obiecując, że będą cierpliwi przed podniesieniem stóp procentowych. Charles Evans, prezes Chicago Fed, powiedział w poniedziałek, że choć jest zaniepokojony utrzymaniem się inflacji na poziomie wyższym, niż wcześniej przewidywano, nadal uważa, że Fed nie podniesie stóp procentowych do 2023 r.
Zmiany w Fed, a wpływ na rynki
Wydaje się, że rynek zaczął rozważać możliwość zmiany na fotelu prezesa Fed. Do wyścigu o przywództwo nad najważniejszym bankiem centralnym na świecie stanęła Lael Brainard, członkini FOMC. Przez pryzmat swoich działań i wypowiedzi, może ona być uważana przez rynek za łagodniejszą w prowadzeniu polityki monetarnej niż Jerome Powell. To z kolei może oznaczać, że gdyby faktycznie została przewodniczącą FOMC i szefową Fed, to podwyżki stóp procentowych mogłyby nie nastąpić tak szybko, jak oczekuje tego rynek. To z kolei mogłoby spowodować, że rentowności w USA nie rosłyby tak szybko, a wręcz mogłyby spaść, co również mogłoby być korzystniejsze dla metali szlachetnych.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.