Co napędza ceny kryptowalut i czy ten trend może się utrzymać?

11.04.2023 14:31|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Dzisiejsze (11.04) przebicie poziomu 30 tys. USD w cenie bitcoina wydaje się spowodowane kilkoma czynnikami. Jednym z nich może być aktualizacja drugiej co do wielkości kryptowaluty ethereum pod nazwą Shanghai. Wprowadza ona nowe funkcje i usprawnienia, w tym wypłatę zdeponowanych w sieci tokenów o wartości do 34 mld USD. Mimo oczekiwanej zwiększonej podaży kryptowaluty rynek zdaje się pozytywnie odbierać aktualizację jako kolejny krok rozwoju. Te oczekiwania mogły doprowadzić do podwyżek cen większości kryptowalut. 

Aktualizacja Shanghai dla ethereum

Ethereum, druga co do wielkości sieć blockchain na świecie, planuje wprowadzić aktualizację z nowymi funkcjami i usprawnieniami, w tym tzw. EIP-4895. Umożliwi to wypłatę zdeponowanych w sieci tokenów ether o wartości do 34 miliardów dolarów. Obawy o spadek ceny kryptowaluty pojawiły się z powodu możliwej wyprzedaży przez posiadaczy tokenów ether. Jednak dostawca danych CryptoQuant uważa, że nie należy spodziewać się dużej sprzedaży po aktualizacji, ponieważ proces wypłaty może zająć nawet rok, a większość tokenów ether wciąż trzyma straty w porównaniu z ceną, po której zostały zdeponowane. 

Według ekspertów długoterminowe korzyści z aktualizacji będą znaczne, a ethereum stanie się benchmarkiem dla kryptowalut w zakresie dochodów pasywnych. System wypłaty etheru może również zapobiec wyprzedaży tokenów, a możliwe jest, że znaczna część tokenów ether pozostanie zdeponowana, a korzyści z depozytu przewyższą obecne stopy procentowe.

Źródło: Tradingview

Niekorzystna sytuacja gospodarcza korzystna dla bitcoina

Kolejnym powodem wzrostów wydają się pogarszające odczyty gospodarcze, szczególnie te ze Stanów Zjednoczonych. Czynniki w postaci rosnących obaw o bezrobocie, problemy amerykańskiego sektora bankowego oraz spadająca inflacja w USA coraz mocniej nastawiają rynek na zmianę polityki monetarnej Fed. Tu warto przypomnieć, że kryptowaluty bywają nazywane dziećmi niskich stóp procentowych. Znaczna ich część powstała bowiem w efekcie nadmiaru pieniądza w gospodarkach. Gdy stopy procentowe rosły, cena bitcoina spadła w relacji do szczytowego poziomu o 76 proc. Obecnie inwestorzy spodziewają się już rychłego zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych w USA, a po nim serii obniżek. Może zatem nasunąć się wniosek, że cena bitcoina jest w dużej mierze zależna od oczekiwań wobec wysokości stóp procentowych.

Źródło: Tradingview

Sentyment na bitcoinie

Ostatnim elementem mogącym wpłynąć  na wzrost cen BTC było skrajne negatywne nastawienie inwestorów i mediów do całego rynku walut cyfrowych. Co ciekawe, z dołkiem cenowym kryptowaluty zbiegło się ogłoszenie przez duże i znane portale „końca kryptowalut”. Jak podają dane firmy Sentimenti zajmującej się analizowaniem emocji na rynkach, obecnie nastawienie w mediach społecznościowych zmieniło się z dominującego strachu i złości w przewagę radości i zaufania do bitcoina.

Źródło: https://sentistocks.com/predictions/

Co nas czeka?

Jeśli trend pogarszających się odczytów gospodarczych będzie kontynuowany i doprowadzi do zmiany polityki Fed, to istnieje możliwość kontynuacji wzrostów na rynku kryptowalut. Wpływ na to mogą mieć także pojawiające się na rynku nowe środki, których poziom można pośrednio określić poprzez zmiany w kapitalizacji (ilości) stablecoinów. W tym momencie kapitalizacja stablecoinów zalicza kolejny spadek wartości o 2 procent w skali miesiąca.

Źródło: https://btctools.io/stats/market-cap

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

6 kwi 2023 14:46

Korelacja bitcoina z innymi kryptowalutami statystycznym okiem

5 kwi 2023 12:44

„I kto jest królem Miami?”. Czy inwestycja w połączenie dwóch największych organizacji zajmujących się walkami UFC i WWE jest ciągle opłacalna?

4 kwi 2023 14:14

OPEC zmniejsza produkcję ropy, powodując skok cen. Czego możemy się spodziewać?

31 mar 2023 14:11

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 27-31.03.2023

30 mar 2023 13:58

Czy kryzys sektora bankowego ze Stanów Zjednoczonych przeleje się na Japonię?

29 mar 2023 13:37

Jak podział Alibaba Group może przełożyć się na ceny akcji spółki oraz sytuację na chińskim rynku?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.