Bank Nowej Zelandii poszedł na całość. Kurs NZD załamał się

07.08.2019 10:25|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W środę w nocy notowania dolara nowozelandzkiego traciły w relacji do dolara amerykańskiego ponad 2 proc. Kurs NZD/USD spadł do najniższego poziomu od stycznia 2016 r. po zaskakującym cięciu stóp procentowych przez Bank Nowej Zelandii, który poszedł na całość.

Rynek i inwestorzy przypuszczali, że wraz z eskalacją konfliktu między Stanami Zjednoczonymi i Chinami Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) będzie bardziej przychylny do cięcia głównej stopy procentowej już na sierpniowym posiedzeniu. Konsensus zakładał obniżkę o ćwierć punktu procentowego. Niemniej jednak RBNZ zaskoczył inwestorów cięciem o pół punktu procentowego, co mogło pogrążyć dolara nowozelandzkiego. Co więcej, na decyzję RBNZ zareagował także dolar australijski, a kurs AUD/USD spadł do dziesięcioletniego minimum, ponieważ rynek spekuluje o tym, że bank centralny Australii może pójść w ślady RBNZ.

Była to pierwsza od maja br. obniżka stóp procentowych w Nowej Zelandii mająca na celu wsparcie perspektyw zatrudnienia i inflacji przy osłabieniu globalnego wzrostu gospodarczego i spadku aktywności w handlu międzynarodowym. W oświadczeniu podano szczegóły motywujące środową decyzję: „globalna aktywność gospodarcza wciąż spada, zmniejszając popyt na towary i usługi w Nowej Zelandii. Zwiększona niepewność i malejący handel międzynarodowy przyczyniły się do niższego wzrostu liczby partnerów handlowych. Banki centralne łagodzą politykę pieniężną, aby wspierać swoje gospodarki. Globalne długoterminowe stopy procentowe spadły do historycznie niskich poziomów, zgodnie z niską oczekiwaną inflacją i stopami wzrostu w przyszłości”.

Adrian Orr, przewodniczący RBNZ w swoim oświadczeniu dodał, że nie ma sensu powstrzymywać się z obniżką stóp, gdy pogarszają się perspektywy globalne. Orr dodał również, że bank centralny jest bardzo zaawansowany w pracach nad niekonwencjonalną polityką i jest gotowy na dalsze łagodzenie polityki monetarnej. Tym samym RBNZ zostawił otwarte drzwi do dalszego cięcia, a rynek wycenia kolejną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych do lutego, co może wywierać presję na NZD.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

6 sie 2019 15:18

Złoto korzysta ze spadku indeksów giełdowych

6 sie 2019 11:13

To był najgorszy dzień dla rynku akcji w tym roku

5 sie 2019 15:07

Koniec aprecjacji amerykańskiej waluty jest już bliski?

5 sie 2019 10:39

Gorąco na rynkach wraz ze wzrostem napięcia między USA i Chinami

2 sie 2019 14:56

Kluczowe wydarzenia tygodnia

2 sie 2019 10:08

Cła – narzędzie Trumpa do wpływania na politykę Fed?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.