Wielkie firmy technologiczne są dopiero na początku wyścigu związanego z rozwojem sztucznej inteligencji (AI). Arista Networks wydaje się jednak dobrze przygotowana do tej rywalizacji, dostarczając produkty i usługi licznym firmom technologicznym, w tym także tytanom świata technologii chmurowych, takim jak Microsoft czy Meta Platforms.
Podsumowanie
- Arista Networks zwiększyła swój udział w rynku do 23% w ciągu ostatniej dekady, dostarczając szeroką gamę produktów i usług, które koncentrują się na rozwiązaniach chmurowych i centrach danych, wymianie danych między sieciami oraz oprogramowaniu sieciowym dla tytanów rozwiązań chmurowych, dostawców specjalistycznych rozwiązań chmurowych i innych podmiotów, w tym Meta Platforms i Microsoft.
- Zakres produktów i usług Arista Network, jak również baza klientów, dają jej możliwość skorzystania z postępu w branży AI.
- Firma ma solidną pozycję finansową, niskie zadłużenie i wyższe niż średnia w branży wskaźniki rentowności.
- Silny wzrost zysków w 2022 r. spowodował, że akcje spółki wskoczyły na terytorium przewartościowane. Potencjalny spadek cen akcji może być postrzegany jako okazja do zainwestowania w Arista Networks przy lepszych mnożnikach wyceny.
Zarys firmy
Firma Arista Networks słynie z wykorzystywania rozwiązań opartych na oprogramowaniu do tworzenia szybszych i bardziej wydajnych rozwiązań sieciowych, tym samym przesuwając granice tradycyjnych systemów sieciowych. Produkty firmy zdobyły liczne nagrody branżowe, dzięki skupieniu się na rozwiązaniach opartych na autorskim oprogramowaniu odróżnia się ją od istniejących i rozpoznawalnych konkurentów.
Arista obsługuje pięć pionów: tytanów chmury (klientów posiadających ponad milion serwerów np. microsoft), wyspecjalizowanych dostawców chmury, dostawców usług informatycznych, usług finansowych oraz sektor pozostałych przedsiębiorstw. Wśród klientów firmy Arista jest sześciu największych na świecie dostawców usług chmurowych pod względem sprzedaży.
Arista może pochwalić się szeroką gamą oferowanych produktów, koncentrując się na rozwiązaniach do obsługi chmur i centrów danych, technologii wymiany danych między sieciami, oprogramowania sieciowego i usług. Jej flagowy produkt Arista EOS Network umożliwia programowanie we wszystkich warstwach modelu komunikacji sieciowej, upraszczając zarządzanie przepływem ruchu sieciowego, automatyzując operacje sieciowe i poprawiając niezawodność.
Co więcej, Arista oferuje również usługi zintegrowanego bezpieczeństwa i monitoringu w jednym rozwiązaniu. Jej platforma CloudVision umożliwia organizacjom monitorowanie ruchu sieciowego, identyfikowanie potencjalnych zagrożeń i podejmowanie natychmiastowych działań. Te innowacyjne rozwiązania są zintegrowane z ich ofertą Client-to-Cloud, co pozwoliło firmie zdobyć znaczący udział w rynku, wyprzedzając swojego kluczowego konkurenta – firmę Cisco.
W ciągu ostatniej dekady udział Aristy w rynku wzrósł z 3,5% do 23,1%, podczas gdy udział Cisco w tym samym okresie spadł z 78,1% do 39,4% w przeliczeniu na dolary.
Źródło: Prezentacja Arista Networks Q4 2022 r.
Ponadto Arista zdołała zwiększyć swój udział w rynku, utrzymując marżę zysku na wyższym poziomie niż Cisco (odpowiednio 35% vs. 26%).
Duża ekspozycja na kluczowych klientów
Jednym z zagrożeń, na które warto zwrócić uwagę, jest stosunkowo duża ekspozycja firmy Arista na kilka największych podmiotów w branży technologicznej. Jej dwaj najwięksi klienci (zwani również tytanami chmurowymi) – Meta Platforms i Microsoft – stanęli w obliczu poważnych trudności ekonomicznych w 2022 r. i w rezultacie stracili odpowiednio 64% i 29% wartości swoich akcji. Meta Platforms odpowiadała za 25,5% przychodów Arista w roku finansowym 2022, wydając na swoje produkty 1,12 mld USD, a Microsoft – 16%. Chociaż nie przewiduje się, aby ci klienci znacząco zmniejszyli swoje wydatki w 2023 r., to tak wysoka koncentracja przychodów może być dla firmy Arista ryzykiem w przyszłości. Wysoka koncentracja przychodów przy niewielkiej liczbie klientów prowadzi do możliwości wykorzystania siły przetargowej przez klientów lub po prostu podatności na cykle koniunkturalne wspomnianych klientów.
Z drugiej strony, biorąc pod uwagę stosunkowo wysokie „bariery" wejścia dla nowych graczy, bliska współpraca firmy Arista z tytanami chmurowymi może dać jej przewagę konkurencyjną. Arista nawiązała z tymi firmami długotrwałe i głębokie relacje oparte na zaufaniu, dzięki czemu pracuje nad tym, aby stać się trzonem branży sztucznej inteligencji.
Potencjał Arista Networks w dziedzinie AI
W 2022 r. globalny rynek sztucznej inteligencji był wart 136,55 mld USD. Oczekuje się, że w latach 2023-2030 może rosnąć ze skumulowaną roczną stopą wzrostu (CAGR) na poziomie 37,3%. Dzięki ciągłym badaniom i działaniom rozwojowym, giganci technologiczni przyczyniają się do przyjęcia najnowocześniejszych technologii w różnych sektorach przemysłu, w tym w motoryzacji, opiece zdrowotnej, handlu detalicznym, finansach i produkcji. Podczas migracji infrastruktury IT do chmury Arista Networks jest jedną z kluczowych firm, do których kierują swoje rozwiązania jako do partnerów projektowych i zaufanych inżynierów.
Obaj kluczowi klienci firmy Arista to czołowi gracze w branży sztucznej inteligencji. Microsoft – drugi z największych dostawców infrastruktury chmurowej na świecie – planuje zainwestować miliardy dolarów w branżę AI, a niedawno przejął firmę tworzącą ChatGPT, najpopularniejszą mainstreamową aplikację AI (i najszybciej rozwijającą się w historii) na świecie. Co więcej, pod koniec 2022 r. Microsoft ogłosił swoje plany budowy superkomputera AI, który po ukończeniu ma posiadać największe moce obliczeniowe na świecie.
Nie wchodząc zbytnio w szczegóły techniczne, Arista współtworzyła swoje przełączniki Tomahawk-3 z Metą, a jej 7800 AI Spine jest obecnie nazywany szkieletem dla zadań opartych na AI, oferując kombinację wyższej wydajności energetycznej, wysokiej efektywności i niezawodności. Meta zapowiedziała również, że w najbliższych latach dokona reorganizacji swojej architektury centrum danych, aby obsłużyć rosnące wykorzystanie obciążeń roboczych związanych z AI.
Wycena i inne wskaźniki finansowe
Pomimo niepewności makroekonomicznej i osłabionego środowiska wydatków wpływających nawet na popyt na rozwiązania chmurowe i centra danych Arista zdołała odnotować 4 381,3 mln USD przychodów za rok finansowy 2022, wykazując wzrost o 48,6% w stosunku do roku poprzedniego. W tym momencie Arista nie tylko cieszy się rosnącymi przychodami, ale tempo wzrostu przychodów przyspieszyło w ostatnich latach, obecnie 5-letni CAGR wynosi 21,6%.
Spółka jest w dobrej sytuacji z punktu widzenia poziomu dźwigni finansowej. Ma zerowe zadłużenie długoterminowe, a jej zobowiązania ogółem stanowią zaledwie 38,67% kapitału własnego. Spółka ma zadłużenie netto na poziomie 2,96 mld USD oraz 3 mld USD w gotówce, co wskazuje na to, że może mieć wystarczającą płynność, aby sprostać potencjalnym wyzwaniom makroekonomicznym. Arista może być w lepszej sytuacji niż spółki bardziej zadłużone w środowisku podwyższonych stóp procentowych.
Wskaźniki rentowności spółki są znacznie wyższe niż mediana sektora. 12-miesięczna marża EBITDA wynosi 36,29% wobec mediany sektora 9,40%. Marża zysku netto w tym samym okresie wyniosła 30,87% wobec 2,71% mediany sektora. Podobnie zwrot z kapitału własnego spółki Arista wynosi 30,51% wobec mediany sektora 2,65%, a zwrot z aktywów ogółem wynosi 19,96% wobec mediany sektora równej 0,70%.
Z perspektywy wyceny Arista wydaje się przewartościowana w porównaniu z jej branżowymi konkurentami i szerszym indeksem S&P500. Przy obecnej cenie akcji 159 USD i EPS 4,58 na rok finansowy 2022, akcje są notowane na C/Z 34,84, co jest znacznie wyższe niż średnia branżowa i S&P 500.
Arista może mieć znaczącą przewagę nad konkurencją, co uzasadnia jej wycenę na poziomie premii do spółek porównywalnych. Przykład: 5-letnia mediana C/Z dla spółki Arista wynosi 31,29 (nie tak daleko od obecnego C/Z na poziomie 34,84), 5-letnia mediana C/Z dla branży wynosi tylko 21,77. Krótkoterminowe ryzyka mogą jednak wywołać korektę ceny. Chodzi tu o m.in. prognozowany przez zarząd spadek marż brutto. Arista zakłada spowolnienie marży brutto non-GAAP do około 60% w I kw. 2023 r., co oznacza spadek z 63,9% w analogicznym kwartale roku poprzedniego. Prognoza ta może budzić obawy o przyszłą rentowność spółki. Analitycy przewidują wzrost wskaźnika forward EV/Zysk brutto do 14,4, co przekracza wskaźnik trailing EV/Zysk Brutto (za ostatnie 4 kwartały) spółki na poziomie 12,6. O ile rozszerzenie marży operacyjnej z 38,3% do 40% w I kw. 2023 r. może być uspokajające, o tyle niższa efektywność w prognozie marży brutto może być ryzykiem, które należy uważnie monitorować.
Akcje Arista Networks
Akcje spółki Arista wzrosły czterokrotnie od czasu spadku giełdowego w marcu 2020 r. z powodu COVID-19. W marcu 2023 r. akcje firmy Arista osiągnęły nowy rekord wszech czasów, przekraczając poziom 170 USD i mogą teraz powrócić do poziomu wsparcia 120-130 USD za akcję przed wznowieniem trendu wzrostowego.
Źródło: TradingView
Podsumowanie
Podczas gdy wielkie firmy technologiczne są dopiero na początku wyścigu związanego ze sztuczną inteligencją, może być trudno ocenić rzeczywisty potencjał tej branży. Jednak mimo to można stwierdzić, że ma ona potencjał, aby stać się znaczącą częścią świata technologii i zakłócić infrastrukturę, jaką znamy dzisiaj. Arista Networks ma potencjał, aby stać się trzonem przełomu AI popartym silnym bilansem i dużymi marżami zysku.
Firma może obecnie wyglądać na przewartościowaną dzięki silnemu rozwojowi w 2022 r., sprawił on, że akcje poszybowały na nowe maksima cenowe. Z powodu niepewności makroekonomicznej zgodnie z prognozami zarządu, przewidywany wolniejszy wzrost zysków w 2023 r. może spowodować wycofanie się ceny akcji w kolejnych miesiącach. Taki scenariusz może być postrzegany jako dobra okazja do zakupu akcji Arista Networks po lepszych mnożnikach wyceny.
Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73,18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.