Caterpillar – surowcowy prokurent, będący jednocześnie arystokratą wśród spółek dywidendowych

01.03.2023 09:15|Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Conotoxia Ltd.

Caterpillar, podobnie jak wiele innych spółek giełdowych, zyskał w minionych miesiącach na powrocie inwestorów do bardziej ryzykownych aktywów. W tym wypadku ryzykowny wydaje się charakter działalności spółki związany z cyklami na rynku docelowym i zmiennymi cenami towarów.

Podsumowanie

  • Kurs akcji spółki Caterpillar skoczył o ponad 60% w ciągu kilku minionych miesięcy w związku z zyskami z 2022 r. i powrotem inwestorów do bardziej ryzykownych aktywów. 
  • Kurs akcji Caterpillar historycznie był znacząco skorelowany z cenami towarów, zwłaszcza miedzi.
  • Oczekuje się, że Caterpillar skorzysta z przejścia na zrównoważone źródła energii, co wiąże się ze zwiększonym popytem na metale i minerały.
  • Kluczowe ryzyka dla Caterpillar obejmują wyższe koszty materiałów, zakłócenia w łańcuchu dostaw oraz niepewność związaną z rynkiem chińskim. 
  • Ze względu na ostatni wybuch cenowy akcje spółki wydają się obecnie przewartościowane, ale inwestorzy mogą wykorzystać nadchodzące korekty rynkowe, aby kupić je w korzystniejszej cenie. 

Caterpillar odnotował ostatnio silny popyt w całej gamie swoich produktów i usług w związku ze zwiększoną aktywnością budowlaną w Ameryce Północnej oraz zwiększonym zapotrzebowaniem na swój sprzęt i usługi ze strony branż wydobywających surowce. Spółka stanęła jednak przed poważnymi wyzwaniami w postaci wzrostu kosztów materiałów i transportu. Aby im sprostać, uciekła się do podwyżek cen.

Finanse

W 2022 r. sprzedaż i przychody spółki za cały rok wyniosły 59,4 mld USD, co oznacza wzrost o 17% w stosunku do 51,0 mld USD odnotowanych w 2021 r. Wzrost przypisano korzystnej realizacji cen, wyższemu wolumenowi sprzedaży oraz wpływowi zmian w zapasach dystrybutorów, jak również zwiększonej sprzedaży usług i sprzętu do użytkowników końcowych. Zapasy dystrybutorów wzrosły o 2,4 mld USD w 2022 r., podczas gdy w 2021 r. w większości pozostały bez zmian. Wynik w ujęciu rocznym spółki w 2022 r. wyniósł 12,64 USD na akcję, w porównaniu do 11,83 USD na akcję w 2021 r. Skorygowany zysk przypadający na jedną akcję w 2022 r. wyniósł 13,84 USD, co stanowi znaczący wzrost w stosunku do skorygowanego zysku z akcji w wysokości 10,81 USD odnotowanego w 2021 r.

Źródło: Raport finansowy Caterpillar za IV kw. 2022 r.

W IV kw. 2022 r. łączne przychody spółki Caterpillar wyniosły 17 mld USD, z czego segmenty Construction (budowlany) i Energy & Transportation (Energetyka i transport) wypracowały po 6,8 mld USD, a branża Resource (Zasobów) 3,4 mld USD. Najbardziej dochodowy był segment Construction, którego marża zysku netto w czwartym kwartale wyniosła 21,7%, w porównaniu z 17,6% i 17,3% odpowiednio dla segmentów Resource i Energy & Transportation.  

Niepokojący w sprawozdaniach finansowych spółki jest wysoki wskaźnik sumy zobowiązań do kapitału własnego, który wynosi obecnie 415%. Oba te wskaźniki (zobowiązania i kapitał własny) były na przestrzeni lat stosunkowo stabilne, co oznacza, że spółka może czuć się komfortowo przy zwiększonej dźwigni finansowej. Ponadto Caterpillar ma solidną sytuację w zakresie środków pieniężnych i płynności, generując w 2022 r. przepływy operacyjne na poziomie 7,8 mld USD. Na koniec ub.r. firma miała 7 mld USD w gotówce i inwestycjach krótkoterminowych, podczas gdy jej długoterminowe zadłużenie wynosiło 9,5 mld USD. Na przestrzeni lat Caterpillar znacznie poprawił swój wskaźnik pokrytych odsetek (times' interest earned ratio), który obecnie wynosi 9,7 i wzrósł z poziomu bazowego 4,5 w 2017 r. Nadal jednak warto monitorować rezerwy gotówkowe firmy i wydatki związane z odsetkami.

Caterpillar przy obecnej cenie akcji może być nieznacznie przewartościowany w porównaniu z innymi spółkami z sektora, choć poniżej mediany dla S&P500. Cena do wartości księgowej na akcję spółki wydaje się nieproporcjonalnie wysoka. Przyczyną tego stanu rzeczy może być jednak stosunkowo niski poziom kapitału własnego wykorzystanego do obliczenia wartości księgowej na akcję. Powyższą obserwację można również rozszerzyć na wskaźnik rentowności kapitału własnego, który wydaje się znacznie większy niż w przypadku spółek z grupy porównawczej. Jednocześnie marża zysku netto jest tylko nieznacznie wyższa od mediany sektora.

* Sektor: Produkcja przemysłowa Budownictwo i Górnictwo

Źródło: Zacks.com

Caterpillar jako prokurent surowców

Chociaż branża surowców stanowi jedynie 20% całkowitych przychodów spółki, kurs akcji Caterpillar historycznie wykazywał znaczną korelację z cenami towarów. Dzieje się tak głównie dlatego, że na pozostałe dwa segmenty wpływają również ceny energii i popyt na transport, które jak wiadomo charakteryzują się dużą cyklicznością. 

Kurs akcji Caterpillar jest silnie skorelowany z ceną miedzi od 2016 r. ceny obu aktywów idą ramię w ramię, choć w ostatnich miesiącach akcje odnotowały zwiększony impuls cenowy w porównaniu z surowcem. Dla inwestorów zgadzających się ze strategią mean reversion (powrotu do średnich), czynnik ten wydaje się sygnałem, że obecny kurs akcji Caterpillar może być przewartościowany i w najbliższym czasie można spodziewać się korekty.

Źródło: TradingView

Na korzyść spółki przemawia wiele czynników, jak choćby jej zdolność do generowania korzyści dla akcjonariuszy. Obejmuje to oferowanie stale rosnącej dywidendy oraz skup akcji, co nie jest możliwe w przypadku surowców. Ponadto część różnicy w ruchu cen może wynikać z faktu, że biznes towarowy nie jest znaczącą częścią ogólnej działalności Caterpillar, a wyjątkowe wyniki z 2022 r. w innych działach mogą być odzwierciedlone w wycenie akcji spółki.

Wizja "Net Zero" dla Caterpillar

Rządy na całym świecie wdrażają środki ochrony środowiska, w tym dotacje na odnawialne źródła energii i kary za zanieczyszczenia. Przewiduje się, że ta zmiana w kierunku zrównoważonych źródeł energii znacznie zwiększy zapotrzebowanie na metale i minerały, co sprawia, że wydajne górnictwo ma zasadnicze znaczenie dla udanej transformacji energetycznej. 

Według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) do produkcji samochodu elektrycznego potrzeba ponad 200 kilogramów minerałów, w tym miedzi, niklu, manganu i grafitu, co stanowi wyraźny kontrast z pojazdami konwencjonalnymi. Szacuje się, że roczne zapotrzebowanie na miedź wzrośnie o 53%, do prawie 40 milionów ton w latach 2021-2040, przy czym zapotrzebowanie ze strony branży transportowej przewyższy zapotrzebowanie ze strony budownictwa w okresie krótszym niż osiem lat. Aby rozwiązać problem deficytu 8 mln ton, górnicy mogą być zobowiązani do wydania nawet 150 mld USD w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Caterpillar przygotowuje się do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania, inwestując w najnowocześniejsze technologie i współpracując z największymi firmami górniczymi na świecie, co czyni go kluczowym graczem w procesie transformacji w kierunku czystszej energii. Do 2025 r. firma planuje wprowadzić na rynek wstępny projekt pilotażowy elektrycznych ciężarówek górniczych, po czym po 2026 r. rozpocznie się produkcja na pełną skalę.

Ponadto Caterpillar ogłosił niedawno współpracę z firmą Lithos Energy, która specjalizuje się w projektowaniu, rozwoju i produkcji odpornych na silne impulsy elektryczne i wysokowydajnych rozwiązań akumulatorowych do wykorzystania m.in. w pojazdach terenowych i morskich, co jeszcze bardziej potwierdza zaangażowanie w ekspansję na rynku maszyn hybrydowych oraz w pełni elektrycznych, a także w produkty związane z wytwarzaniem energii.

Aby dowiedzieć się więcej o potencjalnym nadchodzącym super cyklu surowcowym, przeczytaj nasz artykuł Sprzyjający kurs dla surowców.

Czynniki ryzyka 

Caterpillar stoi przed kilkoma wyzwaniami, w tym wyższymi kosztami materiałów, zwłaszcza stali, a także zwiększonymi kosztami frachtu i niedostatkiem siły roboczej. Czynniki te prawdopodobnie będą wywierać presję na marże spółki. Trwające problemy z łańcuchem dostaw doprowadziły również do niewydolności produkcji, ograniczając zdolność spółki do zaspokojenia popytu klientów. Oczekuje się, że koszty sprzedaży firmy wzrosną o 3,6% w roku fiskalnym 2023.

Ze względu na zaostrzenie kontroli regulacyjnych i spowolnienie chińskiego sektora nieruchomości Caterpillar może również odczuć niski popyt na rynku koparek o masie 10 ton i większej w Chinach, które wcześniej były jednym z jego największych rynków. Branża budowlana w Chinach nie wyszła jeszcze w pełni ze spowolnienia związanego z pandemią, a utrzymujące się restrykcje wobec deweloperów stosujących dużą dźwignię finansową ograniczyły inwestycje w nieruchomości. W związku z tym, segment budowlany spółki może ucierpieć.

Podsumowanie

Sukces obecnej transformacji energetycznej zależy od wydobycia metali i minerałów. Jednak połączenie niskich cen surowców, regulacji środowiskowych i niedoinwestowania stworzyło sytuację, w której prawdopodobne są deficyty surowców. Zagraża to wysiłkom zmierzającym do zmniejszenia globalnego zanieczyszczenia środowiska.

Caterpillar ma dobrą pozycję do wykorzystania wysokiego popytu, długiego cyklu wymiany sprzętu i znacznej siły cenowej, która będzie się utrzymywać przez dziesięciolecia. Dzięki znaczącej obecności w branży, skupieniu na innowacjach i silnym relacjom z klientami spółka może zwiększyć swój udział w rynku i wyjść poza swój segment przemysłu surowcowego. 

Pomimo hossy, jakiej akcje Caterpillar doświadczyły w ostatnich miesiącach, nadal można je postrzegać jako wysokiej jakości inwestycję długoterminową z wyższymi niż przeciętne dywidendami. Ponieważ akcje mają charakter cykliczny i są nieco zmienne, inwestorzy mogą wykorzystać korekty rynkowe do pozyskania akcji tej spółki po niższych cenach. 

 

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego

Certyfikowany analityk finansowy z szerokim doświadczeniem na rynkach finansowych zdobytym pracując jako makler i specjalista ds. papierów wartościowych w różnych instytucjach finansowych na terenie krajów bałtyckich.

Oprócz uzyskania prestiżowej licencji CFA od CFA Institute i Advanced Certificate od CySEC w 2022 roku, a także licencji Doradcy Inwestycyjnego od Baltic Financial Advisor’s Association w 2019 roku, Santa posiada tytuł MBA od Swiss Business School w Szwajcarii oraz tytuł magistra finansów od BA School of Business and Finance na Łotwie.


Zobacz również:

22 Feb 2023 11:17

General Electrics – podział na spółki i ich potencjał na przyszłość

16 Feb 2023 13:58

Wykup akcji własnych – krótkoterminowe i długoterminowe skutki dla akcjonariuszy

7 Feb 2023 14:17

Boeing – czy skok cen akcji ma uzasadnienie w poprawiających się wynikach finansowych?

31 Jan 2023 12:40

Co się stało ze Szwajcarskim Bankiem Narodowym? 

26 Jan 2023 13:21

Sprzyjający kurs dla surowców

12 Jan 2023 14:15

Inwestowanie w lit

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.