Airbnb – akcje z sektora dóbr dyskrecjonalnych, które mogą znaleźć się pod dodatkową presją pogarszających się warunków makroekonomicznych

13.04.2023 13:09|Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Conotoxia Ltd.

Airbnb to spółka, której IPO (debiut giełdowy) było jednym z najbardziej oczekiwanych w 2020 r. Od tego czasu cena jej akcji stopniowo spadała, a lista poddana przeglądowi w niniejszym artykule wyjaśni, dlaczego w tym roku można spodziewać się dalszego osłabienia. 

Podsumowanie

  • W ciągu ostatniego roku bardzo wyraźnie zmieniło się środowisko stóp procentowych, co może wpłynąć na aktywność użytkowników Airbnb i liczbę oferowanych nieruchomości. 
  • Według zarządu spółki w 2023 r. spodziewany jest spadek średniej dziennej liczby rezerwacji i obłożenia ze względu na presję inflacyjną i pogarszające się warunki gospodarcze.
  • Mimo że firma zakończyła swój pierwszy w historii rok z zyskiem, wskaźniki wyceny Airbnb wskazują, że akcje po obecnej cenie rynkowej mogą być przewartościowane w porównaniu do innych firm z branży i szerszego rynku.
  • W internecie można zauważyć rosnące niezadowolenie użytkowników Airbnb z powodu różnych dodatkowych opłat i obowiązków, które trzeba wykonać podczas pobytu w nieruchomościach Airbnb. 
  • Akcje Airbnb znajdują się w trendzie spadkowym od momentu wejścia na giełdę. Zwiększona aktywność, wśród innych czynników analizowanych w tym artykule, może sugerować, że cena akcji może nadal spadać w nadchodzących miesiącach.

Warunki makroekonomiczne

Historycznie niskie stopy procentowe kredytów hipotecznych w ciągu kilku minionych dekad umożliwiły wielu osobom kupno jednej lub kilku nieruchomości i wynajmowanie ich w celu uzyskania dodatkowego dochodu. Dla tych, którzy preferują wynajem krótkoterminowy zamiast tradycyjnego wynajmu długoterminowego, Airbnb jest jednym z głównych usługodawców. W rezultacie liczba ofert na platformie Airbnb wzrosła z 0,3 mln w 2013 r. do ponad 7 mln w 2022 r.

W 2022 r. Rezerwa Federalna, wraz z większością banków centralnych na świecie, odeszła od praktycznie nieistniejących zerowych stóp procentowych. Od tego czasu główne stopy procentowe w USA wzrosły o prawie 5%, co prowadzi do znacznego wzrostu miesięcznych kosztów z tytułu kredytów hipotecznych. Dla kredytu hipotecznego o aktualnym saldzie 500 000 USD, pozostałym okresie spłaty 20 lat i początkowej stopie procentowej na poziomie 2%, wzrost stopy procentowej o 4% zwiększyłby miesięczną ratę o ok. 1 000 USD. Choć jest to liczba teoretyczna, każdy wzrost miesięcznej raty kredytu hipotecznego przekłada się na wzrost miesięcznych kosztów posiadania i utrzymania nieruchomości do wynajęcia na platformie Airbnb. 

Jeśli właściciele nieruchomości nie mogą pokryć tych zwiększonych kosztów poprzez podniesienie średnich stawek dziennych lub poziomu obłożenia, większa część z nich może być zmuszona do sprzedaży swoich nieruchomości. Alternatywą może być wystawienie przez niektórych właścicieli nieużywanych nieruchomości na platformie Airbnb w celu wygenerowania dodatkowego dochodu. Sprawdźmy zatem wspomniane przez nas średnie dzienne stawki i wskaźniki obłożenia.

W 2022 r. średnia dzienna stawka (ADR) dla nieruchomości zamieszczonych na Airbnb wyniosła 153 USD (wyrównana walutowo), co oznacza spadek o 1% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zarząd Airbnb w prezentacji wyników stwierdził, że zarówno w I kw., jak i pełnym roku fiskalnym 2023 można spodziewać się dalszego spadku. Może to być związane z niższą aktywnością turystyczną, która prowadzi do mniejszego popytu na wynajem krótkoterminowy ze względu na niższą siłę nabywczą wywołaną inflacją i potencjalne obawy przed recesją.

Według AirDNA obłożenie nieruchomości ma spaść do 56,4% w 2023 r., w porównaniu z 58,3% w 2022 r. i 60,3% w 2021 r. Spiętrzony popyt na nieruchomości Airbnb w 2021 r. mógł być spowodowany ożywieniem branży turystycznej po lockdownach i restrykcjach związanych z pandemią COVID-19 na całym świecie. Od tego czasu wskaźniki obłożenia ustabilizowały się i zaczęły odzwierciedlać niepewność makroekonomiczną w USA i za granicą. 

Spadek ADR (średniego dziennego dochodu z wynajmu) i współczynnika obłożenia jest prawdopodobnie wynikiem trzech czynników. Pierwszym z nich jest wysoka inflacja, która spowodowała, że konsumenci mają mniej pieniędzy na wydatki związane z np. wypoczynkiem. Drugim czynnikiem są rosnące stopy procentowe, które wpływają nie tylko na właścicieli nieruchomości, ale także na konsumentów i ich zwyczaje związane z wydawaniem pieniędzy. Trzecim czynnikiem jest ogólna niepewność związana ze stabilnością finansową i gospodarczą oraz możliwą recesją.

Wskaźniki wyceny i inne dane finansowe

Pod względem finansowym środowisko post-pandemiczne sprzyjało Airbnb. 2022 był pierwszym rokiem, który firma zakończyła z dodatnim wynikiem finansowym. W rezultacie udało się jej zwiększyć rezerwy gotówkowe i inne aktywa obrotowe przy jednoczesnym utrzymaniu długoterminowego zadłużenia na niezmienionym poziomie. Zysk netto Airbnb w 2022 r. wyniósł 1,89 mld USD. To imponujący wzrost w porównaniu ze stratą netto w wysokości 0,35 mld USD rok wcześniej. Przychody spółki wzrosły z kolei z 5,99 mld USD w 2021 r. do 8,39 mld USD w 2022 r., czyli o 40%. 

Rewelacyjny wzrost z dwóch minionych lat może jednak nie mieć trwałego charakteru. Zysk na akcję (EPS) za IV kw. 2022 r. na poziomie 0,48, choć pobił prognozy na poziomie 0.25, był znaczącym spadkiem z EPS za III kw. 2022 r. na poziomie 1,79, a nawet stosunkowo niewielkim spadkiem EPS za II kw. 2022 r na poziomie 0,56. Niepewna przyszłość może wynikać z tego, że pozytywna reakcja na pierwszy zyskowny rok Airbnb była stosunkowo krótkotrwała, co znalazło odzwierciedlenie w kursie akcji. Akcje skoczyły ze 120,87 USD 14 lutego do 130 USD 15 lutego i osiągnęły prawie 145 USD następnego dnia, ale od tego czasu zwróciły wszystkie swoje wzrosty. 

Zgodnie z danymi dotyczącymi wyceny cena akcji Airbnb wygląda na przewartościowaną w stosunku do swojego sektora. W oparciu o bieżącą cenę akcji wynoszącą 119 USD, wskaźnik P/E Airbnb wynosi 42,65, czyli ponad dwukrotnie więcej niż średnia branżowa kluczowego konkurenta Booking.com oraz średnia S&P500. Podobnie wskaźniki: cena do wartości księgowej (C/WK) i wartość przedsiębiorstwa do EBITDA (EV/EBITDA) wskazują, że akcje Airbnb mogą być przewartościowane w porównaniu do swoich rynkowych rywali. 

Chociaż nie jest to wskaźnik wyceny, wskaźnik Przychody do Aktywów został uwzględniony w poniższej tabeli, aby pokazać, że Airbnb może nie wykorzystywać swoich aktywów w tak efektywny sposób jak inne firmy z branży.

Rosnące niezadowolenie z dodatkowych opłat

Innym ciekawym punktem do rozważenia przy ocenie przyszłych wyników Airbnb może być rosnące niezadowolenie użytkowników z powodu licznych opłat dodatkowych na platformie. Podczas przeglądania ofert platforma pokazuje cenę za noc dla danej kwatery. Po dokonaniu rezerwacji do ostatecznego kosztu doliczane są jednak dodatkowe stawki, np. za sprzątanie, usługi Airbnb czy podatki. W rezultacie, gdy klient zdecyduje się np. na dwie noce w mieszkaniu w Nashville, widząc ofertę za 700 USD (350 USD za noc), ostatecznie przyjdzie mu zapłacić 1 059 USD. 

Co więcej, mimo uiszczania znacznych opłat za sprzątanie, klienci Airbnb zauważyli, że lista obowiązków podczas pobytu w Airbnb jest często dłuższa niż w domu. Wielu użytkowników zwróciło uwagę, że zostali poproszeni o: wynoszenie śmieci, mycie naczyń i zmianę pościeli, a nawet skoszenie trawnika. Inna użytkowniczka napisała, że została poproszona o zaopiekowanie się kotem właściciela podczas pobytu w mieszkaniu. W rezultacie coraz więcej osób deklaruje w sieci, że następnym razem, gdy będą podróżować, wolą zatrzymać się w hotelu, gdzie nie ma listy obowiązków i dodatkowych opłat.

Booking.com jest jedną z alternatyw wymienianych przez niezadowolonych klientów i nie może to dziwić. Booking.com ma obecnie największy udział w rynku (patrz wykres poniżej) i w przeciwieństwie do Airbnb oferuje swoim klientom nie tylko prywatne mieszkania, ale też hotele, hostele i ośrodki wypoczynkowe. Ponadto, Booking.com nie tylko nie pobiera dodatkowych opłat (takich jak sprzątanie i opłaty za usługi na Airbnb), ale także często oferuje różne zniżki i korzyści dla swoich klientów.  

Źródło: businessofapps.com

Akcje Airbnb 

Airbnb funkcjonuje od 2008 r., ale na giełdzie zadebiutowało dopiero pod koniec 2020 r. Czas jego debiutu (IPO) może sugerować, że firma potrzebowała gotówki i zdecydowała się pozyskać dodatkowe fundusze poprzez sprzedaż części swoich akcji na giełdzie. Pandemia COVID-19 wywierała wtedy ogromną presję na branżę turystyczną, a firma mogła w rezultacie odczuwać spadek poziomu środków pieniężnych.

W momencie IPO akcja Airbnb kosztowała 68 USD, ale po otwarciu rynku w pierwszym dniu handlu cena skoczyła o 114% , do 146 USD. Pomimo imponującego wyniku zespół zarządzający nie był w stanie przewidzieć precyzyjniej wartości swoich akcji. W rezultacie Airbnb zebrało tylko ok. 3,5 mld USD w ramach IPO, zamiast dwukrotnie więcej w przypadku, gdyby cena IPO wynosiła 136 USD chociaż jest ona znacznie wyższa niż początkowa cena IPO, to nadal jest o 10 USD niższa niż cena po udostępnieniu akcji do publicznego obrotu.  

Po osiągnięciu rekordowego poziomu prawie 220 USD w lutym 2020 r. cena akcji Airbnb znajduje się w trendzie spadkowym, z potencjałem obniżenia się z obecnego poziomu do ok. 90 USD.

Źródło: Tradingview

Wykorzystywanie informacji poufnych

Innym niepokojącym aspektem do rozważenia jest ilość transakcji z wykorzystaniem informacji poufnych (tzw. insider trading)  akcji Airbnb, który miał miejsce w ostatnich kwartałach. Podczas gdy w 2022 r. obrót akcjami netto przez osoby powiązane ze spółką wynosił ok. 1,5 mln akcji sprzedawanych kwartalnie, liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie w I kw. 2023 r. Przyjmuje się, że osoby mające dostęp do informacji poufnych (członkowie zarządu, właściciele i inne osoby blisko związane z firmą) mogą mieć ważne i jeszcze nieujawnione informacje o firmie. Dlatego też insider trading może wskazywać na możliwe wydarzenia, które nie są jeszcze znane opinii publicznej. W tym przypadku sprzedaż akcji przez osoby powiązane może sugerować, że w spółce mogą istnieć pewne informacje znane “insiderom” mogące negatywnie wpłynąć na cenę akcji po ich upublicznieniu.

Źródło:  Quiverquant.com

Podsumowanie

Airbnb, działając w formule spółki o charakterze dyskrecjonalnym, w dużej mierze zależy od wydatków konsumenckich, które już teraz znajdują się pod presją rosnącej inflacji, wyższych kosztów zadłużenia i dalszej niepewności co do stabilności finansowej i gospodarczej. To ważyło na cenie akcji spółki, uniemożliwiając jej dalszy rozwój i wykorzystanie pierwszego rentownego roku. Mnożniki wyceny i analiza techniczna sugerują ponadto, że cena akcji spółki może dalej spadać w najbliższych miesiącach, jeśli nie nastąpi znacząca poprawa stabilności gospodarczej.

 

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73,18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego

Certyfikowany analityk finansowy z szerokim doświadczeniem na rynkach finansowych zdobytym pracując jako makler i specjalista ds. papierów wartościowych w różnych instytucjach finansowych na terenie krajów bałtyckich.

Oprócz uzyskania prestiżowej licencji CFA od CFA Institute i Advanced Certificate od CySEC w 2022 roku, a także licencji Doradcy Inwestycyjnego od Baltic Financial Advisor’s Association w 2019 roku, Santa posiada tytuł MBA od Swiss Business School w Szwajcarii oraz tytuł magistra finansów od BA School of Business and Finance na Łotwie.


Zobacz również:

7 Apr 2023 9:52

Rezerwa Federalna zwiększająca zarówno stopy procentowe, jak i podaż pieniądza – zamieszanie, które może być receptą na stagflację

24 Mar 2023 10:28

Silicon Valley Bank a system finansowy: czy to już koniec obaw? 

15 Mar 2023 15:02

Chiny – czy można spodziewać się całkowitego ożywienia gospodarki jeszcze w tym roku?

10 Mar 2023 9:10

Bank Japonii, czyli ostatni bastion

1 Mar 2023 9:15

Caterpillar – surowcowy prokurent, będący jednocześnie arystokratą wśród spółek dywidendowych

22 Feb 2023 11:17

General Electrics – podział na spółki i ich potencjał na przyszłość

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.