Akcje spółek z sektora dóbr konsumpcyjnych rosną – co to może oznaczać?

29.06.2023 09:22|Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Conotoxia Ltd.

Akcje z sektora dóbr konsumpcyjnych, znane również jako akcje cykliczne, to akcje spółek które dostarczają usługi i dobra konsumpcyjne uważane za drugorzędne. Spółki te są pod silnym wpływem cyklu gospodarczego i mają tendencję do notowania dobrych wyników, gdy gospodarka ma się dobrze.

  • Branża dóbr konsumpcyjnych jest obecnie drugą wśród najbardziej dochodowych na rynku amerykańskim, zaraz za branżą technologiczną. 
  • Spółki z tej branży wytwarzają towary i usługi uznawane za drugorzędne, ponieważ są one ściśle powiązane z nawykami konsumentów w zakresie wydatków i ogólnymi warunkami gospodarczymi.
  • Roczna 10-letnia stopa zwrotu dla indeksu Consumer Discretionary Select Sector Index wynosi 11,52%, podczas gdy dla indeksu S&P 500 jest to 10,53%.
  • Sektor spółek dostarczających usługi i dobra konsumpcyjne może być wykorzystywany również do pomiaru kondycji gospodarki poprzez takie czynniki jak rynek pracy, zaufanie konsumentów i dochód rozporządzalny.
  • Chociaż zaufanie konsumentów doprowadziło do wzrostu w sektorze dóbr konsumenckich, ważne jest, aby zwracać uwagę na wewnętrzną wartość spółki i jej zdolność do stawienia czoła potencjalnej recesji.

Można powiedzieć, że rok 2023 jest udany dla amerykańskiego rynku akcji, co zdają się napędzać emocje związane ze sztuczną inteligencją. Wydaje się więc logiczne, że główni zwycięzcy będą w sektorze technologicznym. Tymczasem inne sektory jak choćby przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, energia i podstawowe dobra konsumpcyjne pozostają w tyle. Dużą rozbieżność między najbardziej faworyzowanymi akcjami spółek technologicznych a szerszym rynkiem można dobrze zilustrować na podstawie rocznych zwrotów głównych amerykańskich indeksów. Podczas gdy bardziej zaawansowany technologicznie indeks Nasdaq Composite zyskał 29% od początku 2023 r. do momentu pisania tego artykułu (28 czerwca br.), indeks Dow Jones Composite nie osiągnął nawet 3% zwrotu w tym samym okresie, indeks S&P500 plasuje się pośrodku z wynikiem 13,45%.

Źródło: Simplywall.st

Pozycja lidera dla branży technologicznej wydaje się oczywista wobec wznoszącej fali związanej ze sztuczną inteligencją. Naszą uwagę zwrócił jednak drugi z najbardziej dochodowych w USA sektor dóbr konsumenckich. Zyskał prawie 13% w ciągu ostatniego miesiąca i 18,42% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 

Czym dokładnie jest sektor dóbr konsumenckich?

Akcje sektora dóbr konsumenckich (consumer discretionary), znane również jako akcje cykliczne, to akcje spółek,  które produkują towary i usługi spoza dóbr podstawowych (pierwszej potrzeby). Spółki te pozostają pod silnym wpływem cyklu koniunkturalnego i zwykle osiągają dobre wyniki, gdy gospodarka ma się dobrze. Spółki z segmentu dóbr konsumpcyjnych zazwyczaj obejmują takie branże jak handel detaliczny, motoryzacja, rozrywka, wypoczynek, podróże i turystyka oraz media. Przykładami spółek z tego sektora są Amazon, Walt Disney, Nike czy Starbucks.

Wyniki akcji spółek z segmentu dóbr konsumpcyjnych są ściśle powiązane z nawykami konsumentów w zakresie wydatków i ogólnymi warunkami gospodarczymi. W okresach wzrostu gospodarczego i rosnącego zaufania konsumentów konsumenci wydają więcej na dobra konsumpcyjne, takie jak rozrywka czy podróże, co przynosi korzyści tym spółkom, prowadząc do wyższego wzrostu ze względu na bardziej dynamiczne cykle. Z tego powodu spółki z tej kategorii mają tendencję do wypłacania niższych dywidend. Jednak w okresie spowolnienia gospodarczego lub niepewności finansowej akcje tych spółek mogą stanąć w obliczu wyzwań, ponieważ konsumenci ograniczają wydatki inne niż niezbędne. 

Akcje spółek z segmentu dóbr podstawowych można uznać za przeciwieństwo akcji spółek z segmentu dóbr konsumpcyjnych. Są one również znane jako spółki defensywne, co oznacza, że są mniej podatne na cykle gospodarcze i mają tendencję do bycia bardziej stabilnymi. Spółki te produkują i sprzedają podstawowe produkty i usługi, których konsumenci potrzebują niezależnie od otoczenia gospodarczego, takie jak żywność, napoje, produkty gospodarstwa domowego i artykuły higieny osobistej. Akcje spółek z sektora dóbr podstawowych są znane z relatywnie stałego popytu i stabilnych przepływów pieniężnych. Przykładami takich spółek są Coca-Cola, Procter & Gamble, Nestlé i Walmart. 

Spółki dóbr konsumpcyjnych wobec S&P500 

Na podstawie powyższego opisu można wywnioskować, że akcje spółek z segmentu dóbr konsumpcyjnych mogą być bardziej zmienne w porównaniu z indeksem S&P500, rosnąc szybciej w środowisku ekspansji, ale także spadając silniej podczas recesji.

Porównując indeks Consumer Discretionary Select Sector Index (biała linia na poniższym wykresie) z indeksem S&P 500 (niebieska linia), historia wydaje się jednak mniej jednoznaczna. Podczas gdy sektor dóbr konsumpcyjnych (Consumer Discretionary) osiąga lepsze wyniki niż S&P 500 w okresie ekspansji gospodarczej, presja na jego spadek w okresie recesji nie była na tyle silna, by doprowadzić jego 10-letnią stopę zwrotu do poziomu niższego niż wartość indeksu S&P 500. W rzeczywistości różnica między indeksem Consumer Discretionary Select Sector Index a indeksem S&P 500 była ujemna tylko raz na początku 2023 r. i tylko przez krótki okres. Ogólnie rzecz biorąc, roczna 10-letnia stopa zwrotu dla indeksu Consumer Discretionary Select Sector Index wynosi 11,52%, podczas gdy stopa zwrotu indeksu S&P 500 wynosi 10,53%, co pozwala na uzyskanie prawie 1 punktu procentowego wyższego zwrotu w każdym roku, przy inwestycji w sektor dóbr konsumpcyjnych.   

Źródło: S&P Dow Jones Indices

Sektor dóbr konsumenckich jako instrument służący do określania stanu gospodarki

Popyt na produkty konsumpcyjne ma zwykle większą elastyczność niż w przypadku innych produktów, ponieważ zaufanie konsumentów, dochód do dyspozycji i inne czynniki ulegają zmianom. W związku z tym zmiany popytu na takie produkty mogą służyć jako dodatkowy wskaźnik ogólnej kondycji gospodarki. Wydatki konsumpcyjne stanowią znaczną część ogólnych wydatków konsumenckich. Gdy gospodarka kwitnie, konsumenci mają zazwyczaj wyższy dochód do dyspozycji i są bardziej skłonni do wydawania pieniędzy na dobra o charakterze uznaniowym. Dlatego też zwiększone wydatki konsumenckie w tej branży mogą wskazywać na zaufanie konsumentów i dobrą kondycję gospodarki. Silny popyt na towary i usługi konsumpcyjne sugeruje, że konsumenci są skłonni wydawać więcej niż to konieczne, co wskazuje na zdrową i rozwijającą się gospodarkę. I odwrotnie: malejące wydatki konsumentów na dobra konsumpcyjne mogą wskazywać na spowolnienie lub recesję.

Sektor dóbr konsumpcyjnych wymaga również dużego nakładu pracy, zatrudniając znaczną liczbę pracowników. Gdy gospodarka jest w dobrej kondycji, firmy z tej branży mają tendencję do ekspansji i zatrudniania większej liczby pracowników. Ponadto rosnące płace mogą pozytywnie wpływać na wydatki konsumpcyjne, ponieważ pracownicy fizyczni mają więcej dochodu do dyspozycji, który mogą przeznaczyć na zakupy inne niż niezbędne. Dlatego też branża ta jest pod silnym wpływem nastrojów i zaufania konsumentów. Gdy konsumenci są optymistycznie nastawieni do swojego dobrobytu finansowego i perspektyw, są bardziej skłonni do wydawania pieniędzy na dobra konsumpcyjne. W związku z tym monitorowanie wyników tej branży może zapewnić wgląd w nastroje konsumentów, co ma zasadnicze znaczenie dla oceny warunków gospodarczych.

Wyniki akcji spółek dóbr konsumpcyjnych mogą służyć jako wskaźnik wyprzedzający dla szerszych trendów rynkowych. Ponieważ spółki te generują przychody z wydatków konsumenckich, ceny ich akcji mogą odzwierciedlać oczekiwania inwestorów dotyczące ogólnej kondycji gospodarki. Zwyżka na akcjach spółek z segmentu consumer discretionary może sygnalizować optymizm co do perspektyw gospodarczych. Należy jednak podkreślić, że zwroty z rynku akcji nie są bezpośrednim odzwierciedleniem ogólnego stanu gospodarki. Niedawnym przykładem może być spadek na giełdzie w marcu 2020 r., kiedy pandemia COVID-19 właśnie rozprzestrzeniała się na całym świecie, ale od tego czasu trwa hossa, osiągając nowe szczyty pomimo zamknięcia dużej części gospodarki.

Podsumowanie

Powyższe ustalenia mogą prowadzić do następującego wniosku: chociaż nadal istnieje wiele niepewności związanych z rosnącą inflacją, stopami procentowymi, kryzysem bankowym i ogólną sytuacją gospodarczą, konsumenci wydają się wystarczająco pewni swojej stabilności finansowej, aby nie ograniczać wydatków na dobra konsumpcyjne. Co więcej, gdy branża dóbr konsumpcyjnych zacznie osiągać lepsze wyniki niż cały rynek (S&P 500), będzie to trwało przez dłuższy czas, aż do wystąpienia korekty na rynku, np. tak jak to miało miejsce w 2022 r.

Inwestorzy mogą być zainteresowani skorzystaniem ze wzrostów w branży dóbr konsumenckich. Należy jednak pamiętać o wciąż trwającej niepewności gospodarczej i potencjalnej recesji wynikającej z zaostrzenia polityki pieniężnej. W związku z tym kluczowe jest, aby dostrzec takie spółki konsumenckie, które nie tylko napędzają wzrost w branży, ale także mają silny bilans i doświadczenie, aby przetrwać potencjalną recesję i nie są jeszcze zbyt przewartościowane ze względu na niedawny wzrost. Poniżej znajdują się dwie spółki z tej kategorii, które mogą pasować do tego opisu.

  • Amazon.com, Inc (AMZN) spółka, która może znaleźć się nie tylko na liście najlepszych akcji konsumenckich, ale także na ogólnej liście atrakcyjnych inwestycji. Ze średnią ceną docelową na poziomie 139 USD Amazon jest jedną z niewielu spółek konsumenckich, które mogą skorzystać na boomie sztucznej inteligencji dzięki swojej jednostce przetwarzania danych w chmurze, Amazon Web Services.
  • McDonald's (MCD) choć są to dość drogie akcje, obecnie notowane nieco poniżej 300 USD, mówi się, że MCD to nie tylko spółka konsumencka ze wszystkimi jej zaletami, ale także niemal odporna na recesję. Jej wykres cenowy może potwierdzać to stwierdzenie akcje straciły tylko 2,21% swojej wartości do końca 2022 r. w porównaniu z początkiem roku. W tym czasie, a konkretnie w listopadzie 2022 r. osiągnęły one również rekordowy poziom z tamtego okresu, wynoszący 281,67 USD.

 

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73,18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA

Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego

Certyfikowany analityk finansowy z szerokim doświadczeniem na rynkach finansowych zdobytym pracując jako makler i specjalista ds. papierów wartościowych w różnych instytucjach finansowych na terenie krajów bałtyckich.

Oprócz uzyskania prestiżowej licencji CFA od CFA Institute i Advanced Certificate od CySEC w 2022 roku, a także licencji Doradcy Inwestycyjnego od Baltic Financial Advisor’s Association w 2019 roku, Santa posiada tytuł MBA od Swiss Business School w Szwajcarii oraz tytuł magistra finansów od BA School of Business and Finance na Łotwie.


Zobacz również:

15 Jun 2023 11:42

Turecka lira – przyczyny załamania wraz z pytaniem: czy trend może się utrzymać?

1 Jun 2023 13:47

Danone to jedna z najbardziej popularnych spółek z sektora konsumenckiego, ale czy to dobry wybór na wypadek recesji?

10 May 2023 16:09

Czy recesja jest blisko i jakie są jej kluczowe sygnały?

5 May 2023 14:22

Kurs EUR/USD i jego związek z polityką pieniężną Fed i EBC

27 Apr 2023 16:17

Restrukturyzacja i zmiana środowiska politycznego w Chinach – czy holding Alibaba stanie się bardziej atrakcyjny dla inwestorów po wielu latach spadających cen akcji?

20 Apr 2023 12:50

Arista Networks – firma, która ma szansę skorzystać na rozwoju branży AI 

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.