Ostatni tydzień stycznia 2021 r. był wyjątkowy pod wieloma względami, o których pisaliśmy również w naszych poprzednich komentarzach. Walkę z pandemią, opóźnienia w szczepieniach i dostawach szczepionek czy brak wprowadzenia planu ratunkowego dla amerykańskiej gospodarki przyćmiły działania inwestorów indywidualnych na giełdach.
W mijającym tygodniu najwięcej zdaje się zyskiwać rynek srebra. Próbuje wtórować mu złoto, ale tam wynik jest nieco gorszy. Ceny kontraktów terminowych na złoto i srebro zdają się gwałtownie rosnąć, przy czym srebro osiągnęło trzytygodniowy szczyt. Popyt na metale szlachetne jest w grze tuż przed weekendem, w obliczu zawirowań na amerykańskiej giełdzie i niepewności związanej ze sprawą inwestorów z serwisu Reddit. Kontrakty terminowe na złoto wzrosły o 30,40 dolarów, do poziomu 1 868,30 dolarów, a na srebro o 1,538 dolarów, do 27,445 dolarów za uncję. Tym samym w mijającym tygodniu srebro mogło zyskać ponad 7,5 proc. Dzięki temu została odrobiona część strat z całego miesiąca i srebro może zakończyć styczeń na ponad 4-procentowym plusie.
Z kolei największym przegranym tego tygodnia wydają się rynkowe byki na parkietach giełdowych, ponieważ główne indeksy w relacji do początku tygodnia notowane są na minusie. Z popularnych indeksów najwięcej wydaje się tracić Nikkei 225 oraz Dow Jones Industrial Average, tu spadki w skali tygodnia wynoszą ok. 2,3 proc. DAX i S&P 500 spadają o 2,2 proc. W skali miesiąca z kolei S&P 500 zyskuje 0,1 proc., a na prowadzenie wysuwa się Nasdaq 100 ze zwyżką o niecałe 1,9 proc.
W mijającym tygodniu na rynku walutowym najwięcej wydaje się tracić japoński jen, zaś najmocniejszy jest dolar nowozelandzki. Kurs USD/JPY dzięki silnym wzrostom dotarł do poziomu 105 jenów za dolara, czyli do najwyższego poziomu od połowy listopada. W skali miesiąca kurs USD/JPY wzrósł z ok. 102,50, co może oznaczać, że ruch wzrostowy USD/JPY jest największy ze wszystkich głównych walut w pierwszym miesiącu 2021 r.
W podsumowaniu stycznia nie sposób nie wspomnieć o bitcoinie, który najpierw wyznaczył nowy historyczny szczyt w rejonie 42 tys. USD, aby następnie zaliczyć ok. 30-procentową korektę. Cena mogłaby dalej utrzymywać się ok. 31 tys. USD, gdyby nie zmiana opisu na Twitterze przez Elona Muska na #bitcoin, co pozwoliło odrobić większość strat z korekty. Tym samym BTC/USD może zamknąć styczeń z ok. 30-procentowym wzrostem.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.