W oczekiwaniu na Fed. EBC przygląda się silnemu euro

27.01.2021 11:35|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś zostanie opublikowana decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Przy tej okazji poznamy także oświadczenie w sprawie prowadzenia polityki monetarnej w USA, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome’a Powella, przewodniczącego Fed.

Wydaje się, że rynek oczekuje od Rezerwy Federalnej pozostawienia parametrów prowadzonej przez FOMC polityki monetarnej na obecnym, niezmienionym poziomie. Natomiast kluczowe ma być to, co przedstawiciele Fed myślą o tzw. taperingu. Co oznacza tapering luzowania ilościowego? Luzowanie ilościowe (QE) oznacza zwiększenie podaży pieniądza w systemie. Z kolei tapering luzowania ilościowego jest polityką odwrotną do luzowania ilościowego (QE). Jest to sytuacja, w której zmniejsza się skala skupu aktywów, celem normalizacji polityki monetarnej.

Rynek oczekuje, że program QE zostanie utrzymany na poziomie 80 mld USD dla zakupu obligacji skarbowych i 40 mld USD dla zakupu papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką (MBS), a bank centralny Stanów Zjednoczonych ma potwierdzić, że nie wycofa się z zakupów w najbliższym czasie. Jednakże, w krótkim terminie rośnie presja inflacyjna wynikająca z ożywienia gospodarczego, znacznych bodźców fiskalnych oraz wzrostu cen surowców, w tym roku, co może skłonić decydentów do zacieśnienia polityki wcześniej, niż początkowo oczekiwano. Fed ma również ponowić swoje zobowiązanie do utrzymania stóp procentowych blisko zera i tym samym niskich kosztów kredytu tak długo, jak będzie to konieczne. Fed ma także zrobić wszystko, co w jego mocy, aby pomóc gospodarce wyjść z kryzysu wywołanego przez epidemię. Przedział dla stopy funduszy federalnych ma zostać na poziomie 0,00-0,25 proc.

Zdaje się, że nastawienie Fed, które dziś zostanie przedstawione, może mieć swoje dalsze implikacje również dla dolara amerykańskiego. Na rynku mówi się o coraz większej presji na umocnienie USD, zwłaszcza że Europejski Bank Centralny coraz śmielej wypowiada się o zbyt mocnym euro. Najpierw decydenci Europejskiego Banku Centralnego zgodzili się na głębsze przyjrzenie się aprecjacji euro w stosunku do dolara od początku pandemii, a następnie Klaas Knot, członek zarządu EBC, powiedział, że instytucja monitoruje umacniające się euro i ma narzędzia, aby przeciwdziałać aprecjacji wspólnej waluty.

Kurs głównej pary walutowej po tych komentarzach spadł do poziomu 1,2120. Wydaje się, że jeśli zostanie przełamana bariera na 1,2100, to droga na niższe poziomy mogłaby zostać otwarta. Wtedy kluczowe mogłoby stać się miejsce ok. 1,2000, a później dopiero 1,1700 oraz 1,1600.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

26 Jan 2021 11:09

Co instytucje sądzą o dolarze?

25 Jan 2021 12:33

FED już w tym tygodniu. Co dalej z dolarem?

22 Jan 2021 17:44

Korekcyjny koniec tygodnia na indeksach i ropie

22 Jan 2021 11:18

Zdecydowana korekta na rynku kryptowalut

21 Jan 2021 11:43

Dziś decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Co dalej z euro?

20 Jan 2021 11:25

Giełdy i ropa ponownie w górę. Dziś Joe Biden zostanie 46. prezydentem USA

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.