Dwie instytucje wydały ostatnio swoje notki na temat poszczególnych par walutowych. Sprawdzamy ich oczekiwania w długim terminie na 2021 r. oraz w terminie krótszym z konkretnymi poziomami, na które według tych instytucji warto zwrócić uwagę.
Jak podaje agencja Bloomberg, firma TD Securities zdecydowała się otworzyć pozycję krótką na głównej parze walutowej EUR/USD. Zmieniający się sentyment do ryzyka i perspektywy wyższych realnych stóp procentowych w USA w związku z podażą obligacji i obawami o zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed otwierają okazję dla pozycji krótkich na parze na EUR/USD – twierdzi TD Securities.
W sytuacji, gdy kilka czynników wskazuje na słabego dolara w tym roku, to krótkoterminowe perspektywy sprzyjają jego umocnieniu, wynika z poniedziałkowej notki firmy. TD Securities nie oczekuje zmiany trendu, ale korekcyjnego umocnienia USD względem EUR. Tym samym instytucja cytowana przez Bloomberga otworzyła krótką pozycję na EUR/USD po 1.2170, celując w 1.2050, ze stopem na 1.2325. Dziś kurs EUR/USD wyznaczył minimum na poziomie 1,2108, będąc najniżej od pięciu dni.
Rezerwa Federalna kupuje, wg TD, mniej 10-letnich obligacji skarbowych, co przy wzroście podaży długu w związku z planowanym pakietem pomocowym o wartości 1,9 bln USD, który może wejść w życie w marcu, może to prowadzić do wzrostu rentowności amerykańskich obligacji i wyższych realnych stóp procentowych. TD spodziewa się również bardziej infrastrukturalnej i ekologicznej propozycji gospodarczej jesienią tego roku, co również powinno wpłynąć na wzrost rynkowych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.
Tymczasem kanadyjski Scotiabank zakłada, że dolar amerykański spadnie w stosunku do kanadyjskiej waluty w 2021 r., ponieważ ceny surowców mogą wzrosnąć i mogą i wesprzeć waluty surowcowe – stwierdzili stratedzy banku w poniedziałkowym raporcie cytowanym przez agencję Bloomberg.
Scotiabank zakłada, że wzrost gospodarczy USA wyprzedzi wzrost Kanady w 2021 r. i wyniesie 5 proc. wobec 4,3 proc., ale kanadyjski wzrost prześcignie amerykański w kolejnym roku, na poziomie 4,3 proc. wobec 3,7 proc. Bez wyższego wzrostu i rentowności USD wygląda na bardziej narażonego na negatywne czynniki strukturalne (jak to miało miejsce w poprzednich cyklach osłabienia USD), jak deficyt fiskalny i deficyt na rachunku bieżącym – podali analitycy Scotiabank. Drugim pomysłem instytucji jest krótka pozycja na EUR/GBP. Inni faworyci to pozycja długa na meksykańskim peso (MXN) oraz brazylijskim realu (BRL) wobec franka szwajcarskiego (CHF) i japońskiego jena (JPY), a także długa pozycja na AUD/JPY.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.