Dziś decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Co dalej z euro?

21.01.2021 11:43|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W czwartek, 21 stycznia, poznamy najnowszą decyzję EBC w sprawie stóp procentowych, a także będziemy mogli wysłuchać, co do powiedzenia na konferencji prasowej ma Christine Lagarde w momencie, gdy kraje europejskie przedłużają restrykcje, a gospodarce ponownie grozi recesja. Dodatkowo rynek sprawdzi, czy EBC odniesie się do kursu euro.

Latem i wczesną jesienią wydawało się, że zima czy początek wiosny przyniosą odwilż, a sytuacja związana z epidemią będzie pod kontrolą. Tymczasem nadal obserwujemy wzrost infekcji oraz ofiar śmiertelnych wraz z nowymi restrykcjami, których obowiązywanie jest przesuwane w czasie. Niemniej jednak w momencie, gdy strefa euro wchodzi w trzecią rundę restrykcji, rynki finansowe rozumieją już funkcję reakcji Europejskiego Banku Centralnego, co znacznie zmniejsza potrzebę szokujących działań.

Czego można się spodziewać po dzisiejszej decyzji EBC?

Jak wynika z opublikowanych przez agencję Bloomberg oczekiwań, podczas konferencji prasowej prezes EBC Christine Lagarde powinna przedstawić aktualne perspektywy gospodarcze dla strefy euro i podkreślić ryzyka dla grudniowych prognoz. Grudniowa prognoza EBC na I kw. jest możliwa do zrealizowania tylko wtedy, gdy restrykcje nie będą średnio bardziej dotkliwe niż w IV kw. i zakończą się w pierwszych trzech miesiącach roku, czyli przed końcem marca. Choć jest to możliwe, to naszym zdaniem (i epidemiologów) pojawienie się bardziej zakaźnej odmiany wirusa oznacza raczej zaostrzenie restrykcji w najbliższych miesiącach niż ich złagodzenie — podaje Bloomberg. Perspektywy średnioterminowe nie uległy większym zmianom. Szczepionki nadal będą ułatwiać stopniowe odblokowanie gospodarki strefy euro w drugim kwartale i nadal przewidywane jest szybkie ożywienie gospodarcze w okresie letnim.

Co dalej z euro?

Kurs głównej pary walutowej wciąż znajduje się powyżej poziomu 1,2100. Ostatnio w rejonie 1,2000 pojawiła się interwencja słowna ze strony przedstawicieli EBC w sprawie zbyt mocnego euro. Od tamtej pory wypowiedzi były bardziej stonowane. Jeśli tym razem ponownie pojawi się wzmianka o zbyt silnym euro, to rynek może uznać tę sytuację za korzystną do wyrysowania większej korekty, być może w stronę 1,17-1,16 USD.

Jedną z instytucji, która wyłamuje się z głównego nurtu słabego dolara, zdaje się być ABN Amro. Bank prognozuje spadek kursu EUR/USD do 1,15 z 1,25 w 2021 r. i do 1,10 w 2022 r. Przy tym ABN zakłada wzrost oprocentowania amerykańskich obligacji, mniej gołębie stanowisko Fedu oraz wprowadzenie pakietów ratunkowych dla gospodarki USA, które przyspieszą wzrost gospodarczy aż do poziomu 5,8 proc. w 2021 r.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

20 sty 2021 11:25

Giełdy i ropa ponownie w górę. Dziś Joe Biden zostanie 46. prezydentem USA

19 sty 2021 11:54

Oto, co dziś powie Janet Yellen

18 sty 2021 11:35

Rynek czeka na wystąpienie Janet Yellen

15 sty 2021 15:13

Dolar zwycięzcą tygodnia

15 sty 2021 11:35

Czy kurs EUR/USD uległ większej korekcie?

14 sty 2021 11:42

Czy akcje w USA są drogie?

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.