Czwartkowa sesja w Stanach Zjednoczonych, choć zakończyła się wzrostami głównych indeksów giełdowych, nie zdołała przekonać byków do dalszych zakupów. Dziś spadki ponownie królują na parkietach giełdowych zarówno w Europie, jak i w USA.
Kontrakty terminowe w Stanach Zjednoczonych zdają się zniżkować o ok. 1 proc. w końcówce bardzo burzliwego tygodnia na tamtejszym rynku.
Zamieszanie z rynku akcji dotknęło rynek srebra
Sprawa może znaleźć swój finał w Senacie Stanów Zjednoczonych i prokuraturze. Mowa o reakcji na wzmożoną zmienność na poszczególnych akcjach w USA oraz o blokowaniu możliwości handlu na poszczególnych platformach, a także o ogromnych stratach funduszy hedgingowych, które na długo zapamiętają styczeń 2021 r. To z kolei może powodować obawy o jeszcze większe regulacje dla funduszy inwestycyjnych, co może im utrudnić prowadzenie biznesu. Stąd branża ma likwidować pozycje na różnego rodzaju akcjach, a to z kolei powodować może wzrost zmienności, o czym pisaliśmy wczoraj. To w konsekwencji psuje nastroje i może powodować dalsze spadki indeksów giełdowych.
Zamieszanie na amerykańskim rynku akcji trafiło także w rynek srebra. Wczoraj inwestorzy na największej grupie w serwisie Reddit mieli zacząć inwestować w produkty oparte o srebro, a w tym poszczególne spółki oraz ETF-y. W rezultacie cena srebra podskoczyła najmocniej od sierpnia, przebijając poziom 26 USD za uncję. Dziś cena próbuje pokonać poziom 27 USD i tym samym znajduje się najwyżej od pierwszego tygodnia stycznia.
Czy niemiecka gospodarka uciekła przed recesją?
W Europie inwestorzy zdają się czekać na nowe dane ekonomiczne z głównych gospodarek. Niemcy mają podać dane o PKB za IV kwartał. Ostatnie dane pokazały, że PKB Francji spadł mniej, niż oczekiwano, a Hiszpania uniknęła recesji.
Rosnące liczby zakażeń koronawirusem i restrykcje nadal wpływają na nastroje inwestorów, a tempo wprowadzania szczepionek jest wolniejsze, niż oczekiwano. Dostawcy szczepionek – firmy AstraZeneca i Pfizer ogłosiły w ostatnich tygodniach wstrzymanie dostaw.
Elon Musk wpisał: #bitcoin
Mocno zmienia się także cena bitcoina. Ostatnio wzrosła o ponad 4 tys. USD z 32 tys. do ponad 36 tys. USD. Doszło do tego kilkadziesiąt minut po… zmianie przez Elona Muska swojego opisu w serwisie Twitter na “#bitcoin”. Tyle wystarczyło, aby BTC/USD odrobił większość strat po wcześniejszej 30-procentowej korekcie.
To, co dzieje się w drugiej połowie stycznia 2021 r., z pewnością przejdzie do historii rynku finansowego, ponieważ są to wydarzenia bez precedensu, gdzie grupy inwestorów w internecie czy poszczególne tweety są w stanie zmieniać obraz rynku w kilka chwil. Zdaje się, że to wszystko jest także konsekwencją tego, że 2020 r. był rokiem największego napływu inwestorów indywidualnych na rynki finansowe.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.