Kontrakt terminowy na indeks strachu VIX wzrósł wczoraj do najwyższego poziomu od listopada, ale skala wzrostu była największa od marca. Kontrakt wzrósł z 25,3 do 34,3 pkt. Zdaje się, że na wzrost niepewności nałożyło się kilka czynników, w tym wyniki spółek, temat szczepionek oraz szaleństwo na Wall Street związane z aktywnością inwestorów na rynku opcji i spółek z największymi pozycjami krótkimi.
Główne indeksy giełdowe w Europie zdają się spadać w czwartek, podobnie jak indeksy w Azji. Dzień wcześniej na Wall Street doszło do dużej wyprzedaży i spadków cen akcji.
W Europie pandemia nadal ciąży na nastrojach inwestorów, ponieważ poszczególne kraje wciąż walczą z rekordową liczbą infekcji, hospitalizacjami i zgonami. Tym samym surowce restrykcje są utrzymywane, albo wprowadzane są nowe. Jednocześnie tempo wprowadzania szczepionek jest wolniejsze, niż oczekiwano. Firmy produkujące szczepionki AstraZeneca i Pfizer ogłosiły w ostatnich tygodniach wstrzymanie dostaw. To z kolei może rodzić powstanie konfliktu między Komisją Europejską a firmami farmaceutycznymi, które nie wywiązują się ze swoich umów. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Obniżane są prognozy wzrostu gospodarczego na 2021 r. Niemiecka gospodarka ma rozwijać się w tempie 3 proc., a nie 4,4 proc., jak wcześniej sądzono. To również może wpływać na spadki niemieckiego indeksu DAX.
Komisja monitoruje zmienność
W USA, gdzie rynek jest bardzo rozgrzany przez zjawisko short squeeze na wielu spółkach (oznacza to, że fundusze hedgingowe przez ogromny popyt na dane akcje są zmuszane do zamykania pozycji krótkich i odkupywania akcji, co jeszcze bardziej, winduje ich cenę). Tym samym może rosnąć implikowana zmienność, co może zmuszać część inwestorów do porzucania akcji ze względu na wzmożone ryzyko większej zmienności.
W środę Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w USA (SEC) poinformowała, że jest świadoma tego, co się dzieje, aktywnie monitorując zmienność na rynkach opcji i akcji, po dramatycznym wzroście cen akcji firmy GameStop.
W środę Dow Jones spadł o 2,1 proc., do 30303. Indeks S&P 500 spadł o 2,6 proc., do 3751, podobnie Nasdaq spadł o 2,6 proc., do 13271.
Stopy nie zostały ruszone
Nastrojów na Wall Street nie poprawia fakt, że w Kongresie nie ma zgody na razie na plan ratunkowy Joe Bidena na kwotę 1,9 bln dolarów, więc Demokraci szykują drugi plan awaryjny. Im później zostanie on wdrożony, tym gorzej dla gospodarki. Inwestorzy mogli również ochłonąć po środowym komunikacie Rezerwy Federalnej, wg którego gospodarka USA będzie się zmagać z trudnościami w nadchodzących miesiącach, dopóki powszechne szczepienia przyczynią się do odbicia w gospodarce.
Wczoraj Fed pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie – w pobliżu zera. Powtórzył też obietnicę dalszego skupu obligacji, aż do czasu osiągnięcia znaczącego postępu w realizacji swoich celów. Co oznacza poprawę na rynku pracy oraz wzrost inflacji. Jerome Powell, szef Fed, powiedział, że jest za wcześnie, aby dyskutować o ograniczaniu skupu aktywów i że jeśli Fed będzie myślał o rozpoczęciu ograniczania programu, poinformuje o tym z dużym wyprzedzeniem – podała agencja Bloomberg.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.