Znakomite nastroje wśród inwestorów. Złoto z silną dywergencją względem USD

26.03.2021 16:38|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Koniec tygodnia wydaje się przynosić świetne nastroje na giełdach mimo mocniejszego USD na rynku walutowym i wciąż zablokowanego Kanału Sueskiego czy restrykcji wprowadzonych w Europie.

Główne rynki akcji w Europie odbiły się w piątek po osiągnięciu dwutygodniowych minimów podczas poprzedniej sesji, ponieważ inwestorzy zdają się skupiać na perspektywie globalnego ożywienia gospodarczego pomimo niepewności związanej z rosnącymi wskaźnikami zakażeń i powolnym wprowadzaniem szczepionek. Jednocześnie drugi dzień trwał szczyt Rady Europejskiej, na którym przywódcy Unii Europejskiego dyskutowali o sytuacji epidemiologicznej COVID-19, sytuacji we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego oraz stosunkach z Rosją. Przywódcy UE poparli również zaostrzenie kryteriów zezwalających na eksport wyprodukowanych w UE szczepionek przeciwko koronawirusowi, co ma na celu zapewnienie dostępności szczepionek w obrębie wspólnoty. Nie udało im się jednak osiągnąć porozumienia w sprawie dystrybucji szczepionek i zapotrzebowania niektórych krajów na dodatkowe szczepionki firmy Pfizer/BioNTech. DAX 30 wzrósł o 0,8 proc., do 14.740, podczas gdy inne główne giełdy zyskały od 0,5 proc. do 0,7 proc.

Co więcej, wskaźnik klimatu biznesowego Ifo dla Niemiec wzrósł w marcu 2021 r. do 96,6, czyli najwyższego poziomu od czerwca 2019 r. i wyraźnie powyżej oczekiwań rynkowych na poziomie 93,2. Firmy stały się bardziej optymistyczne w odniesieniu do rozwoju sytuacji w nadchodzących miesiącach (100,4 vs 95,0 w lutym), podczas gdy ich oceny bieżącej sytuacji były również lepsze (93,0 vs 90,6). Zdecydowanie poprawiły się nastroje wśród producentów (11,2 vs 2,7), ponieważ oczekiwania dotyczące eksportu gwałtownie wzrosły ze względu na silny popyt z USA i Chin, wyraźnie wzrosły też nastroje wśród usługodawców (6,5 vs -2,2). Zaufanie do biznesu wśród budowlańców również powróciło na pozytywne terytorium (2,3 vs -2,8), a wśród handlowców spadło (-1,4 vs -14,6) – wynika z informacji przekazanych przez Instytut Ifo.

Na rynku walutowym w tym tygodniu mogliśmy obserwować kontynuację słabości głównych walut względem dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD w pewnym momencie tygodnia spadł poniżej poziomu 1,1800 i był najniżej od drugiego tygodnia listopada. Wciąż wydaje się, że korekcyjne umocnienie USD może jeszcze rozwinąć się w stronę 1,16-1,17, gdzie może pojawić się wsparcie.

Nie sposób także nie wspomnieć o ciekawym zjawisku, jakim jest dywergencja na rynku złota powstała między ceną kruszcu a dolarem amerykańskim. Mimo umocnienia USD złoto nie traci na wartości i znajduje się powyżej 1700 USD. Może to oznaczać powrót kupujących na tym rynku. To założenie może być potwierdzone w następnych tygodniach.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

26 mar 2021 10:27

Silne odbicie indeksów giełdowych

25 mar 2021 11:17

Złoto opiera się mocniejszemu dolarowi

24 mar 2021 10:38

Kolejna fala Covid-19 straszy inwestorów w Europie. Kanał Sueski zablokowany

23 mar 2021 10:48

Dywergencja między USA i Europą powiększa się

22 mar 2021 11:29

Inwestorzy ponownie polubili USD?

19 mar 2021 15:56

Fed załamuje notowania na Wall Street na koniec tygodnia

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.