Złoto opiera się mocniejszemu dolarowi

25.03.2021 11:17|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W ostatnich dniach na rynku walutowym zdaje się dominować korekcyjne umocnienie dolara amerykańskiego. W przeszłości umocnienie USD mogło korelować ze spadkami cen złota, jednak teraz ta zależność zdaje się nie występować, a złoto utrzymuje się powyżej 1700 USD za uncję kolejny dzień z rzędu.

Kurs głównej pary walutowej EUR/USD spadł w ostatnim miesiącu z rejonu 1,22 w okolice poziomu 1,1800, czyli najniższego od drugiej połowy listopada 2020 r. Natomiast cena złota od drugiego tygodnia marca wzrosła z ok. 1680 USD do ponad 1730 USD, wyraźnie łamiąc, przynajmniej w krótkim terminie, korelację z dolarem amerykańskim. Niemniej jednak rynek złota nadal ma trudności z odnalezieniem pretekstu do silniejszego impulsu wzrostowego.

Z ostatniego wywiadu z głównym strategiem ds. złota w State Street Global Advisors (firma posiada 3,5 biliona dolarów w zarządzaniu) wynika, że inwestorzy są niezdrowo skoncentrowani na rentowności 10-letnich obligacji. Strateg George Milling-Stanley dodał, że gdy tylko uwaga przesunie się z rynku obligacji, spodziewa się, że ceny złota będą nadal rosły. Rentowność 10-letnich obligacji osiągnęła ostatnio 13-miesięczny szczyt, co stanowi największe ryzyko dla rynku złota. George Milling-Stanley powiedział, że mimo to nie jest przekonany, by wyprzedaż na rynku obligacji mogła mieć w dłuższej perspektywie trwały charakter.

Gospodarka amerykańska odnotowała gwałtowne ożywienie po największym pandemicznym wstrząsie w ubiegłym roku. Jednak może minąć jeszcze trochę czasu, zanim wróci do stanu sprzed epidemii. W tym środowisku Rezerwa Federalna może nadal utrzymywać ultraakomodacyjną politykę monetarną i utrzymywać stopy procentowe blisko zera. Tymczasem niskie stopy procentowe, szczególnie historycznie niskie realne stopy procentowe, to tylko jeden z czynników mogących odgrywać istotną rolę w cenach złota. Do tego dochodzi prawdopodobnie większy deficyt i wyższe zadłużenie, co może w dłuższym czasie przełożyć się na deprecjację USD. Wszystko to razem może mieć pozytywny wpływ na złoto, które może jeszcze powrócić do trendu wzrostowego po korekcie rozpoczętej w sierpniu i wyjściu powyżej 2000 USD za uncję.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

24 mar 2021 10:38

Kolejna fala Covid-19 straszy inwestorów w Europie. Kanał Sueski zablokowany

23 mar 2021 10:48

Dywergencja między USA i Europą powiększa się

22 mar 2021 11:29

Inwestorzy ponownie polubili USD?

19 mar 2021 15:56

Fed załamuje notowania na Wall Street na koniec tygodnia

19 mar 2021 11:42

Gwałtowna korekta na rynku ropy naftowej

18 mar 2021 12:05

Krajobraz po decyzji Fed. Poważny test dla złota

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.