Europejskie akcje zdają się tanieć we wtorek, a niemiecki DAX 30 spada o około 0,5 proc. w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 i nowymi restrykcjami w całym regionie.
Niemcy przedłużyły lockdown do 18 kwietnia i odłożyły plany ponownego otwarcia gospodarki, aby w obawie o wydolność służby zdrowia spróbować stłumić trzecią falę zakażeń koronawirusem.
Amerykański Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych zakwestionował dane z badań szczepionki firmy AstraZeneca, dzień po tym, gdy w poniedziałek opublikowano wyniki amerykańskich badań szczepionki AstraZeneca/Oxford. Wydaje się, że napięcia w stosunkach z Chinami również wpływały na nastroje inwestorów. Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada nałożyły sankcje na chińskich urzędników za łamanie praw człowieka.
Z tego też powodu możemy obserwować lekką czerwień na kontraktach na amerykańskie indeksy giełdowe. Inwestorzy mogli być też rozczarowani danymi, które pokazały, że sprzedaż domów w USA spadła w lutym o 6,6 proc. w ujęciu miesięcznym, mocniej niż przewidywały prognozy rynkowe, oraz że indeks aktywności krajowej Fed w Chicago spadł do najniższego poziomu w tym miesiącu. Pojawiły się również obawy o wzrost inflacji, gdy amerykańska gospodarka została zalana wydatkami rządowymi i bodźcami monetarnymi. Uczestnicy rynku oczekują teraz na wystąpienia w Kongresie w dalszej części dnia przewodniczącego Rezerwy Federalnej USA Jerome’a Powella i sekretarz skarbu Janet Yellen.
Na rynku walutowym wciąż możemy obserwować potencjalne korekcyjne umocnienie amerykańskiej waluty. Indeks dolara przekroczył we wtorek poziom 92 pkt, co jest najwyższym poziomem zamknięcia od dwóch tygodni. Wydaje się, że w szerszej perspektywie połączenie ultraluźnej polityki monetarnej, bezprecedensowych wydatków rządowych i udanego wprowadzenia szczepionek w Stanach Zjednoczonych skłoniło inwestorów do postawienia na szybsze ożywienie gospodarcze w USA i wyższą presję inflacyjną. Te lepsze perspektywy gospodarcze dla największej gospodarki świata kontrastują ze słabym wzrostem w strefie euro w 2021 r., ponieważ na Starym Kontynencie rządy państw zmagają się z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa i powolnym przebiegiem akcji szczepień. Czynniki te mogą być korzystne dla USD, a kurs EUR/USD wciąż miałby szansę na przetestowanie okolic 1,16-1,17.
Dywergencja między Europą i Stanami Zjednoczonymi może powiększać się i być widoczna nie tylko na rynku walutowym, ale także i na opisywanym wcześniej rynku akcji, gdzie w tym momencie perspektywy gospodarcze po obu stronach Atlantyku zdają się wyglądać zupełnie inaczej.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.