Krajobraz po decyzji Fed. Poważny test dla złota

18.03.2021 12:05|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wczorajsza reakcja rynków na decyzję Fed była dość jednoznaczna. Dolar osłabił się, kurs EUR/USD podskoczył do 1,1980, amerykańskie indeksy giełdowe wzrosły, podrożało także złoto do 1750 USD. Czy jednak rynki będą w stanie zachować tak dobre nastroje przez dłuższy czas?

Podczas marcowego posiedzenia Fed pozostawił docelowy przedział stopy funduszy federalnych na niezmienionym poziomie 0-0,25 proc. i zasygnalizował duże prawdopodobieństwo braku podwyżek do 2023 r. Decydenci zauważyli, że wskaźniki aktywności gospodarczej i zatrudnienia ostatnio wzrosły, choć sektory najbardziej dotknięte pandemią pozostają słabe. Bank centralny podniósł swoje prognozy PKB na 2021 i 2022 r. ze względu na zatwierdzenie przez prezydenta Joe Bidena pakietu pomocowego o wartości 1,9 bln dolarów oraz trwający program szczepień COVID-19. Największa gospodarka świata ma wzrosnąć o 6,5 proc. w tym roku (wobec 4,2 proc. prognozowanych w grudniu) i o 3,3 proc. w 2022 r. (wobec 3,2 proc.). Indeks cen PCE ma wzrosnąć o 2,4 proc. w 2021 r. (wobec 1,8 proc.) i o 2,0 proc. w 2022 r. (wobec 1,9 proc.). Jeśli chodzi o rynek pracy, stopa bezrobocia ma wynieść 4,5 proc. w tym roku (vs 5,0 proc.) i 3,9 proc. w 2022 (vs 4,2 proc.).

Wydaje się, że swoimi projekcjami Fed zbił oczekiwania co do podwyżek stóp procentowych w 2022 r., ale z kolei nie zajął stanowiska w sprawie rentowności obligacji 10-letnich czy 30-letnich. W efekcie dziś od godzin porannych mogliśmy obserwować dalszą wyprzedaż na amerykańskim rynku długu oraz wzrost rentowności obligacji 10-letnich powyżej 1,7 proc. To z kolei mogło spowodować stonowanie nastrojów inwestorów i kontrakty terminowe na indeksy w USA zaczęły zawracać z rekordowych poziomów. Niemniej jednak, oprócz chwilowych zawirowań wydaje się, że prognozy silnego wzrostu gospodarczego przy rekordowo niskich stopach procentowych mogą nadal sprzyjać giełdowym bykom.

Tymczasem ciekawie prezentuje się sytuacja na rynku złota. Metal ten, mimo dalszego spadku cen obligacji, nie ustanowił nowego minimum. Od momentu, kiedy złoto wzrosło powyżej 1700 USD, co miało miejsce na początku drugiego tygodnia marca, cena nadal znajduje się nad tym poziomem, a wczoraj nawet został osiągnięty poziom 1750 USD. Jeśli złoto nadal będzie opierać się wzrostowi rentowności, to w przypadku ich cofnięcia szanse na wzrost cen złota zdają się relatywnie duże. Warto przypomnieć, że cena żółtego metalu koryguje wcześniejszy pandemiczny rajd, który zakończył się w wakacje ubiegłego roku. Wtedy też za uncję płacono ponad 2050 USD. Przy obecnej korekcie cena osunęła się poniżej 1700 USD. Jednak dobre czasy dla złota mogą jeszcze powrócić, jeśli korekta dobiegnie końca w najbliższym czasie.

Z istotnych wydarzeń, dziś poznamy decyzję Banku Anglii dotyczącą stóp procentowych. Oczekuje się, że pozostanie ona na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc., a wielkość programu skupu obligacji na niezmienionym poziomie 875 mld funtów. Perspektywy ekonomiczne wydają się poprawiać od zeszłego miesiąca, ponieważ brytyjska gospodarka otwiera się na nowo po ogólnokrajowym zamknięciu, szczepionki są nadal wprowadzane i ponad jedna trzecia populacji Wielkiej Brytanii już ją otrzymała, a także ogłoszono większe wsparcie fiskalne, w tym przedłużenie wypłat dla pracowników. Inwestorzy nadal będą szukać wskazówek co do opinii banku centralnego na temat ostatniego wzrostu rentowności obligacji, chociaż prezes BOE Andrew Bailey podkreślił to jako oznakę optymizmu gospodarczego.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

17 Mar 2021 11:09

Kluczowa decyzja Fed dla wielu rynków

16 Mar 2021 12:29

Funt pod presją. Wyśmienite nastroje wśród europejskich inwestorów

15 Mar 2021 10:51

Utrzymują się pozytywne nastroje na rynkach

12 Mar 2021 16:42

Zwycięzcy i przegrani tygodnia

12 Mar 2021 11:15

Kolejne rekordy na Wall Street wraz z podpisem Joe Bidena

11 Mar 2021 8:15

Plan pomocowy dla gospodarki USA zatwierdzony. Kolejne rekordy na Wall Street

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.