Funt pod presją. Wyśmienite nastroje wśród europejskich inwestorów

16.03.2021 12:29|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Funt brytyjski osłabił się w kierunku poziomu 1,38 USD, oscylując wokół najniższego poziomu od połowy lutego. Powodem mogła być wypowiedź prezesa Banku Anglii Andrew Baileya, że gospodarka Wielkiej Brytanii skurczy się o 4 proc. w pierwszym kwartale br. w stosunku do tego samego okresu w 2020 r. oraz o 19 proc. w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami 2019 r.

Bailey ostrzegł także przed negatywnym wpływem ujemnych realnych stóp procentowych na oszczędności i inwestycje firm. Prezes Banku Anglii powiedział również, że inflacja pozostanie poniżej celu 2 proc., ale tymczasowo wzrośnie ze względu na środki wsparcia publicznego.

Funta zdawały się ostatnio wspierać nadzieje na szybsze ożywienie gospodarcze w Wielkiej Brytanii ze względu na sukces programu rozpowszechniania szczepień w połączeniu z masowymi pakietami bodźców fiskalnych i monetarnych. Inwestorzy oczekują, że na czwartkowym posiedzenie Banku Anglii urzędnicy zasygnalizują zwiększenie skupu obligacji przez bank centralny.

Dziś nastroje na europejskim rynku akcji mógł poprawić odczyt wskaźnika nastrojów gospodarczych ZEW dla strefy euro. Wzrósł on o 4,4 pkt, do 74 pkt. w marcu 2021 r., co jest najwyższym odczytem od lutego 2004 r. W marcu 79,4 proc. ankietowanych analityków przewidywało poprawę aktywności gospodarczej, podczas gdy 5,4 proc. spodziewało się jej pogorszenia, a 15,2 proc. oczekiwało braku zmian. Ponadto wskaźnik oceny bieżącej sytuacji gospodarczej w strefie euro wzrósł o 4,8 pkt – do minus 69,8 pkt, a oczekiwania inflacyjne wzrosły o 8,8 pkt, do 80,6 pkt.

Oprócz wspomnianego odczytu ZEW wydaje się, że europejskie rynki akcji wzrosły we wtorek, odrabiając niewielkie straty z poniedziałku, ponieważ inwestorzy na całym świecie oczekują na wynik rozpoczynającego się dziś posiedzenia Rezerwy Federalnej. Zdaje się, że rynek chce usłyszeć, czy amerykański bank centralny podejmie jakieś działania w celu obniżenia rentowności obligacji. Tymczasem przywódcy UE potwierdzili swoje zobowiązanie do wspierania gospodarki w czasie kryzysu COVID-19 i zgodzili się co do potrzeby utrzymania w latach 2021 i 2022 takiego stanowiska budżetowego, które utoruje drogę do ożywienia.

Fed przez swoje stanowisko w sprawie sytuacji na rynku długu może mieć także wpływ na wiele innych rynków. Na rynku walutowym najbardziej podatną parą wydaje się USD/JPY, której kurs wzrósł bardzo szybko z poziomu 102,60 do 109,20. Wydaje się, że spadek rentowności mógłby przyczynić się do korekty na tej parze. Z kolei rynek złota mógłby zareagować pozytywnie. Cena uncji spadła w ostatnich miesiącach z ponad 2000 USD poniżej 1700 USD. Spadające rentowności obligacji wraz z rosnącymi oczekiwaniami inflacyjnymi mogą być dla złota korzystne.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

15 Mar 2021 10:51

Utrzymują się pozytywne nastroje na rynkach

12 Mar 2021 16:42

Zwycięzcy i przegrani tygodnia

12 Mar 2021 11:15

Kolejne rekordy na Wall Street wraz z podpisem Joe Bidena

11 Mar 2021 8:15

Plan pomocowy dla gospodarki USA zatwierdzony. Kolejne rekordy na Wall Street

10 Mar 2021 12:01

Rynki stabilizują się w oczekiwaniu na aukcję długu USA

9 Mar 2021 9:51

Dzień rekordów na Daxie i Dow Jones Industrial Average

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.