Kolejne rekordy na Wall Street wraz z podpisem Joe Bidena

12.03.2021 11:15|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W dzień podpisania ustawy, za pomocą której do gospodarki USA trafi pakiet pomocowy warty 1,9 bln USD, amerykańska giełda wspięła się na nowe, historyczne szczyty. Mowa o poziomach zamknięcia na nowojorskiej giełdzie na indeksach S&P 500 równym 3,939 pkt. oraz Dow Jones Industrial Average na poziomie 32,486 pkt.

Prezydent USA Joe Biden podpisał w czwartek pakiet pomocy dla gospodarki poturbowanej przez koronawirusa, wprowadzając w życie swój pierwszy znaczący akt prawny i torując drogę do szybszego odbicia gospodarczego. Jeśli w efekcie pomocy gospodarce ta urośnie w 2021 r. o 6,5 proc., jak zakłada OECD w swoich ostatnich prognozach, będzie to najwyższy wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych od 1984 r. Taka perspektywa może rozgrzewać głowy inwestorów giełdowych, którzy ochoczo zdają się kupować akcje amerykańskich spółek, przyzwyczajając się poniekąd do wyższych rentowności na dłuższym końcu krzywej. Plan obejmuje nową rundę bezpośrednich dopłat w wysokości do 1400 dolarów dla większości dorosłych Amerykanów, przedłuża federalne zasiłki dla bezrobotnych w wysokości 300 dolarów tygodniowo i zapewnia setki miliardów w pomocy dla stanów i samorządów lokalnych.

Po czwartkowych rekordach na Wall Street w piątkowy poranek kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy zdają się dalej rosnąć. Oprócz wczorajszego podpisu Joe Biden wygłosił również orędzie do narodu, w którym wezwał do zwiększenia liczby szczepień w Stanach Zjednoczonych, aby stworzyć większe poczucie normalności w kraju przed 4 lipca, czyli Dniem Niepodległości. W czwartek rano CDC ogłosiło, że w USA łącznie podano 98,2 mln dawek szczepionki na COVID-19. Apetyt na ryzyko mógł zaostrzać również powrót stabilności na rynku obligacji po niedawnym gwałtownym wzroście długoterminowych stóp procentowych oraz doniesienia o nieoczekiwanym wzroście liczby nowych miejsc pracy w USA w styczniu. Wydaje się zatem, że wzrost na długim końcu krzywej jest problemem, który Wall Street może strawić, a krótki koniec znajduje się nisko dzięki zerowym stopom procentowym. Teoretycznie im bardziej stroma krzywa rentowności, tym większe szanse na silne ożywienie gospodarcze.

Znakomite nastroje zdawały się panować także na europejskich giełdach po deklaracji ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Główne giełdy w Europie zamknęły się wyżej podczas czwartkowej sesji, a niemiecki DAX wzrósł do rekordowych poziomów, gdy Europejski Bank Centralny pozostawił politykę monetarną bez zmian i zasygnalizował szybsze tempo skupu obligacji w drugim kwartale przy jednoczesnym utrzymaniu tej samej puli środków PEPP (Pandemic emergency purchase programme), która wynosi 1,85 bln euro. Do dziś wydano 810 mld euro, a skala miesięcznych zakupów w lutym wyniosła 59,9 mld euro. EBC prowadzi także program APP, w ramach którego skupuje miesięcznie obligacje o wartości 20 mld euro.

Wydaje się zatem, że do grona głównych banków centralnych, które jeszcze nie zareagowały na wzrost rentowności obligacji, nie dołączył tylko amerykański Fed, tłumacząc wzrost oprocentowania oczekiwaniem rynku na szybsze tempo ożywienia gospodarki. Rezerwa Federalna nie widzi problemu ze wzrostem kosztu finansowania i długu rządowego i korporacyjnego.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

11 Mar 2021 8:15

Plan pomocowy dla gospodarki USA zatwierdzony. Kolejne rekordy na Wall Street

10 Mar 2021 12:01

Rynki stabilizują się w oczekiwaniu na aukcję długu USA

9 Mar 2021 9:51

Dzień rekordów na Daxie i Dow Jones Industrial Average

8 Mar 2021 11:17

Ropa otwiera się z luką hossy. Kontrakty w USA na minusie

5 Mar 2021 16:51

NFP zaskoczyły rynek, a trendy przyspieszyły

5 Mar 2021 12:11

Akcje i obligacje tanieją. Dolar i ropa drożeją

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.