Dane z amerykańskiego rynku pracy dawno nie miały tak dużego wpływu na rynki finansowe jak te dzisiejsze. Inwestorzy już wiedzą, że im lepsza będzie sytuacja na rynku pracy, tym mniej Fed będzie skłonny im pomóc.
W lutym 2021 r. w gospodarce amerykańskiej przybyło 379 tys. miejsc pracy, po zrewidowanym w górę wzroście o 166 tys. w styczniu, w porównaniu do oczekiwań rynkowych na poziomie 182 tys. Dzięki złagodzeniu restrykcji oraz spadkowi liczby zakażeń koronawirusem, a także szybkiemu wprowadzeniu szczepionek i ciągłemu wsparciu ze strony rządu, nastąpiła poprawa na rynku pracy. Najwięcej miejsc pracy przybyło w sektorze rekreacji i hotelarstwa, mniej w usługach tymczasowych, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej, handlu detalicznym i produkcji. Zatrudnienie spadło w edukacji państwowej i samorządowej, budownictwie i górnictwie. Niemniej jednak gospodarce nadal brakuje około 9,5 miliona miejsc pracy do osiągnięcia szczytowego poziomu z lutego 2020 r. Rynek pracy ma zatem jeszcze długą drogę do przebycia, zanim w pełni otrząśnie się z szoku wywołanego pandemią.
W efekcie przyspieszyła wyprzedaż amerykańskich obligacji, a ich rentowności wzrosły powyżej jednorocznego maksimum na poziomie 1,6 proc. Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział w czwartek, że ożywienie gospodarcze może tymczasowo zwiększyć inflację i że gospodarka USA zacznie odnotowywać większe zatrudnienie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Powell zaznaczył jednak, że bank centralny jest wciąż daleki od swoich celów inflacyjnych i zatrudnienia, a wszelkie zmiany w QE Fedu wymagałyby rzeczywistego postępu w kierunku tych celów. Ostatniemu rajdowi rentowności obligacji sprzyjały perspektywy szybkiego ożywienia gospodarczego. Współtworzyły je szczepionki przeciwko koronawirusowi i dalsze wsparcie fiskalne ze strony rządu, które może zostać przegłosowane już w ten weekend.
Na rynku walutowym dolar przyspieszył wzrosty, a kurs EUR/USD zbliżył się do 1,1900, czyli najniższego poziomu od listopada 2020 r. Poszybowały z kolei notowania USD/JPY oraz USD/CHF, a także USD/PLN. Prezes NBP mówił, że nie ma na razie szans na podwyżki stóp procentowych w Polsce i rynek zbyt mocno ich oczekuje na tę chwilę. Kurs USD/CHF zawędrował już do poziomu 0,93, kurs USD/JPY przekroczył w pewnym momencie 108,50, a USD/PLN przetestował poziom 3,86.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.