Sprzeczne informacje z Europejskiego Banku Centralnego. Kryptowaluty powracają

03.03.2021 12:12|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Tematem numer jeden dla rynków finansowych wydają się rentowności obligacji zarówno w strefie euro, jak i w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w USA inwestorzy zastanawiają się nad operacją twist, a w EBC pojawiają się niejednoznaczne stwierdzenia.

W rezultacie kurs EUR/USD pozostaje nad poziomem 1,2000 USD, a we wtorek osiągnął niemal najniższy poziom od miesiąca, próbując pokonać 1,2000 USD. Zdaje się, że inwestorzy przeanalizowali wypowiedzi kilku decydentów Europejskiego Banku Centralnego i publikacje mieszanych danych gospodarczych. Członek zarządu EBC Fabio Panetta powiedział, że bank centralny powinien rozszerzyć zakupy obligacji lub zwiększyć kwotę przeznaczoną na ten cel, jeśli jest to konieczne, aby utrzymać rentowność na niskim poziomie. Prezes Christine Lagarde powiedziała w poniedziałek, że władze monetarne pomogą zapewnić firmom i rodzinom dostęp do finansowania, którego potrzebują, aby przetrwać ten trudny okres. Dodawała też, że mogą to zrobić w przekonaniu, że warunki finansowania nie zostaną przedwcześnie zaostrzone. Z danych gospodarczych wynika, że lutowa ankieta PMI pokazała, że aktywność sektora prywatnego w strefie euro ograniczyła się mniej, niż początkowo sądzono, podczas gdy niemiecka sprzedaż detaliczna spadła w styczniu drugi miesiąc z rzędu, a bezrobocie w Niemczech i Hiszpanii wzrosło w lutym, w obliczu trwających restrykcji.

Dziś Bloomberg podał, że decydenci EBC nie widzą potrzeby podejmowania drastycznych działań w walce z rosnącymi rentownościami obligacji, uważając, że ryzyko dla gospodarki jest możliwe do opanowania dzięki interwencjom słownym i elastyczności programu skupu obligacji. Europejski Bank Centralny próbuje zatem tonować wcześniejsze, bardziej stanowcze wypowiedzi, w tym te o możliwości cięcia stóp procentowych.

Na rynku kryptowalut możemy obserwować bardziej zdecydowane wzrosty. Cena BTC wyrażona w USD przekroczyła już poziom 51 tys. USD, a skala odpływów bitcoina z giełd kryptowalut od początku tygodnia wyniosła już prawie 30 tys. BTC – wynika z danych serwisu CryptoQuant. Spekuluje się także o tym, że kolejnymi spółkami, które mogą wejść w bitcoina, będą Twitter czy Netflix. Trwają też rozważania nad tym, czy BTC może pojawić się jako uzupełnienie strategii portfelowej funduszy, w której modelowo mogą znajdować się w 60 proc. akcje i w 40 proc. obligacje. Jeśli w tej strategii znalazłoby się 1-5 proc. miejsca na bitcoina, również mogłoby to prowadzić do podtrzymania realnego popytu.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) otrzymała wniosek od giełdy CBOE o możliwość notowania pierwszego amerykańskiego ETF na bitcoina. W standardowym trybie Komisja ma 45 dni na rozpatrzenie wniosku i odpowiedź. W przypadku wydłużenia prac Komisja może mieć 240 dni na wyrażenie swojego stanowiska. Jednak z początkiem roku zmienił się przewodniczący Komisji, który jest zdecydowanie większym entuzjastą technologii blockchain, być może zatem już tej wiosny zobaczymy pierwszy amerykański ETF na BTC.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

2 mar 2021 12:02

Złoto i ropa w centrum uwagi inwestorów

1 mar 2021 11:45

Początek tygodnia ze wzrostami na giełdach i silniejszym dolarem

26 lut 2021 17:10

Korekcyjny tydzień na rynku kryptowalut

26 lut 2021 11:41

Koniec tygodnia z silnym zwrotem w stronę USD

25 lut 2021 12:48

Rentowności obligacji i ich możliwy wpływ na rynek walutowy

24 lut 2021 11:21

Funt, złoto i kryptowaluty – ciekawsze rynki końca lutego

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.